
MOVit Energy B-Komplet + Kyselina listová PREMIUM
90 tablet
Doplněk stravy
- Něco navíc
- Expres po Praze
V průběhu těhotenství je dostatečný přísun vitaminů důležitější než kdykoliv jindy. Jedním z klíčových je bezpochyby kyselina listová, tedy vitamin B9. Dostatek kyseliny listové je potřebný jak pro správný vývoj miminka, tak pro bezproblémový průběh těhotenství. Jaké další funkce v našem těle kyselina listová podporuje a jakou formou ji našemu organismu nejlépe dodat, vám prozradíme v našem článku.
Kyselina listová (latinsky acidum folicum) patří do obsáhlé skupiny vitaminů B. Jedná se o vitamin rozpustný ve vodě a někdy se také označuje jako vitamin B9. Název kyselina listová vznikl z latinského slova „folium“, což znamená list - a důvodem je, že tato látka byla poprvé izolována v roce 1941 z listů špenátu.
Jak název napovídá, nejvíce kyseliny listové najdeme v listech, lépe řečeno v listech a v zelené zelenině obecně – naprostým favoritem, co se jejího obsahu týká, je kapusta, následuje růžičková kapusta, zelený hrášek, špenát, chřest, brokolice, různé druhy salátů a další. Z ovoce bohatého na kyselinu listovou lze jmenovat pomeranče, višně, jahody, třešně nebo mango.
Dobrým zdrojem kyseliny listové jsou také obilné klíčky, ořechy a luštěniny. Kyselina listová se přidává i do některých druhů pečiva a snídaňových cereálií. Pokud bychom dali přednost živočišným zdrojům, kyselinu listovou obsahují vnitřnosti, hlavně játra nebo vejce. Bohužel skladováním a vařením dochází k jejím výrazným ztrátám – dokonce 50 až 70 %.
U kyseliny listové je třeba se pozastavit u terminologie. Kyselina listová se v našem těle mění na deriváty označované jako foláty a náš organismus je schopen zpracovat pouze tyto aktivní látky. Čili, pokud mluvíme o účincích kyseliny listové, mluvíme vlastně o účincích folátů. Z nich nejdůležitějším je 5-methyl-tetrahydrofolát (5-MTHF), známější pod jednodušším označením metafolin nebo L-metylfolát. Právě tato aktivní forma kyseliny listové se často vyskytuje samostatně nebo společně s kyselinou listovou v doplňcích stravy určených pro těhotné.
Problém s kyselinou listovou spočívá v tom, že ne všichni ji dokáží přeměnit na aktivní folát. K tomu je totiž zapotřebí enzym, který se označuje zkratkou MTHFR. Podle některých zdrojů až 40 % žen (a zřejmě i mužů) v Evropě není v důsledku genové mutace, která kvalitu tohoto enzymu snižuje, schopna aktivní folát vytvořit. Plošné testování se neprovádí, tudíž nastávající maminky nemohou vědět, zda se jich tento problém týká či nikoliv. A zde přicházejí ke slovu léky či doplňky stravy obsahující foláty.
Nejznámějším přínosem kyseliny listové je to, že je nepostradatelná pro správné dělení buněk. Přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství, zejména k normálnímu vývoji neurální trubice (defekty neurální trubice jsou obecně známy jako „rozštěpy páteře“ a jedná se o velmi závažné poškození plodu), snižuje riziko potratů a vrozených vad. To ale není jediný význam tohoto vitaminu. Hraje důležitou roli při látkové výměně aminokyselin, nukleových kyselin, bílkovin či fosfolipidů. Svoji úlohu má v procesu krvetvorby - zde spolupracuje s dalším vitaminem ze skupiny B, vitaminem B12, a železem. Přispívá rovněž ke snížení míry únavy a vyčerpání a k normální psychické činnosti. Napomáhá normálnímu metabolismu homocysteinu, při čemž zvýšená hladina homocysteinu může ukazovat na vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění. Kyselina listová je důležitá i pro dobře fungující imunitní systém.
Doplňování kyseliny listové je doporučováno především v těhotenství jako prevence vrozených vad a také ženám, které se chystají otěhotnět. Nejdůležitější je její dostatečný přísun v prvních fázích těhotenství, kdy se tvoří základy páteře a jednotlivých orgánů. Dále se suplementace doporučuje při chorobách trávicího traktu, při nichž je narušeno vstřebávání živin, např. u celiaků (osoby s nesnášenlivostí lepku). Také lidé konzumující větší množství alkoholu by měli na dostatek kyseliny listové dbát. Doporučené dávkování je pro dospělé osoby 400 mikrogramů a pro těhotné 600 mikrogramů kyseliny listové denně.
Nedostatek kyseliny listové (a následně folátů) se projevuje na buněčných systémech s velmi rychlým dělením. K těmto systémům patří bílé a červené krvinky nebo sliznice střeva či urogenitálního traktu a samozřejmě také embryonální tkáně. Hlavním symptomem dlouhodobého nedostatku folátu je tzv. megaloblastická anémie (=chudokrevnost způsobená nedostatkem kyseliny listové a vitaminu B12). Anémie se projevuje především zvýšenou únavou, bledostí kůže a slabostí. Dochází k zánětům sliznice jazyka a bukální sliznice, nedostatek kyseliny listové může být jednou z příčin neplodnosti, u starších osob se může se projevit také psychickými obtížemi.
90 tablet
Doplněk stravy
200 ml
Doplněk stravy
30 tablet
Doplněk stravy
30 kapslí
Doplněk stravy
Zdroje:
Referenční hodnoty pro příjem živin dle DACH, v ČR 2. vydání, Společnost pro výživu, z. s., Praha 2019, ISBN: 978-80-906659-3-4.
Těhotenské nevolnosti, zácpa, pálení žáhy, nadýmání a otoky. Pětice zdravotních obtíží, které jsou sice v těhotenství obvyklé, ale nemusíte se s nimi smířit. Jak jim předcházet a jak je zmírnit, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max BABY.
Připravili jsme pro vás stručný přehled všech základních vyšetření, která vás během celého těhotenství čekají. Přečtěte si, co vás čeká v jednotlivých trimestrech a jaká vyšetření mohou předejít genetickým a vývojovým vadám plodu.