O společnosti

S přibližně 450 pobočkami, které představují cca 15% všech tuzemských veřejných lékáren, jsou lékárny Dr. Max největší lékárenskou sítí v ČR. V roce 2018 jsme otevřeli 18 lékáren. Sesterská společnost Dr.Max Pharma se ve stejném roce stala největším tuzemským výrobcem lékárenského sortimentu ve volném prodeji.

 

Článek 1. O společnosti

Seznam všech lékáren sítě Dr. Max je dostupný z domovské stránky www.drmax.cz. Víc než polovina z nich se nachází v objektech obchodních center. Odpovídá to životním zvyklostem obyvatel, kteří chtějí uspokojit víc potřeb na jednom místě. Vstříc jim jdeme i otvírací dobou – v obchodních centrech 7 dní v týdnu od 8 do 20 hodin. Lékárny Dr. Max v některých oblastech suplují roli chybějící lékárenské pohotovosti. V Praze a v Brně fungují lékárny Dr. Max s nepřetržitou službou.

V portfoliu Dr. Max jsou v těchto městech i historické lékárny.  Ta pražská, U zlatého hada na Národní třídě, je vybavena nejstarším lékárenským mobiliářem v metropoli, brněnská lékárna U červeného raka je jednou z nejstarších ve střední Evropě.  

Od léta 2014 mají lékárny Dr. Max, ale i další odběratelé k dispozici novou vlastní laboratoř v Nučicích u Prahy, nejmodernější svého druhu v ČR, v roce 2017 byla v Brně otevřena druhá centrální laboratoř pro individuální přípravu léčiv.

Společnost ČLH jako provozovatel lékáren Dr. Max vystupuje zásadně jako odpůrce jevů, které poškozují české lékárenství a pacienty. Staví se tak aktivně zejména proti ilegálním distribučním praktikám jako je například výdej léčiv lékaři v ordinacích a reexportům, které způsobují výpadky citlivých léků na českém trhu.

ČLH je zakládajícím členem Asociace provozovatelů lékárenských sítí (APLS), jejíž ambicí je přispívat k vytváření optimálních podmínek pro rozvoj lékárenství v České republice a hájení zájmů lékárníků - zaměstnanců. Zprostředkovaně je tak ČLH členem i Evropské federace lékárenských sítí (EFPC). 

 

Článek 2. Ekonomika a filantropie

Obrat v roce 2018 dosáhl bezmála 18 miliard korun, což představuje meziroční růst o víc než 11 procent. Tržby e-Shopu Dr.Max vzrostly ve stejném období asi o 60 procent, přičemž počet objednávek překročil vloni hranici 1 milionu. Rezervační systém, umožňující vyzvednutí objednávek i  do několika minut se rozšířil do všech lékáren, které jsou výdejními místy (téměř 100% poboček sítě). Růst obratu vlastní značky Dr.Max v Česku překročil u registrovaných přípravků 60 procent, u ostatních 30 procent. Kontroly SÚKL v roce 2018 opět potvrdily vysokou kvalitu lékáren Dr.Max. Vzrostl i počet poboček sítě. Nejvýznamnější akviziční operací se stalo převzetí sítě "Na zdraví" na přelomu 2018/19 - šlo celkem o 11 lékáren. Momentálně má síť Dr.Max 446 lékáren. 

Lékárny Dr. Max provozuje v ČR společnost Česká lékárna holding (ČLH) vlastněná investiční skupinou Penta Investments. ČLH zaměstnává asi 2,5 tisíce farmaceutů a farmaceutických asistentů. Síť Dr.Max v ČR je součástí celoevropského projektu; stejnojmenné lékárny slouží pacientům i na Slovensku a v Polsku a v roce 2017 se uskutečnily významné akvizice i v Rumunsku a Srbsku. Několik lékáren Dr.Max bylo otevřeno i v Itálii. Aktivity na nadnárodní úrovni koordinuje Dr.Max Group. ČLH je součástí české Asociace provozovatelů lékárenských sítí a Evropské federace lékárenských sítí.

