Zdraví (80)
Příušnice – příznaky, prevence a léčba
Příušnice dříve patřily mezi běžná infekční nemoci dětského věku. Od roku 1986 se proti nim povinně očkuje, a díky tomu se jejich výskyt výrazně snížil. Přesto se příušnice stále objevují, naštěstí jen v malých epidemiích. Jak příušnice poznat a jak je léčit?
Co způsobuje noční pocení a kdy navštívit lékaře?
Noční pocení neboli noční hyperhidróza je stav, kdy se v noci vzbudíte a pyžamo a lůžkoviny máte nasáklé potem. Noční pocení má často banální příčinu, jako jsou nevhodné podmínky pro spaní, může ale upozornit i na závažné zdravotní problémy.
Lupénka: příznaky, formy a léčba
Onemocnění kůže zvané psoriáza nebo také lupénka se vyznačuje nadměrnou suchostí a odlupováním pokožky. Jedná se o kožní neinfekční zánětlivé onemocnění, které postihuje 2–3 % populace. Příčiny vzniku lupénky, její formy a možnosti léčby vám představíme v našem článku.
Cirhóza jater: příznaky, stupně a prevence
Cirhóza je život ohrožující onemocnění jater. Označuje se také jako „tvrdnutí jater“ a nejčastěji souvisí s nadměrnou konzumací alkoholu proděláním virového zánětu jater. Jak se cirhóze bránit, jaké jsou příznaky a možnosti léčby, vám poradíme v našem článku.
Toxoplazmóza může být nebezpečná zejména v těhotenství
Toxoplazmóza je infekce, kterou můžete získat konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa nebo dotykem kočičích výkalů. U většiny nemocných proběhne nepozorovaně a bez příznaků, závažné následky však může mít především pro těhotné ženy, u nichž může dojít k poškození plodu.
Štítná žláza, její funkce a onemocnění
Štítná žláza je nepostradatelný orgán našeho těla. Produkuje životně důležité hormony ovlivňující látkovou výměnu i celkovou imunitu. Nejčastějšími nemoci štítné žlázy jsou snížená či zvýšená funkce (hyportyreóza a hypertyreóza) a karcinom štítné žlázy.
Šalvěj – bylinka pro zdraví celého těla
Šalvěj (lat. Salvia officinalis) patří mezi nejznámější léčivé rostliny a pro své vlastnosti je součástí mnoha farmaceutických a kosmetických přípravků. Pomůže při bolestech v krku či při nadměrném pocení. O jejím dalším využití se dozvíte v našem článku.
Zadní rýma – jak se jí zbavit?
Zadní rýma vyskytující se nejčastěji u dětí bývá většinou zapříčiněna virovou infekcí nosohltanu. Projevuje se nepříjemným pocitem hlenů vzadu v krku nebo vzadu na patře. Často ji provází kašel způsobený stékáním hlenů hlouběji do dýchacích cest a jejich následným drážděním.