Tenisový loket – příčiny a léčba

10. 8. 2018 · 6 minut čtení

Bolest lokte dokáže znepříjemnit sportovní aktivity a zbrzdit vaši výkonnost. Označení tenisový nebo golfový loket napovídá, že nejčastěji si toto zranění přivodí tenisté anebo příznivci stále populárnějšího golfu. Co s bolestí lokte dělat, abyste byli brzy zpět ve formě a mohli si pohyb na hřišti opět užívat bez omezení, vám poradíme v následujícím článku.

Jak se liší tenisový a golfový loket?

Pokud Vás trápí ostrá vystřelující bolest v oblasti lokte, která se objevuje postupně i se sebemenší námahou, jedná se s největší pravděpodobností o tenisový nebo golfový loket (též oštěpařský loket). Ten vzniká v důsledku přetížení svalů předloktí, rozdíl je v místě, kde se bolesti projevují. Tenisový loket se vyznačuje bolestí na vnější straně lokte (tzv. laterální epikondylitida), golfový loket oproti tomu na vnitřní straně lokte (mediální epikondylitida). V některých případech může docházet ke kombinaci obou typů bolesti. Zajímavostí je, že zmiňované obtíže postihují převážně rekreační sportovce, ať už příznivce tenisu, badmintonu či squashe, mimo jiné i kvůli nesprávné technice.

Bolesti v lokti se netýkají výhradně tenistů a golfistů – mohou se projevit po přetížení šlach i při práci. Stačí, aby pohyb, který vykonáváte, byl jednotvárný a dlouhodobě opakovaný. Kromě zmiňovaných rekreačních sportovců postihuje běžně lidi, kteří pracují manuálně – jsou to často malíři pokojů, truhláři, zedníci, řezníci, pokladní, pekaři apod. Bolest lokte se nevyhýbá ani lidem v kanceláři nebo nadšeným hráčům počítačových her - nevhodná poloha při užívání počítačové myši může kromě zápěstí postihnout i loket.

Jak se tenisový nebo golfový loket projevují?

Příčinou ostré vystřelují bolesti v oblasti lokte je v akutní fázi nejdříve přetížení svalů v dané oblasti, po delším čase již může docházet ke strukturálním změnám. V tom případě již ve šlachách svalů, které natahují zápěstí a prsty ruky a upínají se na výběžek pažní kosti, dochází ke vzniku drobných trhlinek, následují zánětlivé změny a zjizvení tkání. Zpočátku bývá bolest citelná pouze při doteku, může se ovšem rozvinout do takové intenzity, že je problém stisknout kliku či udržet hrnek s kávou. Postižené místo může být oteklé, zarudlé, přítomna může být i zvýšená teplota.

Jak tenisový nebo golfový loket léčit?

Léčba tenisového/golfového lokte vyžaduje trpělivost. Důležité je zasáhnout hned při prvních příznacích – v tom případě je na prvním místě klid, úlevová poloha (pokrčený loket i zápěstí, event. závěs na šátku) a chladivé obklady. Z léčivých přípravků se na tenisový loket používají látky z kategorie nesteroidních antiflogistik (NSA) neboli léky proti bolesti, zánětu a horečce. Mezi ně patří např. ibuprofen, diklofenak, nimesulid, naproxen, dexketoprofek a další. V lehčích případech postačí aplikace přípravku ve formě masti či geluPři chronických obtížích pohybového aparátu, jako je tenisový nebo golfový loket, se někdy doporučuje jako podpůrná léčba také enzymoterapie

Kromě léků je vhodné dočasně nosit ortézu, používat tzv. epikondylární pásku  nebo můžete tenisový loket zatejpovat. Jak správně loket tejpovat, najdete např. v tomto videu.



Kdy s bolestí lokte k lékaři?

