Kotvičník zemní – mocná bylina (nejen) pro muže

1. 12. 2019 · 5 minut čtení
 • Bylinky
 • Doplňky stravy
 • Zdraví a prevence
O kotvičníku pozemním je v poslední hodně slyšet. Doplňky stravy s kotvičníkem jsou velmi oblíbené mezi sportovci pro optimalizaci výkonu, získal si ovšem také lidové přízvisko „rostlinná viagra“, jelikož přispívá k udržování správné hladiny pohlavních hormonů, a tedy i k bezproblémové funkci pohlavních orgánů. A to už je bez debaty záležitost, která se netýká jen sportovců. Pojďme si tento populární životabudič představit podrobněji.

Kotvičník zemní, latinsky Tribulus terrestris

Kotvičník zemní, který je hlavně na webech věnovaných cvičení označován dle svého latinského názvu zkratkou „TT“, je poléhavá jednoletá rostlina z čeleni kacibovitých. Má lichozpeřené listy s 5 až 9 páry chlupatých lístků. Květy jsou žluté, s pěti okvětními lístky. Kvete v červnu a červenci, plody jsou tříhranné a velmi ostré – připomínají kotvu, a právě podle nich dostal kotvičník svůj název. Na první pohled je kotvičník velmi podobný u nás domácí mochně husí.

Kotvičník

Kotvičník by se dal považovat spíše za plevel než za ušlechtilou rostlinu – roste na rumištích, písčinách, na okrajích cest, mezi dlaždicemi, často třeba v kolejišti nebo v rekultivovaných oblastech a velmi rychle se rozrůstá. Kotvičník původně pochází jihovýchodní Evropy a ze Středomoří, roste v Asii (Indie, Čína), Africe a severní Austrálii. Společně s exportovaným dobytkem se dostal i do USA a Jižní Ameriky. U nás volně v přírodě roste zatím jen vzácně. Vzhledem ke svému původu byl kotvičník bylinou hojně využívanou v tradiční čínské medicíně i v tradičním indickém léčitelství, ajurvédě.

Pro výrobu léků i doplňků stravy se v současnosti pěstuje hlavně v Číně, Iránu i nám poněkud bližším Bulharsku a Španělsku. Kotvičník si můžete sice sami vysadit na zahrádce, ale vzhledem k tomu, že jeho plody jsou opravdu velmi ostré a ostny hravě proniknou i podrážkou boty nebo pneumatikou kola, je jeho pěstování (obzvláště pokud máte malé děti nebo rádi chodíte bosi) s otazníkem. Lepší volbou může být kontrolovanější pěstování v truhlíku či květináči. K výrobě bylinných přípravků se používá nať a plody i kořen kotvičníku.

Kotvičník v tradičním léčitelství

V tradiční čínské medicíně se kotvičník používal jako diuretikum (močopudný prostředek) k podpoře funkce ledvin, dále jako expektorans (na podporu vykašlávání), dále přípravek k podpoře zraku, proti vyrážkám, bolestem hlavy, závratím a třeba i při potížích s kojením. V ajurvédě to bylo podobné – plody kotvičníku se navíc používaly při erektilní dysfunkci, neplodnosti a nízkém libidu. V Sudánu se kotvičník užíval při zánětech ledvin, ledvinových kamenech a při zánětech různého původu. Rovněž starým Řekům neunikly omlazující účinky kotvičníku. A mohli bychom ještě dlouho pokračovat. Co na to ale říká moderní věda?

Kotvičník v moderní fytoterapii

Kotvičník obsahuje celou řadu různých aktivních složek s rozličným vlastnostmi, z nichž mnohé dávají opodstatnění tradičnímu využití této všestranné byliny. Kotvičník obsahuje steroidní saponiny (spirostanolové a furostanolové), flavonoidy (zejména deriváty kvercetinu), glykosidy, fytosteroly, třísloviny, terpenoidy, alkaloidy, aminokyseliny a proteiny. Z pohledu významu pro lidské zdraví jsou nejdůležitější z těchto aktivních látek první dvě uvedené, tedy steroidní saponiny, které ovlivňují hladinu steroidních hormonů (testosteronu u mužů a estrogenu u žen), a flavonoidy s výraznými protizánětlivými a anti-aging vlastnostmi. Aktuální vědecké poznatky o kotvičníku zemním neboli TT lze shrnout do tohoto poměrně rozsáhlého seznamu:

 • Kotvičník přispívá k normální funkci pohlavních orgánů, pomáhá regulovat hormonální aktivitu.
 • Přispívá k normální funkci močového ústrojí.
 • Pomáhá udržovat tělový a svalový tonus.
 • Přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému (srážení a čištění krve).
 • Posiluje přirozenou obranyschopnost organismu.
 • Pomáhá udržovat správnou činnost nervové soustavy.
 • Přispívá k normální funkci dýchacího systému.
 • Pomáhá udržovat normální stav pokožky.
 • Přispívá ke zdraví dásní a ústní dutiny.