Značka Dr. Max je spojená i s filantropickou činností. Každý rok podporujeme přibližně desítku projektů v rámci programu malých grantů. Orientujeme se výhradně na takové projekty, které zvyšují kvalitu života těm nejpotřebnějším – dětem a seniorům.

S mimořádným ohlasem se u veřejnosti setkává projekt Taxík Maxík, na kterém lékárny Dr. Max spolupracují s Kontem Bariéry Nadace Charty 77. Prodej jakéhokoli výrobku vlastní značky Dr. Max přináší ve vymezených obdobích jíž od roku 2015 automaticky jednu korunu na zvláštní účel – nákup automobilů upravených pro přepravu starších a handicapovaných lidí. Takto se podařilo získat již několik milionů korun, jež společnost ČLH převedla Kontu Bariéry. To už z daru zafinancovalo nákup dvanácti mikrobusů, které nejprve v Prachaticích a Liberci, poté v Kutné Hoře, Praze 5 a Ústí nad Orlicí, v roce 2018 v Benešově, Mostě a Svitavách a letos i v Českém Těšíně, Frýdlantu nad Ostravicí, Písku a Praze 15 umožnily rozjezd této speciální služby. Taxíky Maxíky zajišťují za symbolický poplatek přepravu seniorů a handicapovaných např. k lékaři. 

 

Článek 3. Firma a lidé

V síti Dr.Max pracují asi 2 tisíce lékárníků a téměř stejný počet farmaceutických asistentů. Naši pracovníci mohou těžit z propracovaného systému vzdělávání garantujícího jejich permanentní profesní růst. Už v roce 2008 byla založena Akademie Dr.Max jako zastřešující instituce pro všechny aktivity Dr.Max posilující celoživotní vzdělávání lékárenského personálu. Akademie se opírá o 3 pilíře: e-learning, interní školení a odborné konference. Systém je otevřený i lékárníkům a zdravotnickým profesionálům mimo síť Dr.Max, zejména zdravotním sestrám. Každoročně projdou vzdělávacím systémem Dr. Max, do nějž společnost investuje desítky milionů korun, desetitisíce účastníků. Na vzdělávání zaměstnanců Dr. Max spolupracujeme s odbornými společnostmi a podle zaměření se skutečnými kapacitami v oboru. Tyto aktivity Dr. Max v některých případech navazují i na kampaně Světové zdravotnické organizace. Více informací najdete na "akademie.drmax.cz".

Vzdělávací akce Dr. Max velmi dobře hodnotí Česká lékárnická komora, ale například i Česká asociace sester.  Tomu také odpovídá počet bodů a kreditů, které si absolventi v rámci systému celoživotního vzdělávání mohou za účast připsat. Dále dáváme možnost poznat  prostředí Dr. Max zejména posluchačům farmaceutických fakult a VOŠ nabídkou studijních praxí. Nově pořádáme pro studenty jarní tábory Max Camp zaměřené na praktická témata spojená s lékárenskou praxí. Vysoká úroveň odborného poradenství jistě do značné míry přispěla k tomu, že se lékárny Dr. Max staly v letech 2015, 2016, 2017 i 2018 nejdůvěryhodnější značkou v oboru. Několik nezávislých průzkumů, jejichž výsledky byly v posledních letech zveřejněny, vyhodnotilo servis lékáren Dr.Max jako nejlepší v Česku. Velmi dobrou kvalitu osvědčují i při kontrolách SÚKL.  

 

Článek 4. Vlastní značka a exclusive brand

Program vlastní značky rozvíjíme systematicky už od roku 2011 s cílem nabídnout klientům standardní či nadstandardní kvalitu za férovou cenu. Dnes existuje několik stovekpoložek léčiv, doplňků stravy, registrovaných OTC, zdravotnických pomůcek, produktů dentální péče a dermokosmetiky nesoucích označení Dr.Max. Sesterská společnost Dr. Max Pharma pro ně v některých případech sama vybírá dodavatele surovin a zadává recepturu. Vlastní značka Dr. Max míří kromě českého i na trhy v dalších zemích, kde tyto lékárny působí. Výrobky vlastní značky jsou dostupné výhradně v síti lékáren Dr. Max a na E-Shopu Dr. Max. Pouze tímto způsobem je rovněž možné v ČR zakoupit francouzskou dermokosmetiku Uriage. Dr.Max Pharma jako výrobce volně prodejného lékárenského sortimentu představuje nejdynamičtějšího hráče na trhu. Podíl jeho produktů na obratu Dr.Max přesáhl v roce 2018 osm procent (při celkové výši bezmála 1,5 mil. korun). 

