Diabetes mellitus aneb když vás překvapí cukrovka

4. 1. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 2 minuty čtení
 • DIA

Špatný životní styl, přejídání, obezita a neochota se pravidelně hýbat stojí celosvětově za řadou civilizačních chorob. Jenou z nich je strašák jménem cukrovka. V České republice žije v současné době téměř jeden milion diabetiků. Počet nemocných s diagnózou cukrovky se ale rok od roku zvyšuje. Poradíme vám, jak diabetu předcházet, podle jakých příznaků můžete tuto zákeřnou nemoc odhalit a jak s ní případně bojovat.


Cukrovka je na vzestupu

Diabetes mellitus neboli cukrovka zahrnuje skupinu onemocnění, jejichž společným znakem je zvýšená hladina glukózy v krvi, takzvaná hyperglykémie. K hyperglykémii dochází nedostatečným působením inzulínu. Inzulín se buď v nedostatečném množství uvolňuje do krve, nebo na něj buňky těla nedostatečně reagují.

Počet pacientů, u nichž je zjištěn diabetes, každým rokem roste velkou rychlostí. Jen v České republice podle statistických údajů došlo v průběhu posledních 20 let ke zdvojnásobení počtu lidí s tímto onemocněním. V Evropě je to odhadem asi 35 milionů pacientů. Stále narůstající počet nemocných, komplikace související s nemocí a fakt, že onemocnění není vyléčitelné, svědčí o jeho závažnosti.

Diabetes je choroba, která vyžaduje od pacientů velkou kázeň, zodpovědný přístup a dobrou spolupráci s lékařem. Je důležité, aby pacienti s diabetem dodržovali předepsanou léčbu, dietní a pohybová doporučení. Tím se významně zvýší úspěšnost léčby a zpomalí se negativní dopad onemocnění na správné fungování těla.Články k tématu Diabetes mellitus aneb když vás překvapí cukrovka

 • Jednotlivé druhy diabetu a jejich léčba

  Jednotlivé druhy diabetu a jejich léčba

  · 3 minuty čtení
  • DIA

  Rozlišujeme dva základní typy onemocnění – diabetes mellitus 1. typu a diabetes mellitus 2. typu. Všechny typy diabetu se projevují hyperglykémií neboli vysokou hladinou krevního cukru. Příčiny vzniku a průběh jednotlivých typů diabetu, avšak i způsob jejich léčby se zásadně liší.

 • Co je nezbytné vědět o cukrovce

  Co je nezbytné vědět o cukrovce

  · 2 minuty čtení
  • DIA

  Diabetes mellitus neboli cukrovka je název pro skupinu chronických onemocnění, která charakterizuje metabolická porucha. Mezi dva základní typy patří diabetes mellitus 1. typu, při kterém vzniká naprostý nedostatek inzulinu v těle. Jedná se o typ, který je mnohem vzácnější.

 • Glifloziny a léčba diabetu

  Glifloziny a léčba diabetu

  · 4 minuty čtení
  • DIA

  Účinná a efektivní léčba diabetu 2. typu s pomocí skupiny léků nesoucí název glifloziny. Glifloziny kromě udržení normální hladiny krevního cukru působí i na přidružená onemocnění cukrovky. Pomáhají snížit tělesnou hmotnost (vylučováním cukru z těla) i krevní tlak.