Pokud po několika dnech klidového režimu a samoléčby nedojde ke zlepšení stavu, je na čase zajít lékaři. Ten loket vyšetří (fyzikální vyšetření, ultrazvukové vyšetření, RTG), vyhodnotí závažnost vašeho problému a navrhne další léčbu.

Kromě užívání léků a terapie pomocí injekcí (lokální anestetika, kortikoidy, kolagen, plazma) navrhne téměř jistě fyzioterapii, která bude zaměřena v první fázi na mírnění bolesti (uvolňovací cviky). Školení fyzioterapeuti vás také naučí speciální cviky, které pomohou opakování problému předcházet.

Ulevit může také fyzikální terapie, např. rázová vlna, při níž zlepšení přichází často už po první aplikaci. Pro oštěpařský a tenisový loket je nejvýhodnější metodou vysoce energetická fokusovaná rázová vlna, která proniká přímo do postiženého místa.

Pokud za vaším problémem stojí sport, poraďte se s profesionálním trenérem, jak vylepšit techniku. Jestliže se po několika měsících stav nezlepší nebo je-li velmi závažný, lékař pravděpodobně navrhne chirurgické řešení – to je třeba ale asi pouze v 5 % případů. 


Zapamatujte si o tenisovém/golfovém lokti

  • Bolesti lokte nesouvisí jen se špatnou technikou při hraní tenisu – přivodit si je můžete při jakémkoliv raketovém sportu, golfu, při práci s nářadím nebo u počítače.
  • Před sportovním výkonem se vždy pečlivě rozcvičte, po výkonu si dopřejte náležitou regeneraci – pomůže strečink, plavání, sauna, masáže.
  • Vylepšete techniku sportu s profesionálním trenérem, s fyzioterapeutem podle příčiny svých obtíží proberte ostatní možnosti a režimová opatření.
  • Tenisový nebo golfový loket souvisí i s věkem – nejčastěji problém postihuje lidi mezi 30 – 50 lety, mezi ženami a muži není ve výskytu rozdíl.
  • V žádném případě se nenechte strhnout a nevracejte se k pohybové aktivitě ihned, jakmile vám zaberou léky proti bolesti. Bolest lokte má svůj význam, chrání před dalším poškozováním tkání a léky ji v počátku jen efektivně tlumí! Dbejte proto na úplné doléčení bolavého lokte!
  • Pokud se stav nelepší, nebo se zhoršuje, vyhledejte lékaře – s tenisovým nebo golfovým loktem vám pomůže nejlépe ortoped nebo rehabilitační lékař.

Články k tématu Tenisový loket – příčiny a léčba

  • Opotřebení kloubů a vznik artrózy

    Opotřebení kloubů a vznik artrózy

    · 14 minut čtení
    K opotřebení kloubů dochází při jejich nadměrném přetěžování a přirozeně také v důsledku stárnutí. Kloubní chrupavka s věkem ztrácí pevnost i pružnost, ztenčuje se a objevuje se poškození a bolest kloubů, artróza. Nejvíce takto trpí velké klouby – kolena, kyčle a ramena.
  • Zdraví nohou ovlivní celé tělo

    Zdraví nohou ovlivní celé tělo

    · 5 minut čtení
    Nohy jsou nejvíce namáhanými končetinami lidského těla. Tvoří člověku oporu po celý den a jsou pro nás základním dopravním prostředkem. Jakmile s nimi není něco v pořádku, dávají to najevo nejen pořádnou bolestí, ale problémy se dál promítají do celého těla.
  • Co pomáhá na bolest zad

    Co pomáhá na bolest zad

    · 4 minuty čtení
    S bolestmi zad se za život setká téměř každý a jsou také jednou z nejčastějších příčin návštěv lékaře a pracovní neschopnosti. Akutní bolest zad, ať je příčinou strnulé sezení u počítače, prochladnutí nebo nešikovný pohyb při sportu či práci na zahradě, je možné řešit pomocí celé řady volně prodejných přípravků z lékárny. Dopřejte svým zádům tu nejlepší péči.