Jak zastavit nevolnost a zvracení

15. 8. 2020 · Mgr. Radka Grec · 4 minuty čtení

Nevolnost vnímáme jako nepříjemný pocit, při kterém dochází k závrati a nutkání na zvracení. Provází ji bolesti břicha, slabost, bledost, pocení, někdy i třes a pokles krevního tlaku a nechutenství. Zvracení je důležitý obranný reflex, který chrání organismus před škodlivými látkami, a může být příznakem i řady zdravotních potíží.  

Co způsobuje nevolnost?

Nevolnost a zvracení vyvolává celá řada příčin. Nejčastěji se jedná o infekční stavy (střevní i běžná chřipka), otravu (zkažené jídlo, alkohol, chemické látky, chemoterapie, některé léky), doprovodný příznak migrény, úpalu či úžehu či následek úrazu hlavy. Za nevolnost po jídle mohou často objemné porce, dráždivá jídla a nesnášenlivost některých potravin (potravinová alergie). Poměrně častou záležitostí je těhotenská nevolnost a nevolnost při cestování (kinetóza) a důležitou roli hraje ipsychika, kdy se může objevovat nevolnost ze stresu, při nervozitě, strachu či úzkosti.  

Pozor na dehydrataci

Pozor na dehydrataci. Zvracením dochází ke ztrátám vody a minerálů (sodík, draslík), proto při opakujícím se zvraceníhrozí dehydratace, obzvláště u malých dětí a starších pacientů.Dalšími riziky jsou poškození jícnu,vdechnutí zvratků a zvýšená kazivost zubů. Pokud potíže samy do 24 hodin neustoupí, vyhledejte raději lékaře. Návštěvu neodkládejte umalých dětí, při zvracení po úrazu či pokud se ve zvratcích objevila krev, pociťujete silné křeče a nejste schopni přijímat žádné tekutiny a potraviny. 

Související kategorie produktů:

Co na žaludeční nevolnost? 

Zvracení většinou samovolně vymizí během 1-2 dní. Základem léčby je rehydratace (doplnění tekutin a minerálů) a nedráždivá strava.  

K rychlé rehydrataci slouží  rehydratační roztoky (tzv. ORS), které do těla doplní spolu s vodou i potřebné minerály. Přijímané tekutiny by měly být chladné nebo pokojové teploty (teplé dráždí na zvracení) a podávat by se měly po malém množství, ale o to častěji.  

 

Volně prodejné léky na nevolnost

Volně prodejné léky proti zvracení fungují především v případě cestovní nevolnosti. Existují ve formě tablet či žvýkaček (Kinedryl, Travel-Gum) a je vhodné je podat přibližně hodinu před cestou. Mají tlumivý účinek, což je mnohdy i jejich výhodou. Dobře působí i přípravky obsahující zázvor (ve formě zázvorových bonbónů, či lízátek proti nevolnosti vautě), či homeopatické přípravky. 


Těhotenská ranní nevolnost

V případě těhotenské, ranní nevolnosti,je dobré naplnit žaludek dříve, než vstanete z postele (např. piškoty, či sušenkami). I v tomto případě můžete využít zázvor ve formě bonbónů či lízátek proti nevolnosti. Doporučuje se doplnit také vitamin B6 (pyridoxin), který přispívá k regulaci hormonální aktivity. 

Režimová a preventivní opatření 

Především buďte v klidu, lehněte si, odpočívejte a zhluboka dýchejte. Vyhýbejte se silným a nepříjemným pachům (tabákový kouř, silné parfémy), větrejte. V případě propocení se ihned převlečte do suchého. Jakmile zvracení ustane, jezte malé porce snadno stravitelných nedráždivých potravin – piškoty, bílé pečivo, rýži, vařenou mrkev, banán, později také libové kuřecí maso a jiné nemastné pokrmy. Ještě několik dní se vyhýbejte dráždivým, tučným a smaženým potravinám. Abyste se vyhnuli cestovní nevolnosti, seďte v dopravním prostředku raději vepředu a během cesty si nečtěte ani nesledujte mobilní telefon. Pomáhá také vyvětrat, zaklonit hlavu, zavřít oči a zhluboka dýchat.  


Články k tématu Jak zastavit nevolnost a zvracení

  • Pálení žáhy patří mezi nejběžnější trávicí obtíže. Vyskytuje se nejčastěji, pokud si dopřejeme dobrého jídla a pití více, než je zdrávo. Velmi často trápí také nastávající maminky. V následujícím textu se dozvíte, jak pálení žáhy zamezit a co dělat, aby vás, pokud k něm máte sklony, trápilo co nejméně.
  • Kojení

    Kojení

    · 7 minut čtení
    Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Nadýmání při kojení

    Nadýmání při kojení

    · 6 minut čtení
    Spěch při jídle, nedostatek pohybu, narušení střevní mikroflóry v kombinaci s některými druhy potravin, u nichž je riziko horší stravitelnosti, mají v období kojení za následek nadýmání a pocity nafouklého břicha. Co konkrétně vám může ulevit a na co si dát pozor?
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora