Diabetes a technologie: skvělý pomocník, který občas umí potrápit
Inzulinové pumpy, glukometry nebo senzory. Díky moderním technologiím mají diabetici snazší život a také naději, že se jednoho dne z cukrovky vyléčí. Svůj pohled na technologie a zkušenosti při léčbě cukrovky popisuje diabetik Honza.

Nové technologie usnadňují diabetikům život
Když se diabetik chystá na cestu, musí přemýšlet, co všechno si zabalit. Nesmí chybět moderní zařízení jako třeba inzulinová pumpa a příslušenství k ní, dále glukometr nebo senzory na měření glykémie. Je toho víc než dost, ale právě technologie nesmírně usnadňují diabetikům život a také jim dávají naději, že se jednoho dne ze své nemoci vyléčí. Ještě před desítkami let si nemocní mohli o takovém vybavení nechat jen zdát.
Žijeme v 21. století, technologie jsou všude kolem nás a každý den nám ulehčují život. Stejně to mají diabetici, kterým nová zařízení nejen umožnila nemoc lépe zvládat, ale dokonce i zachraňovala životy. Díky za to! Když jsem se před více než 10 lety začal s cukrovkou potýkat, zažíval jsem ten luxus, že většina podstatných zařízení už existovala a fungovala. Například životně důležitý inzulin. Ten je tu už víc než sto let! Pak také inzulinová pera, pumpy nebo glukometr.
Právě u něj proběhly změny a vývoj nejviditelnější. První glukometr vznikl už v průběhu 70. let minulého století a rozhodně to nebyla malá krabička jako dnes, spíš by se dal přirovnat k cihle.
Senzor pro monitoring glukózy
Dneska už se tomu můžu jen smát, protože na měření glykémie mám senzor. Ten mi ji neustále měří a já se mohu každou vteřinu dívat, jak na tom jsem. Je to malé zařízení o rozměrech 5x2 centimetry přilepené na ruce. Je propojené s telefonem a hodinkami, takže když se blíží například hypoglykémie, chytrý přístroj mě na to citlivě upozorní a já s předstihem vím, co dělat. Když výstrahy ignoruju, tak „mašinka“ umí taky pěkně zařvat.
Před několika desítkami let se diabetici mohli spoléhat jen na samovyšetření z moči. Zjistit konkrétní hodnotu a z krve? Zapomeňte.
Ale zpátky do současnosti. Až díky senzoru jsem zjistil, jak určité druhy jídel ovlivňují glykémii. Například vím, že když si dám smažené hranolky, tak mi hladina cukru v krvi stoupne po dalších třech hodinách. To bych s glukometrem neměl šanci zjistit. Technologie mi tak umožňují lepší kompenzaci nemoci. Mám tak cukrovku maximálně pod kontrolou.
Na druhou stranu senzor dokáže člověka dost potrápit. Jsou dny, kdy se člověk s cukrovkou trápí. Hodnoty nejsou ideální a do toho pořád chodí upozornění, že glykémie není dobrá. To se pak člověk topí v depce ještě víc.

Glykemické senzory
Glykemické senzory výrazně usnadňují život pacientům s diabetem I.typu. Kontinuální monitorování doporučují odborníci zejména z toho důvodu, že umožňuje nepřetržitou kontrolu hladiny glukózy v těle, tedy po celých čtyřiadvacet hodin. Velkou výhodu představuje propojitelnost s vašim chytrým telefonem či hodinkami. V aplikaci si navíc každý pacient snadno nastaví svůj rozsah a dostane upozornění, pokud hodnoty zamíří nahoru nebo dolů.
Další výhodu senzoru představuje jeho malá velikost a diskrétnost a možnost umístění na různá místa na těle, např. hýždě, zadní stranu paže či břicho. Senzor je voděodolný a naměřené údaje lze sdílet i s dalšími osobami.
Glykemický senzor mimo jiné pomáhá zachovat si aktivní způsob života. Vhodný je i pro sportující pacienty, který mohou daleko lépe monitorovat svůj stav během tréninků a při větší fyzické zátěži. Díky sdílení měřených dat navíc nemusí pacient tak často chodit k lékaři, vše se dá vyřešit díky aplikaci chytrého telefonu.
Moderní léčba přinesla ještě další sofistikované věci. Například pumpy, které se po spojení se senzorem promění v téměř umělou slinivku. Dlouhá řada diabetiků může díky nim žít krásný, pohodlný život bez komplikací.
A to se bavíme jen o technologiích. Pak je tu ještě samotné zdravotnictví a věda, které experimentují a jen díky nim dochází k pokroku.
Již brzy možná bude normální vyléčit i člověka s cukrovkou. V tu chvíli budeme mít všichni vyhráno.

Jan Hrušovský
Víc jak deset let se potýkám s diabetem 1. typu, zároveň jsem novinář, který píše o esportu, videohrách a byznysu. Právě mediální praxe a vlastní zkušenost s nedostatečnou kompenzací cukrovky mě dovedla k tomu, abych pomohl diabetikům s inspirací a motivací, když se jim nedaří svou nemoc zvládat. Zároveň chci u “necukrovkářů” zbourat některé mýty a ukázat jim, že je cukrovka sice zákeřná, ale život s ní nekončí.