Toužíte po miminku?

30. 7. 2015 · 2 minuty čtení
 • Zdraví a prevence

Touha po miminku patří mezi nejmotivovanější a nejsilnější přání v životě ženy. Netýká se však pouze žen, ale po potomstvu touží stejně tak i muži. V mnoha případech se však společné přání partnerů nedaří naplnit. V současné době existuje v ČR asi 15 % párů, kterým se nedaří miminko počít 1 a na svého potomka marně čekají. Tyto páry hledají různá řešení z různých zdrojů.

Funkce menstruačního a ovulačního cyklu

Početí je děj, při kterém dochází ke splynutí ženské a mužské pohlavní buňky, tedy vajíčka a spermie. Pro ženu je především klíčové dozrání plnohodnotného vajíčka, které se uvolní z vaječníku a ve vejcovodu čeká na oplodnění. Aby k tomuto došlo, je důležité, aby správně probíhal menstruační a ovulační cyklus. Jejich správný průběh podléhá účinku mnoha hormonů, které jsou tvořeny v těle ženy. Pro tyto děje je rovněž důležité, aby v těle ženy, byl správně zpracováván cukr a nedocházelo ke zvýšení jeho hladiny. Inositol je látka, která dokáže upravit hladinu cukru v krvi. Jedná se přitom o vitamín patřící do skupiny vitamínu B – konkrétně vitamín B8. Inositol je látka přirozeně se vyskytující v lidském organismu.

Inositol - látka, která může hodně znamenat

Lékaři si už na začátku 90. let všimli, že podávání inositolu ženám, kterým se nedařilo otěhotnět, dokázalo upravit hladinu cukrů a tuků v krvi a upravilo i hladinu důležitých ženských hormonů ovlivňujících průběh menstruačního cyklu 2. Ženy, které touží po miminku a doposud se jím nedaří tuto touhu naplnit, mohou přijímat inositol, který je bezpečný, prakticky bez vedlejších účinků 3. Obecně dobře přijímanou formou jsou tablety.

Příprava k těhotenství může představovat zvýšené nároky na některé další důležité vitamíny a živiny

Kyselina listová představuje jednu z nejdůležitějších látek, kterou by maminky měly přijímat ve zvýšené míře už v období plánování těhotenství. Nedostatečná hladina kyseliny listové představuje během těhotenství rizikový faktor pro rozvoj defektu neurální trubice u rostoucího plodu. Kyselina listová rovněž podporuje růst zárodečných tkání během těhotenství. Svou významnou roli má i zinek, který je důležitý pro udržení plodnosti a reprodukčních schopností. Hořčík přispívá ke snížení pocitu únavy a vyčerpání.

 

Reference:

 1. T. Mardešič. Když se nedaří otěhotnět. Mladá fronta, 2010. ISBN 8020421742.
 2. V. Unfer, G. Carlomagno, G. Dante, F. Facchinetti. Effects of myo-inositol in women with PCOS: a systematic review of randomized controlled trials. Gynecological Endocrinology, 2012; 1–7.
 3. Carlomagno G. Inositol Safety. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2011.

 

Články k tématu Toužíte po miminku?

 • Jaká je správná ochrana před sluncem?

  Jaká je správná ochrana před sluncem?

  · 4 minuty čtení
  • Zdraví a prevence
  • Opalování
  Mnoho lidí touží v letních měsících po krásném opálení. A právě dovolená a cestování je nejčastější možností, jak „chytnout bronz“. Je však třeba mít na paměti, že ne každé opálení je zdravé. Při pobytu na slunci je důležité chránit kůži před účinkem ultrafialového záření a současně dodržovat základní pravidla správného slunění.
 • Poruchy pozornosti u dětí

  Poruchy pozornosti u dětí

  · 3 minuty čtení
  • Zdraví a prevence
  • Paměť
  Soustřeď se trochu! Seď klidně! Jak to, že si to nepamatuješ? Takové příkazy a otázky slyší každou chvíli děti, které mají poruchy pozornosti. Jejich rodiče a okolí mají pocit, že to děti dělají schválně. Že když by chtěly, mohou se soustředit bez větších problémů.
 • Reishi (lesklokorka lesklá) – královna mezi chytrými houbami

  Reishi (lesklokorka lesklá) – královna mezi chytrými houbami

  · 5 minut čtení
  • Zdraví a prevence
  • Imunita
  • Cholesterol
  V současnosti se neustále rozrůstá segment doplňků stravy, jejichž složení bychom ještě nedávno považovali za nezvyklé až exotické. Příkladem je skupina exotických hub, které byly donedávna reprezentovány zejména doplňky stravy z domácí hlívy ústřičné. Dnes je těchto přípravků na trhu celá řada a získávají si stále větší oblibu. Tyto houby, u nichž se ujalo označení „chytré houby“, pocházejí hlavně z...