Kojení – šance, která se neopakuje

21. 4. 2021 · 4 minuty čtení
 • Babyclub

Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Tato touha předchází samotný porod – proto většina maminek a tatínků věnuje velkou pozornost zařizování dětského pokojíčku, nakupování oblečení, kočárků a mnoha dalších pomůcek už douho před příchodem děťátka. Po porodu jsou tyto snahy pak zaměřené na to, aby mohlo klidně spát, aby okolí mělo správnou teplotu, aby ho nerušil hluk ... Při vší snaze "zajistit vše co se zajistit dá" nám ale může uniknout význam věcí zcela přirozených, které ale mají pro vývoj dítěte zásadní význam z hlediska krátkodobého i dlouhodobého. Jedním z takovýchto klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení.Jaké jsou hlavní výhody kojení pro kojence?

 • snižuje riziko náhlého úmrtí kojence
 • snižuje riziko vzniku infekčních i alergických onemocnění
 • zlepšuje rozvoj mentálních schopností
 • snižuje riziko rozvoje některých civilizačních chorob v dospělosti
 • snižuje riziko vzniku některých nádorových onemocnění 

Jaké jsou hlavní výhody kojení pro kojící matku?

 • snižuje riziko poporodního krvácení
 • napomáhá rychlejšímu návratu dělohy do původního stavu
 • napomáhá rychlejšímu návratu k původní váze
 • snižuje riziko vzniku rakoviny prsu i vaječníků
 • snižuje riziko vzniku diabetu 2.typu

Mateřské mléko je tím nejlepším, co může dítě od matky dostat

Mateřské mléko usnadňuje dítěti vstup do života a chrání ho před některými nemocemi ještě dlouho po ukončení kojení. Vzájemná souhra organizmu matky a kojence v průběhu kojení je neopakovatelná. Tělo matky mění složení mateřského mléka spolu s vývojem dítěte – vždy obsahuje látky, které nejlépe odpovídají potřebám jejího děťátka v tomto konkrétním období jeho života. Kojení je nejpřirozenější cestou, jak dosáhnout lepšího zdravotního stavu nejen kojených dětí, ale i žen, které kojí nebo kojily. Jsou samozřejmě i případy, kdy kojení není možné z nejrůznějších důvodů na straně matky nebo kojence. Podle posledních celosvětových statistik ale lze kojením každoročně zabránit více než 800 tisícům úmrtí dětí a 20 tisícům úmrtí žen. Žádná kojenecká výživa ale nikdy nemůže plnohodnotně nahradit mateřské mléko, které produkuje tělo matky pro její vlastní dítě.


U zdravého prospívajícího kojence Česká pediatrická společnost doporučuje výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce.

Kojící matka by měla pečlivě dodržovat zásady zdravé výživy. Nemusí jíst "za dva" – měla by ale jíst dvakrát zdravěji. Pravidelná strava, dostatečný příjem tekutin, vitamínů a minerálů a vyloučení alkoholických nápojů a kouření – to vše by mělo být přirozenou součástí každodenního režimu kojící matky. Pro kojené dítě je v prvním půlroce života tím nejlepším výlučné kojení. Zdravému kojenému dítěti není potřeba do 6. měsíce věku přidávat žádné jiné tekutiny nebo potraviny, pokud lékař nedoporučí jinak. 

Náhradní kojenecká výživa / mléko je určena pro děti, které nemohou být z různých důvodů kojeny. Je potřeba si uvědomit, že skutečně jde pouze o náhradu určenou pro situace, kdy selhaly všechny snahy o zahájení nebo udržení kojení. Všechna mléka musí splňovat přísné legislativně definované normy na obsah základních živin, vitaminů a minerálů. Složení náhradního kojeneckého mléka musí zároveň zohledňovat i rozdílné vývojové a výživové nároky dětí v různém věku – proto se vyrábějí v několika základních typech. Náhradní kojenecká výživa musí zohledňovat především věk kojence, ale i jeho aktuální zdravotní stav – proto je vhodné se při jejím výběru poradit s lékařem nebo lékárníkem. 


Kojení je to nejlepší pro dítě i pro matku

Dítě se před porodem vyvíjí ve sterilním prostředí, po porodu ho začnou osídlovat mikroorganizmy. V dospělosti pak tělo zdravého člověka obsahuje 10krát více mikrobiálních buněk než vlastních tělních buněk. Mateřské mléko obsahuje i látky, které organizmus kojence není schopen vstřebat – tyto látky zůstávají ve střevě kojence a ovlivňují prvotní mikrobiální osídlování jeho střeva. Mikrobiální osídlování je zásadní pro vývoj imunitního systému a celou řadu dalších dějů, které ovlivní celý následující život ditěte. Je to období, které se už nikdy nezopakuje – náš imunitní systém i celý organizmus už nikdy nebudou "nepopsaným listem papíru". To je pouze jeden z mnoha příkladů toho, čím je kojenecký věk výjimečný a v čem je kojení v životě každého člověka unikátní. Novorozenecké a kojenecké období jsou jedinečné a zcela zásadní pro celý zbytek lidského života. Mateřské mléko a kojení jsou klíčovými faktory, které může dítěti zajistit pouze matka.

Kojení je to nejlepší pro dítě i pro matku – je to šance, kterou v životě dostáváme všichni jenom jednou.

Články k tématu Kojení – šance, která se neopakuje

 • Jak se mění pleť v těhotenství

  Jak se mění pleť v těhotenství

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Kolísání hladiny hormonů v těle během těhotenství ovlivňuje kondici vaší pleti. Jak se vaše pokožka promění a co s tím? Zjistěte, kam můžete zajít na bezplatnou diagnostiku pleti a jak vám to může pomoci.

 • 5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  · 5 minut čtení
  • Babyclub

  S jakými nemocemi se miminko může během prvního roku života nejčastěji setkat? Jak jej před nimi chránit? Které nemoci lze vyléčit v domácím prostředí, a kdy je naopak vhodné navštívit lékaře?

 • Rh faktor v těhotenství

  Rh faktor v těhotenství

  · 3 minuty čtení
  • Babyclub

  Co přesně je Rh faktor, co znamená, když je pozitivní nebo negativní, jak může ohrozit těhotenství a jaký je postup současné medicíny, to jsou otázky, na které přinášíme odpověď v novém článku na Dr.Max BABY.