Jak vybrat vitamíny?

1. 11. 2018
 • Imunita
Pestrá a vyvážená strava dokáže našemu organismu zajistit veškeré živiny, které potřebuje. Jsou však situace anebo období, kdy je na místě doplnit jídelníček větším přísunem vitamínů, minerálů – např. v období zvýšeného výskytu infekčních onemocnění, po nemoci, při větší psychické a fyzické zátěži apod.

Vitamínových přípravků pro nás výrobci připravili tolik, že není vůbec jednoduché se v nepřeberném množství produktů zorientovat. Poradíme vám, čím se v takové situaci řídit, abyste vybrali preparát, který pro vás bude skutečně přínosný.

Na trhu jsou přípravky jednak jednosložkové, jednak multivitamíny, které mohou obsahovat buď pouze kombinaci základních vitamínů nebo společně vitamíny, minerály a stopové prvky. Není výjimkou, že kombinované vitamínové přípravky obsahují pro zvýšení efektu i další složky, většinou rostlinného původu. Nejčastěji se v kombinaci s vitamíny používá např. echinacea k podpoře imunity, hlíva ústřičná pro svůj obsah beta-glukanů, rakytník jako vynikající zdroj přírodního vitamínu C,ginkgopodporující krevní cirkulaci pro zachování duševní svěžesti, univerzální životabudič ženšen, povzbuzujícíguaranaa další.

Máte-li nějaké dietní omezení (potravinové alergie nebo intolerance, diabetes, veganství), pak i to je důležité při výběru vitamínového přípravku zvážit. V tom případě je třeba pečlivá kontrola složení – zejména pomocných látek. Ve výběru jsou přípravky splňující i požadavky z této oblasti s označením např. „bez laktózy“, „bez lepku“, „bez cukru“ apod.

Pro koho jsou vitamíny určeny?

Při vybírání vhodného vitamínového přípravku je pochopitelně důležité, pro koho je určen. Vybírat můžete již běžně i podle věku a pohlaví. Existují vitamínové přípravky speciálně vyvinuté pro muže, pro ženy nebo seniory.

 • Vitamíny pro ženy by měly mít vysoký obsah vápníku, vitamín D a K pro zdravé kosti, železo pro náhradu menstruačních ztrát krve, kyselinu listovou důležitou pro ženy, které se chystají na těhotenství. Pro ženy je důležitý také jód pro normální funkci štítné žlázy. Zinek a vitamín C jsou zase důležité pro stav pokožky.

 • Vitamíny pro muže zohledňují i skladbu jejich těla – obsahují obvykle vyšší množství vitamínů skupiny B, které přispívají k normálnímu energetickému metabolismu, což je důležité vzhledem k tmu, že muži mají více svalové hmoty, a tedy i vyšší energetické nároky. Vitamín B1 přispívá k normální funkci srdce, pro muže, kteří mají obecně vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, jistě také nezanedbatelné.

 • Vitamíny pro seniory, tj. věkovou kategorii 50+, by rovněž měly obsahovat vápník a vitamín D pro zdravé kosti a zuby, dále jsou výhodou vitamín A a karotenoidy, zejména lutein pro podporu zraku.

 • Samostatnou kapitolou jsou vitamíny pro děti – dokonce i zde můžete vybírat ve věkových kategorií od nejmenších dětí (3-6 let) po starší školáky. Při užívání vitamínových nebo multivitamínových přípravků, které nejsou výslovně označeny jako dětské, najdete informaci o věku, od kdy se mohou podávat, v příbalovém letáku nebo na obalu. U většiny přípravků platí, že jsou vhodné pro děti od 12 let.
   

Pomůcka pro výběr multivitamínového přípravku:

Pro koho

Co by nemělo chybět

Další vhodné aktivní látky

 

Děti – často nemocné

Vitamín C, vitamíny skupiny B, zinek

Echinacea, hlíva, rakytník, šípky

Děti – aktivně sportující

Vitamíny C, D, K, vápník

 
MužiB, zejména B1 

Ženy

Vápník, vitamín D, K, železo

Biotin (B7)

Dospělí v psychicky náročných obdobích

B6, hořčík

Ženšen, ginkgo, guarana

Ženy v těhotenství

Kyselina listová, železo, vápník, hořčík

 

Ženy 50+

Vápník, vitamín D3, E

Lutein, ginkgo, ženšen

Muži 50 +

Vitamín E, B

Lutein, ginkgo, ženšen

 

  

 

Jak nám vitamíny mohou prospět?

