Melatonin (18)

Řadit
Filtry výpisu
Clinical Melatonin Forte 5 mg 30 tablet

30 tablet

Doplněk stravy

Melatonin je přirozený hormon, který napomáhá usínání. Náš organizmus si ho tvoří sám podle potřeby, s věkem však jeho produkce klesá. Melatonin není návykový.

Akce -41%
Nutricius Melatonin 3 mg 60 tablet

60 tablet

Doplněk stravy

Melatonin 3 mg je doplněk stravy určený pro dospělé od 18 let. Melatonin přispívá ke zkrácení doby nutné k usínání.

Akce -10%
Woykoff MELATONIN allegra 6 mg 30 pastilek

30 pastilek

Doplněk stravy

Doplněk stravy se sladidly MELATONIN allegra 6 mg je ve formě snadno rozpustných pastilek s pomerančovou příchutí, pro snadné užívání bez zapití a rychlejšímu nástupu účinku díky vstřebávání ústní sliznicí.

Akce -10%
Nutricius Melatonin 5 mg 60 tablet

60 tablet

Doplněk stravy

Melatonin, nebo také hormon tmy a spánku, přispívá ke zkrácení doby nutné k usnutí a také přispívá ke zmírnění pocitu únavy v důsledku časového posunu.

Akce -9%
Brainway Mevalen 30 kapslí

30 kapslí

Doplněk stravy

Podpora usínání a kvality spánku. Brainway Mevalen obsahuje výtažek z kozlíku a melatonin.

Clinical Melatonin 1 mg 30 tablet

30 tablet

Doplněk stravy

Melatonin je přirozený hormon, který napomáhá usínání. Náš organizmus si ho tvoří sám podle potřeby, s věkem však jeho produkce klesá. Melatonin není návykový.

Pharma Activ Melatonin 5 mg Sníček 100 tablet

100 tablet

Doplněk stravy

Melatonin přispívá ke zkrácení doby nutné pro usnutí. Melatonin také přispívá ke zmírnění subjektivního pocitu únavy v důsledku časového posunu.

Akce -11%
Allnature Melatonin 2 mg 60 tablet

60 tablet

Doplněk stravy

Melatonin je přirozený spánkový hormon, který přispívá ke zlepšení kvality spánku a zkrácení doby nutné pro usnutí.

Abfarmis Melatonin 2 mg 60 tablet

60 tablet

Doplněk stravy

Přípravek ABFARMIS Melatonin 2 mg obsahuje přirozený spánkový hormon melatonin, který napomáhá usínání a přispívá ke zlepšení kvality spánku.

SynCare TrichoMELATONIN roztok pro růst vlasů 20 ml

roztok pro růst vlasů 20 ml

Kosmetika

SynCare TrichoMELATONIN roztok pro růst vlasů podporuje vlasové cibulky v tvorbě vlasů a chrání již povyrostlé vlasy před poškozením.

Melatonin

Melatonin

Melatonin je hormon, který se tvoří v mozku, konkrétně v šišince (epifýze) a který je důležitý pro správný biorytmus spánku a bdění. Říká se mu také „hormon spánku“ či „hormon tmy“. Jeho produkce je závislá na světle – zvýší se, jakmile dojde ke ztlumení světla, a naopak, jakmile je světla více, jeho produkce se snižuje. To platí v průběhu jednoho dne, ale týká se to i ročních období – v zimě, kdy je méně světla, je produkce melatoninu vyšší, na jaře se postupně snižuje. Tento proces bývá často spojován také s tzv. jarní únavou. Celková produkce melatoninu je nejvyšší u kojenců, s věkem přirozeně klesá.

Melatonin jako doplněk stravy

Melatonin je možné zakoupit bez lékařského předpisu jako doplněk stravy. Jako doplněk stravy se používá ve dvou případech – při potížích s usínáním a k mírnění příznaků tzv. jet legu – tedy pocitu únavy v důsledku časového posunu. Melatonin přispívá ke zkrácení doby nutné pro usnutí. Příznivého účinku se dosáhne při konzumaci 1 mg melatoninu před spaním. Melatonin přispívá ke zmírnění subjektivního pocitu únavy v důsledku časového posunu. Příznivého účinku se dosáhne při příjmu nejméně 0,5 mg, které je třeba požít krátce před spaním v první den cesty a po několik dalších dní po příjezdu do cílového místa. Po užití tablety melatoninu dodržujte již klidový režim, nejezte, nepijte alkoholické nápoje, kávu a čaj, optimálně ulehněte na lůžko s knihou. Pamatujte, že sledování LCD displejů (televize, tablet, telefon) narušuje proces usínání, neboť vyzařují modré světlo, které brání přirozené produkci melatoninu.

Komu může melatonin pomoci?

  • Lidem, kteří mají potíže s usínáním.
  • Seniorům, u nichž je přirozeně nižší produkce melatoninu.
  • Cestovatelům k mírnění únavy v důsledku časového posunu.
  • Osobám, které pracují na směny a spí v průběhu dne, kdy je světlo.

 

Jaké doplňky stravy s melatoninem existují?

Melatonin můžete zakoupit ve formě klasických tablet nebo ve formě rozpustných pastilek. Přípravky pro ústní podání jsou často obohaceny o extrakty bylin, které jsou tradičně používány ke zklidnění a příjemnému usínání (např. Clinical Melatonin Mučenka Meduňka B6). Výhodou může být i obsah vitaminu B6, který je důležitý pro normální funkci nervového systému. Doplňky stravy s melatoninem nejsou určeny pro děti. Těhotné a kojící ženy mohou melatonin užívat pouze po poradě s lékařem.

Jak jinak podpořit tvorbu melatoninu?

Nezapomeňte, že zdravý způsob života a vyvážená strava zajišťují řádné fungování organismu, a tedy i dobrou kvalitu spánku. Produkci melatoninu v šišince můžete podpořit i jinak - třeba konzumací některých potravin - jmenujme např. banány, rajčata, dále potraviny bohaté na vitamin B, např. droždí,  játra nebo pšeničné klíčky, potraviny s vysokým obsahem vápníku (luštěniny, brukvovité zeleniny, ořechy a semínka), hořčíku (mák, červená řepa) nebo potraviny obsahující aminokyseliny karnitin a tryptofan (tvaroh, mléčné výrobky, krůtí maso, datle, buráky).