Kojení – šance, která se neopakuje

21. 8. 2022 · 7 minut čtení
 • Babyclub
 • Těhotenství a kojení

Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.Proč je kojení pro dítě tak dobré?
Superpotravina pro kojence? I tak je někdy díky svému jedinečnému složení mateřské mléko označováno.

Jaké jsou hlavní výhody kojení pro kojence?

 • snižuje riziko náhlého úmrtí kojence
 • snižuje riziko vzniku infekčních i alergických onemocnění
 • zlepšuje rozvoj mentálních schopností
 • snižuje riziko rozvoje některých civilizačních chorob v dospělosti
 • snižuje riziko vzniku některých nádorových onemocnění 

Jaké jsou hlavní výhody kojení pro kojící matku?

 • snižuje riziko poporodního krvácení
 • napomáhá rychlejšímu návratu dělohy do původního stavu
 • napomáhá rychlejšímu návratu k původní váze
 • snižuje riziko vzniku rakoviny prsu i vaječníků
 • snižuje riziko vzniku diabetu 2.typu

Mateřské mléko je tím nejlepším, co může dítě od matky dostat

Mateřské mléko usnadňuje dítěti vstup do života a chrání ho před některými nemocemi ještě dlouho po ukončení kojení. Vzájemná souhra organizmu matky a kojence v průběhu kojení je neopakovatelná. Tělo matky mění složení mateřského mléka spolu s vývojem dítěte – vždy obsahuje látky, které nejlépe odpovídají potřebám jejího děťátka v tomto konkrétním období jeho života. Kojení je nejpřirozenější cestou, jak dosáhnout lepšího zdravotního stavu nejen kojených dětí, ale i žen, které kojí nebo kojily. Jsou samozřejmě i případy, kdy kojení není možné z nejrůznějších důvodů na straně matky nebo kojence. Podle posledních celosvětových statistik ale lze kojením každoročně zabránit více než 800 tisícům úmrtí dětí a 20 tisícům úmrtí žen. Žádná kojenecká výživa ale nikdy nemůže plnohodnotně nahradit mateřské mléko, které produkuje tělo matky pro její vlastní dítě.


Jak dlouho kojit?

U zdravého prospívajícího kojence Česká pediatrická společnost doporučuje výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce.
Kojící matka by měla pečlivě dodržovat zásady zdravé výživy. Nemusí jíst "za dva" – měla by ale jíst dvakrát zdravěji. Pravidelná strava, dostatečný příjem tekutin, vitamínů a minerálů a vyloučení alkoholických nápojů a kouření – to vše by mělo být přirozenou součástí každodenního režimu kojící matky. Pro kojené dítě je v prvním půlroce života tím nejlepším výlučné kojení. Zdravému kojenému dítěti není potřeba do 6. měsíce věku přidávat žádné jiné tekutiny nebo potraviny, pokud lékař nedoporučí jinak

Náhradní kojenecká výživa/mléko je určena pro děti, které nemohou být z různých důvodů kojeny. Je potřeba si uvědomit, že skutečně jde pouze o náhradu určenou pro situace, kdy selhaly všechny snahy o zahájení nebo udržení kojení. Všechna mléka musí splňovat přísné legislativně definované normy na obsah základních živin, vitaminů a minerálů. Složení náhradního kojeneckého mléka musí zároveň zohledňovat i rozdílné vývojové a výživové nároky dětí v různém věku – proto se vyrábějí v několika základních typech. Náhradní kojenecká výživa musí zohledňovat především věk kojence, ale i jeho aktuální zdravotní stav – proto je vhodné se při jejím výběru poradit s lékařem nebo lékárníkem. 


Kojení je přirozený dar

Dítě se před porodem vyvíjí ve sterilním prostředí, po porodu ho začnou osídlovat mikroorganizmy. V dospělosti pak tělo zdravého člověka obsahuje 10krát více mikrobiálních buněk než vlastních tělních buněk. Mateřské mléko obsahuje i látky, které organizmus kojence není schopen vstřebat – tyto látky zůstávají ve střevě kojence a ovlivňují prvotní mikrobiální osídlování jeho střeva. Mikrobiální osídlování je zásadní pro vývoj imunitního systému a celou řadu dalších dějů, které ovlivní celý následující život ditěte. Je to období, které se už nikdy nezopakuje – náš imunitní systém i celý organizmus už nikdy nebudou "nepopsaným listem papíru". To je pouze jeden z mnoha příkladů toho, čím je kojenecký věk výjimečný a v čem je kojení v životě každého člověka unikátní. Novorozenecké a kojenecké období jsou jedinečné a zcela zásadní pro celý zbytek lidského života. Mateřské mléko a kojení jsou klíčovými faktory, které může dítěti zajistit pouze matka. Kojení je to nejlepší pro dítě i pro matku – je to šance, kterou v životě dostáváme všichni jenom jednou.

Články k tématu Kojení – šance, která se neopakuje

 • Jaká vyšetření vás čekají během těhotenství?

  Jaká vyšetření vás čekají během těhotenství?

  · 6 minut čtení
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Připravili jsme pro vás stručný přehled všech základních vyšetření, která vás během celého těhotenství čekají. Přečtěte si, co vás čeká v jednotlivých trimestrech a jaká vyšetření mohou předejít genetickým a vývojovým vadám plodu.
 • Pravidla rekonvalescence po nemoci

  Pravidla rekonvalescence po nemoci

  · 3 minuty čtení
  • Babyclub
  Dodržování pravidel rekonvalescence je u dětí velmi důležité. Po nemoci je dítě oslabené ještě nejméně stejnou dobu, jakou trvala nemoc. Jaká pravidla po nemoci je třeba dodržet a jak přizpůsobit jídelníček, vám poradíme v našem článku.
 • Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub
  Bolavá prsa a horečky. Zánět mléčných žláz je onemocnění, které může při neléčení znemožnit další kojení dítěte a v extrémních případech končí na operačním sále. Proč a jak zánět v prsu vzniká , jak se mu dá předcházet, jak jej rozpoznat a jak ho řešit, píše Dr.Max BABY.