Diabetes (42)

Jen v České republice žije v současné době téměř jeden milion diabetiků

Diabetes mellitus je synonymem pro laicky vžitý výraz cukrovka. Jako diabetes je označována různorodá skupina onemocnění. Jejich společným znakem je zvýšená hladina glukózy v krvi nad fyziologickou normu, takzvaná hyperglykémie. K hyperglykémii dochází nedostatečným působením inzulínu. Inzulín se buď v nedostatečném množství uvolňuje do krve, nebo na něj buňky těla nedostatečně reagují.

Počet pacientů, u nichž je zjištěn diabetes, každým rokem roste velkou rychlostí. Jen v České republice žije v současné době téměř jeden milion diabetiků a podle statistických údajů u nás došlo v průběhu posledních 20 let ke zdvojnásobení počtu lidí s tímto onemocněním. V Evropě je to odhadem asi 35 milionů pacientů. Stále narůstající počet nemocných, komplikace související s nemocí a fakt, že onemocnění není vyléčitelné, svědčí o jeho závažnosti.

Diabetes je onemocnění, které vyžaduje od pacientů velkou kázeň, zodpovědný přístup a dobrou spolupráci s lékařem. Je důležité, aby pacienti s diabetem dodržovali předepsanou léčbu, dietní a pohybová doporučení. Tím se významně zvýší úspěšnost léčby a zpomalí se negativní dopad onemocnění na správné fungování těla.

 • 6 tipů na jednoduchou snídani pro diabetika

  První věc, co po ránu sníme, nastartuje náš metabolický rytmus a dodá nám po lačné noci energii na nejproduktivnější část dne. Ne nadarmo se tak o snídani říká, že je nejdůležitějším jídlem.

  6 tipů na jednoduchou snídani pro diabetika
 • Prevence komplikací diabetu

  Diabetes ovlivňuje všechny buňky a orgány v těle, mohou jej proto provázet mnohé zdravotní komplikace.

  Prevence komplikací diabetu
 • Pozdní komplikace diabetu

  Dlouhodobé působení vysokých hladin cukru postupně vede k poškození cév i nervů a k poruchám imunity. Z toho vyplývá široké spektrum možných zdravotních komplikací.

  Pozdní komplikace diabetu
 • Diabetes: Péče o pokožku a nohy

  Při vysoké hladině cukru v krvi se kůže stává méně odolnou. Má sklon k suchosti, popraskání a šupinatosti, což se může projevit nepříjemným svěděním a pocity napětí.

  Diabetes: Péče o pokožku a nohy
 • Diabetes a sport

  Může se s diabetem sportovat? Odpověď zní jednoznačně: ANO. Pravidelná pohybová aktivita působí příznivě na pohybový aparát a zároveň ovlivňuje řadu metabolických dějů.

  Diabetes a sport
 • Novinky v léčbě diabetu

  V posledních 100 letech prošla léčba diabetu dramatickým rozvojem.

  Novinky v léčbě diabetu
 • Perorální antidiabetika

  Perorální antidiabetika jsou léky používané k terapii diabetu (cukrovky) 2. typu, které se užívají ústy – tedy perorálně.

  Perorální antidiabetika
 • První pomoc diabetikovi

  Mezi akutní komplikace u diabetu řadíme hyperglykemický a hypoglykemický šok.

  První pomoc diabetikovi