HPV virus – druhy a léčba

30. 9. 2024 · 6 minut čtení

HPV virus ohrožuje ženy i muže všech věkových kategorií. Infekce lidským papilomavirem může způsobit závažná onemocnění, včetně některých rakovin. Probíhá většinou bezpříznakově, a proto se v populaci tak jednoduše a rychle šíří. Co je ve skutečnosti HPV virus, jaké jsou příznaky a možnost léčby, se dozvíte v následujícím článku.

PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
HPV virus – druhy a léčba

Co je to HPV virus?

Lidský papilomavirus (zkratka HPV pochází z anglického označení human papilloma virus) patří mezi viry, které napadají buňky lidské pokožky a sliznic. Virus je relativně stabilní a odolný. HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Genitální HPV infekce se průměrně objeví u 80 procent žen a u nejméně 50 procent mužů.

Druhy HPV virů

Je popsáno více než 100 typů HPV viru. Pro lidské zdraví má význam 40 typů, které mohou infikovat epitel kůže a sliznic, hlavně oblast genitálu a konečníku a jsou označované jako lidské papilomaviry. HPV viry se dělí dle rizika vyvolání přednádorových změn v postižené tkáni na vysoce rizikové (HR = high risk) a nízce rizikové (LR = low risk).

Nízce rizikové typy
Vysoce rizikové typy

Příznaky HPV viru

Většina HPV infekcíprobíhá bezpříznakově a průměrně za jeden až dva roky samy zcela odezní. Pokud ale infekce HPV přetrvává, dochází ke vzniku abnormálních změn (lézí), ze kterých může vzniknout nádorové onemocnění (nejčastěji karcinom děložního čípku, pochvy a vulvy u žen; u mužů karcinom penisu; u obou karcinom konečníku a karcinom v orofaryngeální oblasti).

Jestliže dojde k nákaze nízkorizikovými typy HPV, objevují se bradavice (verruca vulgaris, condyloma acuminatum, papilloma venerum).

Klasické bradavice (verruca vulgaris)
Genitální bradavice (condylomata accuminata)
HPV a karcinom děložního čípku
Vysoce rizikové typy HPV mohou způsobit vznik rakoviny děložního čípku. Důležité je zejména nezanedbávat preventivní gynekologické prohlídky.

Papilomaviry mohou způsobovat maligní nádorová onemocnění. Nejčastěji se jedná o karcinom děložního čípku. Příznaky nádoru na děložním čípku jsou velmi nespecifické a v počátečních stádiích nemusí pacientky vůbec žádné obtíže pozorovat. Pokud se příznaky objeví, pak mezi nejběžnější patří krvácení a špinění mimo menstruační fázi cyklu, krvácení po pohlavním styku, krvácení v přechodu, častější vaginální infekce, bolest v pánvi, bolest zad, bolest při pohlavním styku.

Nesmírně důležité jsou v tomto případě pravidelné preventivní prohlídky alespoň jednou ročně, kdy se provádějí stěry z děložního čípku, z nichž lze poznat počáteční přednádorové stádium. Více informací najdete v našem dalším článku, který se rakovině děložního čípku věnuje podrobněji.

Další nádorová onemocnění způsobená HPV virem
Dalším nádorovým onemocněním je anální karcinom, který může být přítomen u obou pohlaví, rizikovější jsou ale homosexuální muži. U karcinomu řiti je první a nejčastější potíží krvácení z konečníku (krvácení nebývá silné a často je připisováno hemoroidům). K dalším příznakům patří svědění a bolest konečníku při stolici. V pokročilejším stadiu ho lze nahmatat.
HPV může způsobit zdravotní komplikace i mužům.
Jako každou pohlavně přenosnou nemoc, i infekci HPV mohou získat také muži.

HPV virus u mužů

Jelikož se jedná o pohlavně přenosnou nemoc, infekci HPV mohou samozřejmě získat i muži. Nízkorizikové typy způsobují mužům genitální bradavice nebo papilomatózu hrtanu. Infekce vysoce rizikovými typy HPV mohou vést až k rozvoji nádoru řiti nebo penisu.

Očkování proti HPV u mužů
Na rozdíl od ženské populace, kde funguje screening rakoviny děložního čípku, není pro muže žádný takový systém screeningu (tj. včasného vyhledávání počátečních stádií onemocnění) možný. Z tohoto důvodu má zásadní význam očkování proti HPV.