Situací, kdy se pro vitamínovou kúru rozhodneme, může být mnoho, obvykle nám jde o udržení dobré kondice v náročnějších obdobích a snížení nemocnosti. V těchto případech jsou zlatým standardem přípravky s vitamínem C a B. Při psychickém vyčerpání sáhněte po přípravcích s obsahem vitamínů skupiny B a hořčíkem, ženšenem nebo ginkgem. Ženám po čtyřicítce lze doporučit přípravky s vitamínem D3 a vápníkem pro udržení zdravých a silných kostí a např. ženy, které mají silné menstruační krvácení, by měly užívat přípravky s obsahem železa a kyseliny listové. Máte-li problémy s vlasy a pokožkou, zvolte přípravek s vitamíny B, A, C, zinkem a selenem.

Je libo sirup nebo želé multivitamíny?

Vitamínové a multivitamínové přípravky jsou dostupné v mnoha formách, podle nichž svůj výběr také řídí stále více lidí. K dispozici jsou klasické tablety, tobolky, kapsle (z nichž je v případě potřeby možné obsah vysypat a smíchat s nápojem), sirupy, cucavé tablety, šumivé tablety, želé multivitamíny. To vše také samozřejmě v různých příchutích, nejčastěji ovocných (pomeranč, malina, višeň). Děti potěší vitamínové přípravky s jejich oblíbenými pohádkovými motivy na obalu, nebo ve tvaru zvířátek nebo jiných postaviček. Ti, kdo si nechtějí připustit „polykání pilulek“, si mohou dopřát šumivý drink.

Co dalšího vzít v úvahu při výběru vitamínů?

Jak už jsme zmínili v úvodu, máte-li jakékoliv dietní omezení, je třeba pečlivě kontrolovat složení. Dále si také ověřte, jak dlouho je možné daný přípravek používat – zatímco některé jsou určeny výslovně k dlouhodobému užívání, u jiných je třeba mezi jednotlivými kúrami dělat odstup.

Trpíte-li nějakým chronickým onemocněním nebo užíváte-li dlouhodobě léky, pak je vhodné užívání i jakéhokoliv volně prodejného přípravku zkonzultovat s ošetřujícím lékařem – např. trpíte-li poruchou srážlivosti krve, nesmíte užívat např. ginkgo zlepšující prokrvení, nebo užíváte-li léky proti srážlivosti krve (warfarin), pak nelze užívat vitamín K, který je klíčový pro srážlivost krve. Podobně, pokud užíváte jiné volně prodejné přípravky a chcete přidat další, zkontrolujte složení, zda neobsahují stejné složky a vy tedy zbytečně nepřekračujete doporučené denní dávky (zde jsou rizikové zejména vitamín A a D).

Před užíváním si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták, všechny důležité informace by zde měly být uvedeny. Jste-li těhotná nebo kojíte, i užívání vitamínů raději proberte s lékařem nebo lékárníkem.

 

Články k tématu Jak vybrat vitamíny?

 • Pro příjem vitaminů a minerálních látek existují doporučené denní dávky. Ve většině případů nám k pokrytí těchto dávek vystačí pestrá a vyvážená strava. Obsah vitaminů a minerálních látek v potravinách je možné vyčíst v tabulkách – ovšem uvedená čísla ještě neznamenají, že totéž množství dostane náš organismus. Vstřebávání a využití vitaminů a minerálních látek je ovlivněno řadou faktorů, stejně tak...

 • Únor a březen jsou měsíce, kdy je tradičně třeba více dbát na ochranu před viry a nachlazením. Přistupte k ochraně sebe i svých blízkých aktivně a podpořte imunitu celé rodiny. Jen správně fungující imunitní systém je totiž klíčem k prevenci infekčních onemocnění nebo k jejich lehčímu průběhu. 

 • Máte dostatek vitamínu D?

  Máte dostatek vitamínu D?

  · 5 minut čtení
  • Imunita

  Vitamin D je mezi vitaminy unikátní. Kromě příjmu z potravy jej naše tělo umí samo vyrobit – stačí k tomu dostatečná expozice slunečnímu záření. Vzhledem k našemu životnímu stylu a stravovacím návykům jej však více než 95 % populace v České republice nemá dostatek.