Vitamín D
O vitamínu D je známo, že je klíčový pro vývin a stav kostí a zubů. Víte ale, že je důležitý také pro naši imunitu, která nás chrání před infekcemi všeho druhu? A to je obzvláště dnes velmi aktuální. Naše tělo si sice umí vitamin D vytvořit samo, ale vzhledem k našemu životnímu stylu a stravovacím návykům jej více než 95 % populace v České republice nemá dostatek. V tu chvíli přicházejí ke slovu doplňky stravy s vitaminem D.
Vitamín D2 a vitamín D3: čím se liší?
Vitamin D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Vitamin D (kalciferol) se vyskytuje ve dvou formách – ve formě vitaminu D3 a vitaminu D2. Vitamin D3 (cholekalciferol) se tvoří v důsledku ozáření UVB paprsky přímo v kůži. Dále jej lze získávat z živočišných zdrojů, zejména z rybího oleje. Vitamin D2 (ergokalciferol) je produkován rostlinami, pokud jsou vystaveny UVB zářením). Vitamin D3 je asi 4x účinnější než vitamin D2, nicméně D2 je volbou pro vegetariány a vegany.

Proč je vitamín D tak důležitý?
Vitamin D v našem těle ovlivňuje více než 200 různých funkcí, receptory pro vitamin D se nacházejí téměř ve všech tkáních našeho těla. Zde je stručný výčet těch nejdůležitějších funkcí vitaminu D:
- Vitamin D přispívá k normální hladině vápníku v krvi
- Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Vitamin D přispívá k udržení normální činnosti svalů
- Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu zubů
- Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému
- Vitamin D se podílí na procesu dělení buněk
- Vápník a vitamin D pomáhají snižovat pokles kostního minerálu u žen po menopauze. Nízká hustota kostního minerálu je rizikovým faktorem u osteoporotických zlomenin kostí.
- Vitamin D pomáhá snižovat riziko pádu, jež jasně souvisí s nestabilním držením těla a svalovou ochablostí. Pád je rizikovým faktorem zlomenin kostí u mužů a žen ve věku 60 let a starších.
- Vitamin D je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí.
- Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému u dětí.
Proč nemáme dostatek vitaminu D?
Nejdůležitějším zdrojem vitaminu pro lidský organismus je jeho tvorba v kůži po osvitu UVB zářením. Tímto způsobem tělo získává asi 90 % vitaminu D a zbývajících 10 % pochází ze stravy. Vzhledem k naší zeměpisné poloze je ovšem těžké dostatečného osvitu dosáhnout. Navíc trávíme mnoho času ve vnitřních prostorách. Pokud připočteme náš jídelníček, jehož součástí jsou ryby jen zřídka, pak není zajištění dostatečného množství nic jednoduchého. Z tohoto důvodu má dostatek vitaminu D asi jen 5 % nás.
Vitamin D pro děti
Pro zdravý vývoj kostí u dětí je doplňování vitaminu D nejzásadnější v prvním roce života (jako prevence křivice). Zároveň ovšem vitamin D podpoří i jejich imunitu. Mateřské mléko obsahuje jen velmi málo vitaminu D, a proto je doplňování vitaminu D pro kojence důležité. Aktuální doporučení českých pediatrů pro děti do 12 měsíců je 400-500 IU vitaminu D denně (což obvykle odpovídá jedné kapce přípravku).
Doplňky stravy s vitaminem D
Vitamin D pro miminka a malé děti se podává ve formě kapek. Vitamín D kapky můžete pořídit např. od značek Dr.Max, Terezia nebo Jamieson. Vitamin D je součástí i mnoha multivitaminových preparátů – zpravidla pro děti od tří let, ve formě cucavých tablet, želatinových bonbonů či lízátek, obvykle je zde však vitamin D obsažen v nižších dávkách než v jednosložkových kapičkách.
Dospělí mohou rovněž užívat vitamin D3 kapky, stačí upravit dávkování dle příbalové informace. Dále je vitamin D často kombinován jednak s vápníkem nebo vitaminem K, např. Jamieson Vitamíny K2 a D3. Tyto přípravky jsou primárně určeny k podpoře silných kostí. Vitamin D3 je i součástí některých probiotických přípravků (Biopron, BioGaia), které zároveň upravují střevní mikrobiotu a vzhledem k tomu, že 80 % imunitního systému se nachází ve střevech, může být tato kombinace velmi prospěšná.
Vitamin D – předávkování
Není pravděpodobné, že byste se vitaminem D ze stravy nebo v důsledku působení UVB záření předávkovali. Předávkování je možné pouze nadměrným a dlouhodobým užíváním preparátů s vysokým obsahem vitaminu D. Za bezpečnou dávku pro dospělé osoby se považuje hodnota 100 ug/den (4000 IU), pro děti ve věku 1-10 let 50 ug/den (2000 IU) a pro kojence 25 ug/den (1000 IU). (EFSA, 2016). Pokud užíváte léky nebo přípravky s obsahem vitaminu D, vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci a v případě nejasností se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
Zdroj:
http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/mene-nez-1-osob-ma-dostatek-vitaminu-d-z-obvykle-ceske
http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/vitamin-d-okolnosti-a-vysvetleni-pro-doporuceny-privod