Nadýmání při kojení
Každá maminka by asi potvrdila, že po porodu začíná kolotoč kolem novorozeného miminka. Spěch při jídle, nedostatek pohybu, narušení střevní mikroflóry v kombinaci s některými druhy potravin, u nichž je riziko horší snášenlivosti či stravitelnosti, mají za následek nadýmání a pocity nafouklého břicha. Jak těmto problémům předejít, co konkrétně vám může ulevit a na co si dát pozor, aby vaše problémy s nadýmáním neovlivnily i zažívání vašeho miminka, si přečtěte v našem článku.
Proč ženy trpí při kojení na nadýmání?
Nadýmání je zvýšené množství plynu ve střevech. Je provázeno pocity plnosti, nafouknutí, tlaku, křečí a bolestí břicha. Během kojení Vás nadýmání může trápit častěji. Mohou za to hormonální změny, které ovlivňují střevní peristaltiku, omezená pohybová aktivita v šestinedělí a také spěch, v němž často při péči o Vaše miminko jíte.
Obvykle se jedná o krátkodobý problém, u nějž je snadné učit vyvolávající příčinu luštěniny, zelí, či jiná podobná dobrota bývá na vině velmi často. Pamatujte ale, že to, co z potravin nadýmá Vás, může být příčinou nadýmání i u miminka.
Častou příčinou nadýmání je i celodenní sezení. V tomto případě obvykle pomůže procházka, pár dřepů, vyprázdnění a lehčí strava. Dlouhodobá plynatost při kojení bývá způsobena rozhozeným trávením například vlivem některých léků či stresu, obtížemi se žlučníkem, nedostatečnou tvorbou trávicích enzymů či nesnášenlivostí některých potravin (lepek, laktóza). U přetrvávajících obtíží je třeba pátrat po příčině a tu vhodně řešit. Přesto, že jsou nadýmání a křeče v břiše při kojení nepříjemné, nejedná se o vážné zdravotní obtíže.
Co na nadýmání při kojení
Rychlou úlevu od nadýmání přináší přípravky obsahující simethicon. Je to protipěnivá látka, která působí na bublinky plynu v trávicím ústrojí tak, že se rozpadnou a snáze se vstřebají stěnou střeva. Simethicon působí přímo ve střevě, je bezpečný a vhodný i k dlouhodobému užívání. Stejná látka se dává v kapkách i miminkům, když je trápí prdíky. Schopnost vázat na sebe plyny i různé toxiny má i aktivní uhlí.
Při špatném trávení některých druhů potravin a při pocitu nedostatečného trávení je možné na doporučení lékaře použít i trávicí enzymy. Nadýmání a zácpa při kojení mohou být způsobeny i narušením střevní mikroflóry, například po užívání antibiotik. Pak je vhodné sáhnout i po probioticích, která dodají do trávicího ústrojí probiotické kmeny bakterií a pomáhají tak obnovit a vyrovnat přirozené složení střevní mikroflóry.
Léčbu vhodně doplní i bylinky proti nadýmání. Ve formě čaje proti nadýmání si můžete dopřát fenykl, heřmánek, mátu či meduňku, které přispívají ke správnému trávení. Fenykl navíc spolu s koprem a kmínem pomáhá při tvorbě mateřského mléka.
Kdy jít k lékaři:
- Vyskytne-li se silná křečovitá bolest na pravé nebo levé straně břicha.
- Máte-li horečku, průjem, zvracíte-li.
- Objeví-li se krev ve stolici.
- Máte-li bolest a ztížené dýchání.
- Vystřeluje-li Vám bolest do třísla.
Režimová a preventivní opatření
- Jezte pomalu, menší sousta, u jídla nemluvte.
- Pravidelně se hýbejte.
- Omezte nadýmavé potraviny jako např. luštěniny, zelí, kapustu, česnek, cibuli, květák, brokolici, celer, mrkev, švestky, hrušky, hroznové víno, meruňky, bílé a kynuté pečivo, kvasnice, mléčné výrobky, cukrovinky, žvýkačky, med.
- Vyhněte se syceným nápojům a mléku.
- Pro správné trávení můžete využít i koření, jako například anýz, kopr, kmín nebo majoránku.
Náš tip: Čaj (odvar) z kmínu a jablek proti nadýmání a na podporu mateřského mléka: 1 malá lžička kmínu + 1 lžíce jablečných slupek (sušených či čerstvých) povaříme 7 minut a louhujeme dalších 10 minut. Doporučuje se vypít 1 šálek 1x až 3x denně.
Zdroje:
- https://www.hellomotherhood.com/article/494173-laxatives-breastfeeding/
- https://www.webmd.com/parenting/baby/ss/slideshow-breastfeeding-foods
- http://sestinedelky.cz/jidelnicek/pristupy-k-jidelnicku/
- https://nemocniceprerov.agel.cz/pracoviste/oddeleni/gynekologicko-porodnicke/tipy-pro-maminky/starvovani-pri-kojeni.html