Přenos a inkubační doba HPV

Lidské papilomaviry se přenášejí kontaktem kůží nebo sliznic, při narušení jejich integrity, tedy v místech poškození či oslabení. Jedná se hlavně o oděrky v kůži, drobné ranky vznikající na sliznici genitálu během pohlavního styku nebo pokud je oslabená imunita. K přenosu však může dojít i přes celistvý kožní povrch. Možný je i přenos infekce z matky na dítě během porodu při průchodu porodními cestami.

Inkubační doba je u nákazy nízkorizikovými typy HPV (bradavice) nejčastěji 2–3 měsíce, u vysoce rizikových HPV se jedná o dlouhodobý proces trvající i roky a nelze tak inkubační dobu přesně stanovit.

Diagnostika a testování HPV

K diagnostice bradavic nebývá nutná žádná speciální metoda. Bradavice mají specifický vzhled, podle kterého je lékař pozná.

Při preventivních prohlídkách provádí gynekolog stěr onkologické cytologie, tzv. Pap test, pojmenovaný podle řecko-amerického lékaře Papanicolaua, který jej vymyslel v první polovině dvacátého století. V České republice se provádí 1x ročně u všech žen. Lékař učiní stěr z děložního čípku, vzorek nanese na sklíčko, obarví jej speciálním barvivem a patolog jej následně hodnotí. Jestliže test ukáže změny v buňkách, je nutné udělat biopsii a specifikovat diagnózu.

HPV testy hledají pomocí genetických metod genetické informace DNA nebo mRNA lidských papilomavirů. Jestliže jsou založeny na hledání DNA, při pozitivitě ukazují, že jsou viry v organismu přítomny. Druhý typ, který je založený na hledání mRNA, ukazuje, že se viry v organismu množí. Pojišťovna hradí toto vyšetření pouze v případě pozitivního cytologického nálezu a na základě doporučení lékaře. To ale neznamená, že si pacient nemůže test vyžádat a uhradit ze svých prostředků. Testy provádí gynekolog. U mužů může test provést urolog nebo dermatovenerolog.

Dále existují speciální testy, které rozliší přítomnost HPV s nízkým nebo vysokým rizikem. Odběr vzorku je proveden z děložního čípku u žen nebo z ústí močové trubice u mužů. Ve specializované laboratoři se vzorek pomocí molekulárně-biologických metod vyšetří a je stanoveno, o kterou skupinu HPV se jedná.

Očkování proti HPV

Očkování je momentálně jedinou účinnou primární prevencí infekce HPV. Ideální doba vakcinace je před zahájením sexuálního života, tj. dříve, než se s infekcí HPV můžeme setkat. Ale i očkování po zahájení sexuálního života zajišťuje výrazné snížení rizika rozvoje některého z HPV onemocnění.

Na trhu jsou dostupné tři vakcíny proti HPV. Míra ochrany je dána počtem typů HPV, proti kterým vakcína chrání. Vakcíny proti HPV jsou vyráběny metodami genetického inženýrství (VLP Virus-like particles), nejedná se tedy o oslabené či mrtvé viry. 

Hradí zdravotní pojišťovna očkování proti HPV?
Od 1. ledna 2024 je z veřejného zdravotního pojištění plně hrazené očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let a provádí jej dětský praktický lékař. Své opodstatnění má i očkování dospělých. Vakcína nevyléčí infekci, která je již v těle, ale může zabránit další nákaze. Očkování probíhá již od roku 2006, a to po celém světě.

Léčba viru HPV

Žádná léčba samotného viru neexistuje, léčit lze zdravotní potíže virem způsobené. Genitální bradavice lze léčit různými způsoby. Přesto u 10–20 % případů dochází navzdory odstranění bradavic k relapsu. Farmakologická léčba využívá masti s účinnou látkou imiquomid, která podporuje místní imunitu. Chirurgická léčba zahrnuje lokální destrukci kryoterapií, laserem nebo elektrokauterem v lokální anestezii. Ve vážných případech je nutné vyříznutí v celkové anestezii.

Jestliže je potvrzena rakovina děložního čípku, léčba závisí na jejím stádiu. Stádium rakoviny se určuje podle toho, jaké tkáně jsou zasaženy - zda „jen“ tkáň čípku, či zda již došlo k rozšíření i do okolních tkání a orgánů. Léčba se řídí i věkem ženy a jejím zdravotním stavem. Mezi hlavní metody léčby patří chemoterapie, ozařování a operační zákrok.

Papilomatóza hrtanu se léčí chirurgickým odstraňování papilomových hmot z hlasivek.


Články k tématu HPV virus – druhy a léčba

O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Nedílnou součástí mých zájmů jsou také dětská témata a veterinární farmacie. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z veřejného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, relaxuji u pečení dortů a při procházkách do přírody.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím...
Číst více od autora