Nespavost

1. 1. 2021 · 5 minut čtení
 • Bylinky

Nespavost je nejčastější poruchou spánku. Je definována jako neschopnost usnout nebo spát (časté a časné probouzení) spolu s  pocitem, že spánek nebyl posilující. Denní potřeba spánku je velmi individuální a záleží i na množství a typu denních aktivit. Někomu k  nabrání sil stačí denně 6 hodin spánku a pro někoho je i 9 hodin spánku málo.  

 

Nespavost

Některou z forem nespavosti trpí přibližně třetina obyvatelstva. Častější je ve vyšším věku, co je ale dobré si uvědomit, že s věkem se spánek mění. Chodíme spát dříve a dříve se také probouzíme. Běžné jsou i krátké fáze noční bdělosti, které si s věkem začínáme více pamatovat, a proto se nám může zdát, že je spánek méně kvalitní. Projevy nespavosti jsou různé, někdo pociťuje problémy s usínám, které trvá déle než 30 minut, někdo se v noci opakovaně budí, či se budí brzo po ránu a již nemůže usnout. Onespavosti mluvíme, pokud se tyto obtíže objevují nejméně 3krát týdně po dobu delší než 1 měsíc a spánek nepřináší potřebné osvěžení. Následkem nekvalitního spánku bývá únava, snížení výkonnosti, pokles mentálních funkcí, soustředění a paměti, či bolesti hlavy. 

Příčiny nespavosti

Příčin nespavosti je mnoho. Za akutní nespavost může například stres, kašel, či změna prostředí. Příčinou chronické nespavosti bývá životní styl (nadměrná konzumace kávy a povzbuzujících nápojů, kouření či alkohol), nedostatek fyzické aktivity, směnný provoz, duševní problémy (stres, deprese), či silné bolesti. Ve vyšším věku je to také častý spánek během dne. 

Nespavost v těhotenství

Samostatnou kapitolou je nespavost v těhotenství, kterou trpí až 88 % těhotných, zejména ve 3. trimestru. Mohou za ni hormonální změny, obtížné hledání pohodlné polohy, častější noční močení, či syndrom neklidných nohou. V tomto případě souvisí často nespavost i s nedostatkem železaV případě, že nespavost trvá déle než 1 měsíc, trpíte nočními bolestmi, nebo Vás trápí neklidné nohy (brnění, pálení, až bolesti nohou) a ani úprava spánkového režimu u Vás nevede ke zlepšení obtíží, vyhledejte raději lékaře. V léčbě nespavosti se využívá psychoterapie a léků, tzv. hypnotik, jejichž užívání by mělo ale být vždy jen krátkodobé.  

 

Nespavost

Co pomáhá na nespavost ?

Existuje mnoho přípravků pro podporu usínání a spánku. Často obsahují osvědčené bylinky na nespavost, jako je kozlík, meduňka, chmel, levandule či mučenka. Podporují uvolnění, usnadňují usínání a působí proti stresu, nervozitě a úzkosti. Některé přípravky obsahují i další unikátní složky, jako je aminokyselina L-theanin, získávána z čajovníku, či melatonin, hormon, jehož produkce v těle s věkem klesá. V případě nespavosti ze stresu, či při syndromu neklidných nohou je vhodné doplnit i hořčík, který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a snižuje míru únavy a vyčerpání. Léčbu vhodně doplní i čaje na spaní. Tradičně se používá například meduňka, kozlík, heřmánek či třezalka. Na tu ale pozor v letním období a při užívání antikoncepce, jelikož snižuje její účinnost. 

Režimová a preventivní opatření 

Základem léčby nespavosti je dodržování zásad spánkové hygieny. Uléhejte do postele pouze při pocitu ospalosti. Postel využívejte výhradně ke spánku, nesledujte z  televizi. Ložnice by měla být tichá, tmaváa dobře větraná. V odpoledních hodinách omezte nápoje s obsahem kofeinua těžká jídla a před spaním nekuřte ani nepijte alkohol.Vstávejte vždy ve stejnou hodinu, a to i o víkendu, a vyhněte se spánku během dne. Také pravidelně cvičte, ne však těsně před spaním.  

Články k tématu Nespavost

 • Jak se zbavit nervozity a úzkosti

  Jak se zbavit nervozity a úzkosti

  · 5 minut čtení

  Psychická nervozita je běžnou emocí, která má za normálních podmínek ochranný význam a pomáhá nám ve vypjatých situacích. Je to pocit, který zažil někdy každý z nás (například před zkouškou, důležitým rozhodnutím, či v náročné situaci) a který nám není moc příjemný.

 • Brní vás prsty na rukou? Zhoršuje se stav v noci a nutí vás ruku svěsit a protřepat? V tom případě je možné, že trpíte syndromem karpálního tunelu. O co se přesně jedná, jaké jsou příčiny a jak se lze bolestí zápěstí a nepříjemných pocitů zbavit?

 • Jak se vyspat do růžova?

  Jak se vyspat do růžova?

  · 4 minuty čtení
  • Zdraví a prevence

  Spánkem strávíme asi třetinu života. Dostatečný a kvalitní spánek je nepostradatelný pro zdraví i psychickou pohody. Každý se s nespavostí určitě někdy setkal… když se špatně vyspíme jednou za čas, dá se to zvládnout. Pokud nás ovšem nespavost trápí opakovaně, je třeba problém řešit a bezesným nocím dát sbohem.