Největší zaměstnavatel v oboru připomíná Světový den lékárníků

24. 9. 2019 · 3 minuty čtení
25. září se jako Světový den lékárníků slaví pod záštitou Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) letos už podesáté. Ve spolupráci s FIP se ke gratulaci lékárníkům letos kampaní připojuje i síť Dr. Max jako největší zaměstnavatel v oboru.

Datum Světového dne lékárníků bylo zvoleno s ohledem na to, že v tento den roku 1912 byla v nizozemském Haagu založena právě FIP. Společnost Česká lékárna holding (ČLH), která provozuje lékárny Dr. Max v ČR, zaměstnává asi dva tisíce lékárníků a téměř stejný počet farmaceutických asistentů – víc než kterýkoli obdobný subjekt u nás. Proto se rozhodla Světový den lékárníků podpořit celorepublikovou kampaní, v níž chce na jedinečnost lékárnické profese upozornit širokou veřejnost. Propagační kampaň, na níž se vedle lékáren Dr. Max podílí i agentura Ogilvy, pracuje s ústředním sloganem „Být lékárník je věda“.

„Lékárníci nejsou lidé, kteří někde jinde za pultem třeba nemusí mít ani výuční list. Svůj diplom si vydřeli, jsou za ním spousty probdělých nocí před náročnými zkouškami,“ říká generální ředitel lékáren Dr. Max Daniel Horák, „celý život si musejí udržovat odborný přehled. Musejí mít v hlavě několik generací léčiv, ta málem překonaná, která předepisují konzervativnější lékaři, i nová. S novými léčivy přicházejí nové interakce, o kterých lékárník musí vědět. Na trh po uplynutí ochranných lhůt přicházejí generika. I ta musejí znát. A nejde jen o farmacii jako takovou, ale i o legislativu. Nejspíš neexistuje regulovanější obor.“ Podle D. Horáka bude význam lékárníků stále stoupat s tím, jak roste role samoléčby – tady je úloha lékárníků jako odborných konzultantů při léčbě lehkých obtíží nesporná. „Lidé si stále víc uvědomují cenu svého času a raději ho stráví v lékárně než v čekárně. Je to celosvětový civilizační trend, který začínáme pociťovat i v Česku,“ říká D. Horák

„Odborný přehled pomáhá udržovat našim lékárníkům, ale i zdravotnickýcm profesionálům mimo naši síť Akademie Dr. Max jako zastřešující instituce pro všechny vlastní vzdělávací aktivity,“ říká provozní ředitel ČLH David Mendl, „počty námi vypsaných kursů jdou do stovek, jejich účastníků pak do desetitisíců (v r. 2018 to bylo 57 tisíc). Akademie má navíc rozsáhlou publikační činnost. O rozvoj odbornosti dbáme i jinak – u Prahy a v Brně jsme například před časem otevřeli dvě špičkové velké lékárenské laboratoře, což nemá v kontextu celé ČR obdoby.“ Do vzdělávacího systému investuje ČLH desítky milionů korun ročně.

Fakt, že se lékárny Dr. Max rozhodly připomenout letošní Světový den lékárníků, uvítal i Zdeněk Blahuta, výkonný ředitel Evropské federace lékárenských sítí (EFPC), jejímž členem jsou i lékárny Dr. Max: „Je nutné stále zdůrazňovat, že lékárníci jsou kvalifikovaní zdravotničtí profesionálové stojící vždy na straně svých pacientů. Za to jim patří náš dík i obdiv. Veřejné lékárny, které provozují naši členové především, jsou nejdostupnějšími zdravotnickými zařízeními v rámci poskytované lékárenské péče.“ EFPC zastřešuje 2.550 lékáren se 13.700 zdravotnickmi profesionály. Síť Dr. Max zahrnuje asi 450 poboček.