V poslední době se o přízeň zákazníků uchází například vlastní řada inovované sluneční kosmetiky Equilibria či čtyři řady pečující dermokosmetiky Nuance. Ta měla premiéru na začátku roku 2017 a úzce souvisí s celým konceptem péče o pokožku "Dr.Max pro zdraví a krásu" realizovaným v našich lékárnách. Jeho nejviditelnější částí jsou specializovaná dermocentra se širokou škálou souvisejících produktů. Dnes funguje v rámci lékáren Dr.Max už asi stovka dermocenter, k jejichž výbavě patří i diagnostická technika. Oděvy pro speciálně proškolené dermoporadkyně navrhovala známá módní návrhářka Beata Rajská. 

 

Článek 5. Laboratorní příprava v lékárnách

V roce 2014 začala v Nučicích u Prahy fungovat první nová vlastní centrální laboratoř Dr. Max -nejmodernější svého druhu v ČR. Slouží k tzv. soustředěné přípravě léčiv včetně individuálně připravovaných léčivých přípravků. Zahrnuje i čisté prostory pro sterilní výrobu zejména očních kapek, ale i dalších přípravků. Čisté prostory se vyznačují přetlakovými propustmi pro personál i materiál, filtrací vzduchu, konstantní teplotou, vlhkostí a přetlakem a dále výrobou a rozvody čištěné vody, čištěné páry a tlakového vzduchu. Obsahují rovněž samozřejmě formulační kotel na výrobu roztoků s extrémně přesnou podlahovou váhou. 

V létě 2017 byla otevřena v Brně další centrální laboratoř určená výhradně pro individuální přípravu. Centrální laboratoře, které představují investice v řádu desítek milionů korun, umožňují vyřizovat rostoucí počet objednávek. Převážná část individuálně připravovaných přípravků stále vzniká mimo centrální laboratoře - na pracovištích v zázemích jednotlivých lékáren. Do lékáren Dr. Max putují přibližně dvě třetiny produkce centrálních laboratoří, zbytek míří do nezávislých lékáren, na oční kliniky, k veterinářům a do nemocnic. 

Individuální příprava samozřejmě probíhá i v samotných lékárnách, které na celkovém objemu takto vychystávaných léčiv mají v síti Dr.Max asi šedesátiprocentní podíl. Celková výše taxy laborum činila v roce 2018 asi 60 milionů korun, přičemž v centrálních laboratořích se realizovalo asi 25 milionů, zbylých 35 milionů v lékárnách. 

 

Článek 6. E-Shop

Pro pohodlný a rychlý nákup již několik let umožňujeme objednávání zboží a volně prodejných léků po internetu. E-Shop Dr.Max je jedním z nejrychleji rostoucích na trhu a denně si na něm prohlédne zboží několik desítek tisíc lidí. Jako výdejní místa slouží drtivá většina "kamenných" lékáren Dr.Max. V roce 2018 překročil počet objednávek 1 milion, obrat přesáhl 600 milionů korun (asi 3,5% tržeb celé sítě Dr.Max).  V roce 2018 byl naplno spuštěn rezervační systém, který při osobním odběru v lékárně v některých případech zkracuje dobu od objednání položky do jejího vychystání na minuty.

