Močové cesty a ledviny

  (4)
Seřadit podle
  • Canephron

    60 obalených tablet
    Prevence usazování ledvinového písku a při zánětech močových cest.
  • Rowatinex

    kapky 10 ml
    K léčbě ledvinových a močových kamenů, k jejich rozpadu a vyplavování.
  • Rowatinex

    20 tobolek
    K léčbě močových kamenů, ledvinových kamenů a ledvinových onemocnění.
  • Rowatinex

    50 tobolek
    K léčbě močových kamenů, ledvinových kamenů a ledvinových onemocnění.
    Močové cesty a ledviny

    Močové cesty a ledviny

    Hlavní funkcí ledvin je vylučování odpadních látek, regulace množství vody v těle a udržování rovnováhy vnitřního prostředí. Ledviny udržují stálou hladinu důležitých látek v krevní plazmě (sodík, draslík, chloridy, hydrogenuhličitany, vápník, fosfor a hořčík). Kromě toho produkují hormon erytropoetin, který je důležitý pro tvorbu červených krvinek, a renin nezbytný pro udržování normálního krevní tlaku. Navíc ledviny pomáhají aktivovat vitamín D tak, aby se mohl podílet na absorpci vápníku v tenkém střevě. Jak vidíte, úkolů je to dost. A proto je třeba udržovat ledviny a močové cesty v dobré kondici.

    Nejběžnějším onemocněním močových cest jsou infekce. V četnosti jsou po infekcích dýchacích cest infekce močových cest hned na druhém místě. Infekce neboli zánět močových cest bývá v 80 % vyvolán bakterií E. coli, která se běžně vyskytuje ve střevě, ale může přes močovou trubici proniknout až do močového měchýře, kde se pomnoží a vyvolá zánět.

    Příznaky zánětu močového měchýře jsou velmi nepříjemné – jedná se o častější nutkání na močení, pálení močové trubice při nebo po vymočení či bolest močového měchýře. V moči mohou být viditelné stopy krve. Moč při zánětu močového měchýře bývá kalná.

    Počínající zánět močového měchýře lze v některých případech zažehnat výrazným zvýšením příjmu tekutin (čistá voda, urologické čajové směsi), pokud se však stav brzy nelepší nebo se zhoršuje, nezbývá bohužel než vyhledat lékaře, který předepíše antibiotickou léčbu. Ta obvykle velice rychle problém vyřeší. Doplňkovou léčbou zánětu močového měchýře pak mohou být léky rostlinného původu.

    Komplikací zánětu močového měchýře může být zánět ledvin, o němž si můžete podrobně přečíst v našem článku. Ten se projevuje bolestí v bedrech, horečkou a zimnicí. I v tomto případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc. S péčí o močové cesty pomohou doplňky stravy s brusinkami, které jsou oblíbené díky nadstandardně vysokému obsahu přírodních látek, jako jsou vitamíny, minerály, stopové prvky a flavonoidy. Tyto přípravky lze kombinovat i s antibiotiky.

    Není novinkou, že pro zdravé ledviny a močové cesty je klíčový dostatečný pitný režim. Kromě ochrany před infekcemi močových cest pomůže dostatečný příjem tekutin (2,5 l denně) předcházet také vzniku ledvinových kamenů. Toto onemocnění se odborně nazývá urolitiáza a je v naší populaci poměrně časté (každý z nás má 12% šanci*, že jej postihne). Při nedostatku tekutin je moč koncentrovanější, obsahuje více odpadních látek, z nichž vznikají krystaly a následně kamínky. Močové kameny se velmi často tvoří opakovaně (až v 70 %*), pro prevenci recidivy lze užívat některé volně prodejné léky.

    Hovoříme-li o močových cestách, nesmíme opomenout ani další problém, který s jejich funkcí souvisí a trápí stále více lidí, a to nejen seniorského věku. Jedná se o močovou inkontinenci, tedy neúmyslný únik moči. K inkontinenci dochází z celé řady důvodů (věk, oslabení pánevního dna, některá neurologická onemocnění, těhotenství, obezita…). K řešení úniku moči je v současné době dostupná široká škála sofistikovaných inkontinenčních pomůcek, které pomohou zlepšit kvalitu života všem, kteří tento problém řeší.