
SALVEST Põnn BIO Dýňové pyré
100 g
Potravina pro zvláštní výživu
První nemléčný příkrm při kojení se doporučuje zavádět s ukončeným 4. měsícem věku dítěte a je vhodné jej zařadit přibližně v době oběda. Dítěti se tak začínají formovat budoucí stravovací návyky, kdy oběd představuje hlavní jídlo dne. Obecně je zelenina jako první příkrm vhodná zejména pro svou stravitelnost, zatímco ovoce, mléčné výrobky, maso a pečivo se doporučuje zařazovat do dětského jídelníčku až později.
V příručkách pro maminky i v učebnicích pediatrie najdete vařenou mixovanou mrkev v roli první nemléčné lžičky, kterou by dítě mělo ochutnat. Co je právě na mrkvi tak zázračného? Mrkev má totiž pro účely prvního příkrmu ideální složení i chuť. Tato zelenina obsahuje úctyhodnou škálu vitaminů; A (beta-karoten), B, C, D, E, G a K a minerálních látek od sodíku, draslíku a vápníku přes selen a křemík až po síru, fosfor a železo. Navíc má i optimální množství vlákniny, která pomáhá trávicímu traktu dítěte pomalu se adaptovat na nemléčnou stravu, zároveň je však pro nezralou střevní mikroflóru dobře stravitelná. A její možná největší výhoda? Sladká chuť! Děti sladkou chuť milují, vždyť i mateřské mléko je sladké. Ovšem zástupci jiných druhů zeleniny a později i ovoce také obsahují pestré spektrum vitaminů a minerálů a jsou pro dítě ve stravě nositelem velmi hodnotných látek.
První den se spokojte s tím, že dítě ochutná několik malých lžiček. Nejde ani o to, aby se hned první den miminko nasytilo, jde o to, aby si zvyklo na chuť, na novou možnost dostávat potravu lžičkou a také na dětskou jídelní židličku, bryndáček a nový prvek ve své rutině. Po této degustaci dítě normálně dosyta dokojíte.
V dalších dnech můžete pomalu začít zvětšovat denní porci a postupně rozšiřovat menu. Kromě mrkve zařadíte třeba brambor, hrášek, brokolici, dýni, cuketu, případně rýži, kuskus nebo bulgur, vždy dobře uvařené a důkladně rozmixované. Dokud nesní celou porci, můžete dál zakončovat krmení kojením. Pokud má malý strávník dobrý apetit, během několika týdnů zapojte uvařené rozmixované ovoce či klasickou přesnídávku. Ideální jsou jablka, hrušky, manga, meruňky, banány nebo borůvky.
To je věčné (vděčné) téma internetových diskutérů i odborných seminářů. Správná odpověď – pochopitelně – neexistuje. Domácí vaření vyjde levněji. Pokud máte zeleninu (a ovoce) z vlastní zahrádky a víte, že výpěstky nejsou hnojené průmyslovými hnojivy a ošetřené pesticidy, fungicidy a další zemědělskou chemií, klidně se pusťte do domácí přípravy příkrmů. Můžete si navařit několik várek dopředu, uskladnit je v mrazničce a postupně je miminku podávat.
Kupované příkrmy ve skleničkách mají výhodu v tom, že použité suroviny se přísně kontrolují a že všechny výrobky splňují vysoké standardy přípravy a kvality. Vy je jen ohřejete a o víc se už nestaráte. Nevýhodou je pochopitelně vyšší cena.
100 g
Potravina pro zvláštní výživu
6x100 g
Potravina pro zvláštní výživu
125 g
Ostatní příkrmy
125 g
Ostatní příkrmy
Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak se jim dá předcházet a jak je řešit, když nastanou? Existuje účinná medikace nebo se můžete spolehnout na babské rady? Malé shrnutí pro vás připravili lékárníci z lékáren Dr.Max.
Co je mimoděložní těhotenství, proč vzniká, jaké jsou příznaky, jaká jsou rizika a jak se mimoděložní těhotenství řeší? A je možné při mimoděložním těhotenství dítě donosit?
Dodržování pravidel rekonvalescence je u dětí velmi důležité. Po nemoci je dítě oslabené ještě nejméně stejnou dobu, jakou trvala nemoc. Jaká pravidla po nemoci je třeba dodržet a jak přizpůsobit jídelníček, vám poradíme v našem článku.