PharmDr. Hana Vondrušková

PharmDr. Hana Vondrušková

66 článků
Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále a po složení rigorózní zkoušky v roce 2018 jsem získala akademický titul PharmDr. Poradenství v lékárně považuji za nedílnou součást zdravotní péče. Často se v lékárnách setkávám se situacemi, kdy pacient se svými zdravotními obtížemi nechce/nemůže navštívit lékaře. A v tuto chvíli zastoupí odborné poradenství lékárníci. Můžeme tak pomoci zachytit nejen rané počátky onemocnění, ale též poradit s efektivní samoléčbou tak, aby v lehčích případech ani žádná lékařská pomoc nebyla nutná.
 • Opruzeniny nejsou zdaleka jen problémem miminek

  Opruzeniny, odborně intertrigo nebo lidově zkrátka „vlk“, označují nepříjemný a bolestivý zánět kůže, který vzniká v místech těla, kde je vlhko, teplo a kde o sebe kůže tře. Zejména v teplých měsících roku, kdy se přidá ještě zvýšené pocení, není vznik opruzenin ničím zvláštním. Jak se s nepříjemným problémem vypořádat?
  Opruzeniny nejsou zdaleka jen problémem miminek
 • Jak postupovat při spálení pokožky

  Sluneční paprsky jsou pro lidské zdraví důležité. Slunce má však i svou odvrácenou stranu, bez náležité ochrany pronikají paprsky hluboko do pokožky a mohou způsobit její poškození. Pokud dojde ke spálení pokožky, je nutné ji co nejdříve ošetřit. Poradíme vám, jak na to.
  Jak postupovat při spálení pokožky
 • Aby slunce bylo vždy jen přítelem

  S blížícím se létem a stále teplejším počasím začínají na naši pokožku působit sluneční paprsky stále intenzivněji. Jak se před sluncem chránit a podle čeho se řídit při výběru opalovacího krému či opalovacího mléka, vám poradíme v našem článku.
  Aby slunce bylo vždy jen přítelem
 • Afty – příčiny a léčba

  Afty nejsou život ohrožujícím onemocněním, ovšem subjektivní potíže, které s nimi souvisí, mohou být tak výrazné, že znemožňují postiženému příjem potravy, tekutin nebo mluvení. Zde jsou naše rady, jak se s afty co nejdříve vypořádat.
  Afty – příčiny a léčba
 • Jak bojovat s pylovou alergií?

  S jarem nastává bohužel také čas pylových alergií. Jak se pylové alergii vyhnout a jak zmírnit její příznaky? Základem léčby pylové alergie je omezit kontakt s alergenem a užívat antialergické léky, ty pomohou alergii zcela předejít anebo ji efektivně zklidní.
  Jak bojovat s pylovou alergií?
 • Kolagen

  Kolagen výrazně ovlivňuje vzhled naší pokožky. S postupem věku produkce naše tělo ztrácí schopnost kolagen samo vyrábět. Jeho nedostatek se projevuje stárnutím kůže a vznikem vrásek. Proti úbytku kolagenu lze však bojovat pomocí kolagenových pleťových krémů a přípravků.
  Kolagen
 • Spála – příznaky a léčba

  Spála (lat. scarlatina) je akutní zánět krčních mandlí doprovázený kožními příznaky. Toto nepříjemné a bolestivé onemocnění se vyskytuje nejčastěji u dětí v předškolním a školním věku. Co spálu způsobuje, jak ji poznat, jak se léčí a jaká je prevence?
  Spála – příznaky a léčba
 • Hebká a chráněná pokožka i v zimě. Jak na to?

  Nízké teploty, vítr, mráz, velké teplotní rozdíly při přecházení z tepla ven do zimního počasí, suchý vzduch v přetopených místnostech či nedostatečná ochrana proti UV záření – tomu všemu naše pokožka musí čelit v zimních měsících. Víte, jak správně pečovat o pokožku během chladných měsíců?
  Hebká a chráněná pokožka i v zimě. Jak na to?