Na e-Shopu lze čerpat z výhody širšího výběru zboží oproti běžným lékárnám - sortiment obsahuje víc než dvanáct tisíc položek.  Virtuální lékárna Dr.Max využívá vlastního skladového zázemí v Brně - Heršpicích o rozloze 2.000 m². Běžně se odtud expedují tisíce zásilek denně. Nejvyužívanější metodou vyzvednutí zboží je u nás osobní odběr v některé z lékáren Dr.Max, jejichž role odběrných míst spojených z garantovanou odborností vydávajícího personálu neustále roste. Skloubení objednávky přes mobil nebo internet s osobním přístupem vydávajícího personálu využívá cca 85% internetových zákazníků drmax.cz. 

 

Článek 7. Klientský program

Klientský program Dr. Max reprezentovaný Kartou výhod je na lékárenském trhu v ČR zřejmě nejrozvinutějším projektem svého druhu. Počet vydaných karet přesáhl v roce 2018 hranici tří milionů, momentálně (stav k březnu 2018) to je 3,4 milionu. Jen za rok 2018 bylo vydáno 320 tisíc nových karet. Úspěch věrnostního systému spočívá v atributech, jako je transparentnost, komplexnost a individuálnost. 

Transparentnost spočívá v jasně nastavených pravidlech zejména pro slevy z doplatku na RX, které lékárny Dr. Max poskytují od roku 2018 všem držitelům Karty výhod Dr.Max.

Komplexnost klientského programu souvisí s jeho čtyřmi pilíři: vedle slevy z doplatku jsou to ještě akční ceny Dr. Max, kupóny a compliance čili pacientský servis.

Individuálnost programu tkví v produktové nabídce na míru šité podle typu a zvyklostí klienta.

Kartu výhod lze získat ve kterékoliv lékárně Dr. Max, a to na základě vyplněného formuláře. Registrace je možná také on-line. Více informací na kartavyhod.drmax.cz.

Tradičně se k lékárnám Dr. Max pojí přídomek „lékárny první volby“. Vůči klientovi to v sobě zahrnuje především nejlepší dostupnost, trvale vysoký standard odborné péče a trvalé cenové výhody.

Už pouhý rok po spuštění byl klientský program Dr.Max oceněn ve třech kategoriích prestižních Loyalty Magazine Awards – mimo jiné jako nejlepší věrnostní program ve střední Evropě a jako nejlepší nový věrnostní program

 

Článek 8. Proč Dr.Max

  • Nejdostupnější síť lékáren v České republice
  • Vysoká profesionalita zaměstnanců
  • Dvě nepřetržité služby (Praha, Brno)
  • Otevřeno nejméně 12 hodin denně, sedm dní v týdnu v každé lékárně u OD Kaufland
  • Snadný vstup do lékáren i s nákupním košíkem či kočárkem (obchodní centra)
  • Jednoduchá orientace díky přátelskému uspořádání položek
  • Trvale nízké ceny léků a doplatků, inzuliny bez doplatku
  • Trvale nízké ceny sortimentu volně prodejných léků, doplňků stravy a dětské výživy
  • Sortiment kvalitních přípravků vlastní značky Dr.Max za velmi příznivé ceny
  • Výhody věrnostního programu Karta výhod Dr.Max s akčními cenami na vybraný sortiment každý měsíc 

 

Článek 9. Distribuce

Zásobování lékáren Dr. Max zajišťuje především sesterská společnost ViaPharma se třemi distribučními centry – v Nučicích u Prahy, Brně a Ostravě. Objekt v Nučicích zahrnuje vedle centrálního skladu i novou ústřední laboratoř Dr. Max. Lékárny Dr. Max jsou sice hlavním odběratelem, ViaPharma ale dodává i do nemocnic, reprodukčních klinik, hospiců a domovů seniorů.

Díky skladovým prostorám vybaveným nejmodernější technologií poskytuje ViaPharma lékárnám a nemocnicím kompletní dodavatelský servis. Při své činnosti se samozřejmě řídí zásadami správné distribuční praxe, která je zárukou, že si léčivé přípravky dodávané odběratelům zachovávají své kvalitativní vlastnosti. Jako první v ČR nabídla šaržovou přesnost v rámci celého distribučního procesu. Na rozvozu léčiv a ostatního sortimentu spolupracuje ViaPharma se společností DHL.