Diabetes

  (122)

Články

 • Co diabetikům hradí zdravotní pojišťovny v roce 2024?

  Co diabetikům hradí zdravotní pojišťovny? Připravili jsme pro vás malý přehled, na co vše máte jako diabetik nárok, které zdravotní pomůcky si lze nechat proplatit, do jaké výše a jak často. VZP nabízí pro diabetiky nově příspěvek na psychoterapii, který mohou využít také děti od 7 let. Jaké další novinky přibyly v roce 2024 u největších českých pojišťoven?
  Co diabetikům hradí zdravotní pojišťovny v roce 2024?
  • Aktuálně

Nejnovější články


Diabetes mellitus neboli cukrovka: buďte informovaní, sledujte trendy

Diabetes mellitus je synonymem pro laicky vžitý výraz cukrovka. Jako diabetes je označována skupina onemocnění, jejichž společným znakem je zvýšená hladina glukózy v krvi – tzv. hyperglykemie. Mezi tato onemocnění řadíme diabetes 1. typu, diabetes 2. typu, prediabetes a těhotenskou cukrovku. Léčba diabetu vyžaduje od pacientů velkou kázeň, zodpovědný přístup a dobrou spolupráci s lékařem. Je důležité, aby pacienti s diabetem dodržovali předepsanou léčbu, dietní a pohybová doporučení. Tím se významně zvýší úspěšnost léčby a zpomalí se negativní dopad onemocnění na správné fungování těla. Informovanost a porozumění nemoci jsou také nedílnou součástí léčby cukrovky. Proto pro vás odborníci Dr. Max připravili celou řadu článků o diabetu a jeho úspěšném zvládání. Z témat, kterými se v článcích o cukrovce zabýváme, se dozvíte mimo jiné:

A nechybí samozřejmě ani praktické rady a tipy pro diabetiky, např.:

 • Diabetes a stravování: Jak se zbavit stresu kolem jídla?

  V dnešní době je jídlo dostupnější než kdykoli jindy, navíc v nepřeberném množství. Někdy může být tato zdánlivá výhoda spíše komplikací, najít pro naše stravování správnou cestu není vždy jednoduché. Lidé s diabetem mají v tomto ohledu ještě o starost navíc – vhodné stravovací návyky jsou jedním z pilířů úspěšné léčby diabetu. Poradíme vám, jak si zdravý vztah k jídlu správně a dlouhodobě nastavit.
  Diabetes a stravování: Jak se zbavit stresu kolem jídla?
 • Jak s diabetem zvládnout sváteční hostiny a setkání?

  Sváteční setkání jsou chvíle věnované rodině, přátelům, odpočinku – a často také spoustě jídla. Různorodá a mnohdy nezdravá pokušení na nás číhají všude. Ne každý si však hříšné kombinace jídel a nápojů může dovolit. Zkouškou pevné vůle jsou sváteční hostiny zejména pro diabetiky. Jak si při vysoké krevní hladině cukru neublížit, ale zároveň si pochutnat a svátky si užít?
  Jak s diabetem zvládnout sváteční hostiny a setkání?
 • Sladidla – v čem se liší a která jsou vhodná?

  V dnešní době se nám nabízí široký výběr možností slazení pokrmů a nápojů. Nejen lidé potýkající se s vysokou hladinou krevního cukru proto zpravidla přemýšlí, čím nahradit klasický cukr. Která sladidla můžeme považovat za vhodnější či zdravější volbu? A která naopak žádaný efekt nepřinesou, a jejich prospěšnost je tak mýtem?
  Sladidla – v čem se liší a která jsou vhodná?
 • Technologie hýbou světem – anebo diabetem?

  Život s diabetem je s technologiemi většinou úzce spojený. S těmi na měření, kontinuální monitoraci anebo algoritmy v inzulinových pumpách. Využití technologií má vést k jedinému cíli: usnadnit život s diabetem a pomoci zlepšit kompenzaci. Přinášejí tyto inovace vždy jen samá pozitiva, na co si je třeba dávat při jejich používání pozor a jak se rozhodovat při jejich výběru, vám poradíme v našem...
  Technologie hýbou světem – anebo diabetem?
 • Nástrahy internetových diskusí a rad

  Internet je plný rad a tipů, ale jak poznat, které jsou spolehlivé? V dnešním světě plném dezinformací je důležité umět kriticky hodnotit informace, které na internetu a sociálních sítích najdete. V tomto článku vám poradíme, jak se vyhnout nástrahám internetových rad a jak s informacemi, s nimiž se na online platformách pravidelně setkáváme, naložit.
  Nástrahy internetových diskusí a rad
 • Grilování a diabetes – co dát na gril?

  Léto je v plném proudu a nejeden z nás se těší, až si s rodinou nebo přáteli dá něco dobrého na gril. Jíst venku je velkou radostí dlouhých prázdninových dnů. Můžete si grilování užít naplno, pokud se léčíte s diabetem a potřebujete udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou? Které potraviny můžete bez obav sníst a které je lepší přenechat ostatním? Dočtete se v našem článku.
  Grilování a diabetes – co dát na gril?
 • All inclusive dovolená a diabetes

  Vše zahrnuto v ceně. All inclusive zájezdy s sebou přinášejí spoustu příležitostí, jak uspokojit své chuťové pohárky. Pokud se léčíte s diabetem, jistě vás napadne, že neomezené gastro zážitky nebudou tím nejlepším způsobem, jak vysněnou dovolenou prožít. Jak skloubit all inclusive dovolenou a cukrovku, abyste si dovolenou mohli užít „s čistým štítem“? Jak vybírat vhodná jídla, jak se vyvarovat...
  All inclusive dovolená a diabetes
 • Stravování při cukrovce – příběh a inspirace diabetika Honzy Hrušovského

  Pokud vám byla diagnostikována cukrovka, jedna z prvních věcí, které se člověk může obávat, je jídlo. Přečtěte si osobní a inspirativní příběh diabetika Honzy Hrušovského, který se podělil o své zkušenosti se stravováním a nastavením fungujícího diabetického jídelníčku. Dozvíte se, kdy a jak často by měl diabetik jíst, které potraviny a nápoje jsou vhodné a kterým se naopak vyhnout a v neposlední...
  Stravování při cukrovce – příběh a inspirace diabetika Honzy Hrušovského