Rakytník

  (56)

Rakytník řešetlákový obsahuje až 200 x vyšší množství vitamínu C než citrón. Tento vitamín je zásadní pro správné fungování imunitního systému. Dále rakytník obsahuje provitamín A (beta karoten), vitamíny D, F, K, železo, mangan a bór, organické kyseliny, třísloviny a pektin.

Seřadit podle
Tablety s extraktem z hlívy ústřičné, rakytníkem a echinaceou obohacené o minerály selen a zinek.
 • 100% rakytníkový olej v tobolkách bez dalších olejových příměsí.
 • Hlíva ústřičná v kombinaci s rakytníkovým olejem, který podporuje přirozenou obranyschopnost.
 • Terezia Hlíva s rakytníkovým olejem

  120 kapslí + dárek Zinek + selen 30 kapslí
  Hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem ve vánočním balení se zinkem a selenem.
 • Podporuje trávení a normální činnost kardiovaskulárního systému. Dále posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.
 • Advance Imunax

  60 kapslí
  Imunax obsahuje kombinaci přírodních látek pro podporu imunity a obranyschopnosti.
 • Echinacea, maca, acai, česnek, lichořeřišnice a vitamin C podporují imunitní systém.
 • Přírodní sirup, který obsahuje hlívu ústřičnou a rakytník řešetlákový pro podporu imunity.
 • Obsahuje vysokou dávku vitaminu C a D, které podporují imunitu organizmu.
 • Podpořte svoji imunitu komplexem vitaminů a rostlinných extraktů.
 • Hlíva ústřičná v kombinaci s rakytníkovým olejem, který podporuje přirozenou obranyschopnost.
 • Zdravou imunitu podpoří tradiční šípek, exotická acerola i jiskřivý rakytník.
 • Tablety s obsahem extraktu z hlívy ústřičné doplněné rakytníkem a echinaceou pro každodenní podporu imunitního systému. Pro dospělé a děti od 12 let.
 • Kapsle s kombinací extraktů z aceroly, šípku a rakytníku s vysokou koncentrací přírodního vitamínu C.
 • Želatinové multivitaminy s minerály obohacené o extrakt z plodů rakytníku pro dospělé po padesátce.
 • Žvýkací bonbony s extrakty z rakytníku a brusinky, které jsou bohaté na vitamin C. Vhodné i pro vegetariány a děti od 3 let.
 • Šťáva z plodů rakytníku řešetlákového, který přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu doplněná extraktem z nutričně vysoce hodnotných plodů camu-camu.
 • Obsahuje přírodní extrakty + vitamin C pro podporu imunitního systému.
 • Medpharma Rakytníkový olej

  100% olej z rakytníku 67 tobolek
  100% rakytníkový olej v tobolkách.
 • Pastilky s extraktem z propolisu, meduňkovým a rakytníkovým olejem doplněné vitaminem C a zinkem pro zdravou imunitu.
Rakytník

Rakytník

Rakytník řešetlákový nebo též úzkolistý (Hippophae rhamnoides) je keř z čeledi hlošinovitých s výraznými oranžovými až červenými plody. Daří se mu v celé Evropě od severských států až po Španělsko, je velmi oblíben v Rusku (zejména na Sibiři), kde mu přezdívají „citroník severu“, dále je tradičně využíván v Číně, Tibetu a Indii. Jeho obliba stoupá i u nás.

Svůj latinský název hippophae získal rakytník složením dvou slov „hippo“, což znamená kůň, a „phae“ neboli lesk, protože koně, kteří na pastvě měli rakytníkové keře, se údajně vyznačovali krásnou lesklou srstí. Podle některých zdrojů byly rakytníkové plody oblíbenou pochoutkou bájného létající oře Pegasa. Rakytník se vysazuje jako ovocná i okrasná dřevina, je velmi odolný, snáší nízké teploty, dobře se uplatňuje třeba v oblastech poškozených lidskou činností, kde je schopen rychle vytvořit porosty a zamezit další devastaci krajiny. Účinně brání erozi, proto se vysazuje na svahy.

 

 

Rakytník a jeho účinky na lidské zdraví

Přirozená obranyschopnost / imunitní systém 

Činnost kardiovaskulárního systému  k normální funkci kardiovaskulárního systému rakytník přispívá zejména díky obsaženým flavonoidům. Tyto látky pomáhají zlepšovat propustnost a pružnosti cév a krevních kapilár, protože aktivují tvorbu kolagenu.

Trávení – rakytník podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů a tím přispívá ke správnému trávení. Rakytníkový olej chrání žaludeční sliznici před působením negativních vlivů.

Pokožka – na pokožku příznivě působí olej z rakytníku řešetlákového, který má výborné regenerační účinky. Dlouhodobé (v řádu měsíců) používání u pacientů s atopickou dermatitidou působí příznivě. Zde hraje roli obsah kyseliny alfa-linolenové a palmitové v rakytníkovém oleji. Vzhledem k obsahu antioxidačních látek (vitamín C nebo flavonoidy) pomáhá chránit pokožku před UV-zářením a předčasným stárnutím.

Rakytníková šťáva, olej nebo tobolky?

Rakytník má široké uplatnění v potravinářství, farmacii i kosmetice. Z rakytníku se  vyrábějí  marmelády, džemy, šťávy, likéry a sirupy. Sušené plody se louhují na čaj, plody i listy se přidávají do čajových směsí pro podporu imunity nebo při nachlazení. Rakytníková šťáva se dá kromě přímé konzumace využít v kuchyni pro přípravu lahodných limonád, smoothies nebo orientálních pokrmů. Skvělá je kombinace rakytníkových plodů a medu. Rakytníkový olej k vnitřnímu užití je k dostání i ve formě praktických tobolek. V kategorii naleznete např. produkty od značek Terezia Company, Himalyo, Dr.Popov, Allnature a dalších. Více informací jsme pro vás připravili v našem článku.