Pro koho jsou určeny doplňky stravy s kotvičníkem?

Jak vyplývá z výše uvedeného, má kotvičník opravdu všestranné využití. Nedají na něj dopustit sportovci vyznavači fitness, kteří jej konzumují v podobě doplňků stravy ke zvýšení výkonosti a výdrže (hladina testosteronu a dle nejnovějších zjištění patrně i oxidu dusnatého, který je důležitý pro transport živin a kyslíku). Muži i ženy mohou užívat přípravky s kotvičníkem pro podporu libida (ovlivnění funkce pohlavních orgánů v kombinaci s lepším prokrvením důležitých oblastí), ženy navíc mohou díky estrogenním účinkům z kotvičníku profitovat i během klimakteria. Souhrnně by se dal kotvičník doporučit pro všeobecné povzbuzení organismu všem, kteří se z nějakého důvodu necítí zcela ve formě.

Kotvičník 2

V jaké formě je kotvičník k dostání?

Kotvičník lze zakoupit v několika formách. Tou základní je kotvičníkový čaj pro podporu vitality, sypaný či sáčkovaný. Nepatříte-li mezi příznivce bylinných odvarů, pak lze pochopitelně kotvičníkový extrakt zakoupit i ve formě kapslí či kapek. Maximální denní dávka kotvičníku je 2000 mg.

Články

Zhu W, Du Y, Meng H, Dong Y, Li L. A review of traditional pharmacological uses, phytochemistry, and pharmacological activities of Tribulus terrestris. Chem Cent J. 2017;11(1):60. Published 2017 Jul 11. doi:10.1186/s13065-017-0289-x https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5503856/

https://www.healthline.com/nutrition/tribulus-terrestris#section4

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26727646

Jablonský Ivan, Rostliny pro posílení organismu a zdraví. 1. vyd. Praha: Grada, 2007. 104 s. ISBN 80-247-1745-X. Dostupné na https://books.google.cz/books?id=jIBkC3czgC&lpg=PA81&dq=kotvi%C4%8Dn%C3%ADk&hl=cs&pg=PA80#v=onepage&q&f=true

 

 

Články k tématu Kotvičník zemní – mocná bylina (nejen) pro muže

 • Lichořeřišnice není jen oblíbená letnička

  Lichořeřišnice není jen oblíbená letnička

  · 3 minuty čtení
  • Bylinky
  • Zdraví a prevence
  • Močové cesty

  Většinou ji známe ze zahrádek či balkonů a říkáme jí prostě „řeřicha“. Tato nenáročná popínavá letnička se žlutými až ohnivě červenými květy se správně nazývá lichořeřišnice větší a její využití je mnohem širší, než byste čekali.

 • Doplňky stravy a současné užívání léků: co byste měli vědět?

  Doplňky stravy a současné užívání léků: co byste měli vědět?

  · 5 minut čtení
  • Doplňky stravy
  • Lékové interakce
  • Zdraví a prevence
  Užívání doplňků stravy s obsahem bylinných extraktů se v současné době těší nebývalé oblibě. Přestože se jedná o přírodní produkty, je třeba počítat s tím, že jejich nerozumné či nesprávné užívání může mít pro lidské zdraví i vedlejší účinky – podobně jako je tomu u běžných léků. Zejména lidé, kteří dlouhodobě užívají běžné léky, by měli používání doplňků stravy konzultovat se svým lékařem nebo...
 • Propolis - jedinečný včelí produkt

  Propolis - jedinečný včelí produkt

  · 8 minut čtení
  • Doplňky stravy
  • Zdraví a prevence

  Propolis neboli včelí tmel patří vedle medu a mateří kašičky k nejoblíbenějším včelím produktům. Včely propolis vyrábějí a používají k ochranně svého úlu. Jak můžete z vlastností této jedinečné přírodní substance profitovat i vy? Čtěte dál.