Mgr. Lukáš Novotný

Mgr. Lukáš Novotný

110 článků
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
 • Kandidóza – příznaky a léčba

  Kandidóza je infekční onemocnění sliznice nebo kůže vyvolané kvasinkou rodu Candida. Přestože v drtivé většině případů nebývá kvasinková infekce závažným onemocněním, měla by být léčena hned v počátku, aby nedošlo k jejímu dalšímu šíření po těle či u dalších členů domácnosti. Kde se kandidóza může objevit, jaké jsou nejčastější příznaky této infekce a jak se léčí, vám poradíme v našem článku.
  Kandidóza – příznaky a léčba
 • Omega-6 mastné kyseliny – proč je tělo potřebuje pro zdraví?

  „Jezte hodně ryb.“ Málokteré doporučení týkající se jídelníčku slýcháme tak často. Důvodem je vysoký obsah kvalitních bílkovin, vitaminů, jódu a v neposlední řadě rybího tuku. Ten je bohatý především na omega-3 mastné kyseliny. Víte však, že existují i omega-6 mastné kyseliny a omega-9 mastné kyseliny? Čím se vyznačují, jak se od sebe liší a proč je důležité dbát především na rovnováhu...
  Omega-6 mastné kyseliny – proč je tělo potřebuje pro zdraví?
 • Antioxidanty – druhy a zdroje

  Víte, co mají společného borůvky, zázvor a zelený čaj? Více než chuť spojuje tuto trojici potravin přítomnost antioxidantů. Antioxidanty se nacházejí v zelenině, ovoci, koření, bylinkách běžně rostoucích na zahrádce i v rostlinách, které dovážíme z opačné strany světa. Co to je za látky, jak našemu tělu pomáhají a které potraviny jsou na antioxidanty nejbohatší?
  Antioxidanty – druhy a zdroje
 • Zelený zákal (glaukom) – příznaky a léčba

  Zelený zákal neboli glaukom je oční nemoc, při které dochází k postupnému poškození zrakového nervu. Dlouho může probíhat bez povšimnutí, postupně se objevují výpadky v zorném poli či další projevy. Při chybějící léčbě hrozí ztráta zraku. Jaká je hlavní příčina zeleného zákalu, kteří lidé jsou touto nemocí více ohroženi a jak se glaukom léčí? Přečtěte si více v našem článku.
  Zelený zákal (glaukom) – příznaky a léčba
 • Esenciální aminokyseliny - význam a potraviny

  Esenciální aminokyseliny patří mezi látky, které jsou nezbytné pro život. Jedná se o základní stavební kameny bílkovin, přičemž naše tělo si esenciální aminokyseliny nedokáže v dostatečné míře samo vytvořit, a proto jsme odkázáni na jejich příjem z potravy. K čemu esenciální aminokyseliny slouží a jak je můžeme svému tělu dodávat?
  Esenciální aminokyseliny - význam a potraviny
 • Šedý zákal – příznaky, léčba a operace

  Šedý zákal (katarakta) je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení čočky a k poruchám zraku. Ve věku nad 65 let postihuje ve větší či menší míře každého druhého člověka, nad 75 let již 70 % osob. Jaké jsou příčiny nemoci, které typy šedého zákalu rozlišujeme, jak se tato oční porucha léčí a kdy je nutná operace? Podrobnosti jsme pro vás připravili v následujícím článku.
  Šedý zákal – příznaky, léčba a operace
 • Plicní embolie – příznaky, léčba a rizikové faktory

  Plicní embolie postihne ročně v Česku přibližně 10 tisíc osob. Jedná se závažný stav, při kterém se zablokuje průtok krve v plicní tepně, což ohrožuje dotyčného člověka na životě. Po srdečním infarktu a mozkové mrtvici je plicní embolie třetí nejčastější srdečně-cévní příčina úmrtí. Nejčastěji pociťovaným příznakem je dušnost v klidu, která se objevuje až v 90 % případů. Jakým způsobem plicní embolie...
  Plicní embolie – příznaky, léčba a rizikové faktory
 • Rakovina kůže – příznaky, diagnostika a léčba

  Rakovina kůže zaujímá v žebříčku nádorových onemocnění dlouhodobě přední příčky. Tomuto onemocnění lze přitom z veké míry předcházet. Jaké jsou příznaky rakoviny kůže a co může přispět k jejímu rozvoji? Které projevy na kůži by vás měly na nebezpečí upozornit, kdy vyhledat dermatologa a i jak se kožní nádory léčí, vám vysvětlíme v našem článku. 
  Rakovina kůže – příznaky, diagnostika a léčba