Kyselina listová v těhotenství – znáte nejlepší zdroje?
Kyselina listová patří mezi vitaminy skupiny B a hraje klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích. Velmi důležitá je především v období těhotenství. Přirozeně se vyskytuje v řadě potravin, zároveň se používá jako doplněk stravy ve formě tablet. Kdy s užíváním kyseliny listové začít, jaké je doporučené dávkování a z jakých zdrojů si zajistit dostatečné množství? Podrobnosti se dočtete v následujícím článku.
Obsah článku
Co je to kyselina listová?
Vitamin B9, kyselina listová neboli folát patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Kyselina listová je v našem těle přeměňována na deriváty zvané foláty, které je náš organismus schopen zpracovat. Jestliže máme na mysli účinky kyseliny listové, mluvíme vlastně o účincích folátů. Z nich nejdůležitějším je 5-methyl-tetrahydrofolát (5-MTHF), známější pod jednodušším označením metafolin nebo L-metylfolát.
Související kategorie produktů:
Zdrojem folátu je například zelenina (především zelená listová zelenina – špenát, hlávkový salát, kapusta, růžičková kapusta, kadeřávek, dále brokolice zelí, fenykl, okurky a rajčata), luštěniny, brambory, ořechy, pomeranče, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky, sója, mléko a mléčné výrobky, vejce nebo játra.
Folát se vstřebává v horních částech tenkého střeva, při vysokém příjmu není toxický, a jeho nadbytek se vylučuje do moči.
Užívání kyseliny listové v těhotenství
Kyselinu listovou se doporučuje konzumovat ve zvýšeném množství během těhotenství, ale i před plánovaným otěhotněním. Její dostatečný příjem totiž snižuje riziko vývojových vad plodu, jako jsou vývojové vady páteře nebo rozštěp rtu a patra. Kyselina listová napomáhá dělení buněk, podporuje růst plodu a diferenciaci tkání. Svoji důležitou roli má i při kojení, kde se podílí na zdravém vývoji novorozence a podporuje tvorbu nových buněk.
Doporučené dávkování
Dospělý člověk by měl přijmout denně zhruba 400 mikrogramů kyseliny listové. Pro těhotné se doporučuje vyšší dávka kolem 600 mikrogramů, nejlépe ve formě doplňku stravy. Denní dávka by neměla překročit 1000 mikrogramů.
Jak dlouho lze užívat kyselinu listovou?
Ženy, které mají v plánu otěhotnět, by měly zahájit užívání kyseliny listové minimálně tři měsíce před plánovaným otěhotněním. Již těhotným ženám je doporučováno užívat kyselinu listovou v prvním trimestru, po poradě s lékařem lze v užívání pokračovat po zbytek těhotenství. Po porodu je možné v doplňování kyseliny listové dále setrvat.
Jak se projevuje nedostatek kyseliny listové?
Nedostatek kyseliny listové způsobuje megaloblastickou anémii. Ta se projevuje zejména na červených krvinkách, které mají nadprůměrnou velikost, jsou zdeformované a mají omezenou schopnost přenášet kyslík. Dalším projevem nedostatku může být porucha růstu a množení jiných buněk a tkání (například bílých krvinek a buněk ve střevě).
Nedostatek vitaminu B9 u dospělého má za následek zvýšenou hladinu homocysteinu; zvýšená hladina této aminokyseliny v krvi se považuje za ukazatel zvýšeného rizika výskytu žilní trombózy, srdeční ischemie, infarktu myokardu, aterosklerózy, zvýšeného krevního tlaku apod. Vitamin B9 může chybět mj. v důsledku nevyvážené stravy, užívání některých léků a nadměrné konzumace alkoholu. Nízký příjem kyseliny listové také zvyšuje riziko depresí.
Ne každý umí kyselinu listovou správně využít
Problém s kyselinou listovou spočívá v tom, že ne všichni ji dokáží přeměnit na aktivní folát. K tomu je totiž zapotřebí enzym, který se označuje zkratkou MTHFR. Podle některých zdrojů až 40 % žen (a zřejmě i mužů) v Evropě není v důsledku genové mutace, která kvalitu tohoto enzymu snižuje, schopna aktivní folát vytvořit. Plošné testování se neprovádí, tudíž nastávající maminky nemohou vědět, zda se jich tento problém týká či nikoliv.
Plánování těhotenství
Jak se projevuje nadbytek kyseliny listové?
Zvýšený příjem kyseliny listové ve stravěnemívá vedlejší účinky. Zvýšená pozornost je nutná při užívání doplňků stravy. Při nadbytku vitamínu B9 se mohou objevit žaludeční potíže (hořká pachuť v ústech, nadýmání, nevolnost) nebo příznaky podráždění centrálního nervového systému (podrážděnost, poruchy spánku). Vyšší příjem kyseliny může být doprovázen alergickými projevy, jako například kožní vyrážky, svědění apod. Nadbytek kyseliny listové také přispívá k maskování nedostatku vitaminu B12.