Diabetes – péče o pokožku a nohy

9. 8. 2022 · Mgr. Lukáš Novotný · 6 minut čtení
 • DIA

Cukrovka a s ní spojená nadměrná hladina glukózy v krvi postihuje vedle cév i řadu dalších orgánů, mezi nimiž je nutné neopomenout kůži. Proč právě kůže vyžaduje při cukrovce zvláštní pozornost a pravidelnou péči, co znamená syndrom diabetické nohy a jaké další komplikace může diabetes pro pokožku znamenat, vysvětlíme v našem článku.Péče o pokožku a nohy diabetiků
Kromě suché a popraskané kůže je s cukrovkou spojena i řada specifických kožních problémů.

Kožní komplikace při diabetu

Narušení kůže při diabetu je způsobeno zejména poškozením nervů, poruchou prokrvení a změnami ve funkci imunitního systému. Mezi další důvody řadíme poruchy mazových žláz a změny v kožní mikroflóře. Diabetici se často potýkají se suchostí a zrohovatěním kůže. Kůže je méně odolná před vnějším podrážděním a infekcemi – bakteriálními i plísňovými. Porušeno bývá i vnímání bolesti, tepla a chladu. Vyskytnout se může mravenčení v noze, jedním z projevů nedostatečného prokrvení jsou i studené nohy. Kůže při cukrovce proto vyžaduje správnou a pravidelnou péči.

Zvláštní pozornost věnujte především nohám. Obávanou komplikaci při diagnóze cukrovky představuje zejména syndrom diabetické nohy. Ten může začít zcela naprosto nenápadně, například otlakem z obuvi, v případě přehlížení problému však může mít fatální následky v podobě amputace končetiny či ohrožení pacienta na životě.

Je důležité zmínit, že některé kožní problémy mohou být varovnými příznaky cukrovky u těch, kteří o diagnóze cukrovky ještě netuší. Dobrou zprávou je, že řadě kožních problémů zapříčiněných cukrovkou lze předejít nebo je dobře léčit, pokud jsou zachyceny včas.


1. Suchá a svědivá kůže

Zvýšené vysychání kůže na chodidlech při diabetu vede ke ztluštění a zrohovatění. Kůže diabetika na nohou někdy získá žlutý, voskovitý vzhled. Často bývá nadměrně citlivá a svědivá. Hrozí její popraskání, které může být vstupní branou infekce.

 • Upřednostňujte přiměřeně dlouhé sprchování před koupáním.
 • Volte šetrné mycí přípravky (syndety, mycí oleje), které jsou přizpůsobeny citlivé pokožce diabetika. Zachovávají přirozenou vlhkost pokožky a kyselé pH.
 • Po sprše naneste na kůži vhodný krém abyste ji zvláčnili, vyživili a abyste kůži dodali složky, které umožní v kůži udržet vodu.
 • Další tipy na kosmetické přípravky najdete v našem předchozím článku.


2. Infekce a hojení ran

I zprvu drobné poranění může při cukrovce představovat riziko. Když nedojde k brzkému a pečlivému ošetření, může z nejprve malé ranky vzniknout rozsáhlá a těžce se hojící rána, v některých případech může tkáň dokonce odumřít (tzv. gangréna). Kvůli nedostatečnému krevnímu prokrvení a postižení nervové soustavy může dojít až k rozvoji syndromu diabetické nohy (viz dále).

Jak snížit riziko vzniku závažných ran?

 • Dbejte na pravidelné promazávání kůže a odstraňování zrohovatělé vrstvy, např. skleněnou škrabkou.
 • Noste pohodlné boty se širokou špičkou a nízkým podpatkem. Před obutím se podívejte, jestli není v botě cizí těleso (např. kamínek). 
 • Každý den zkontrolujte, zdali se na noze nevyskytly zarudlá místa, otlaky nebo oděrky.
 • Případnou ranku neodkladně řešte. Místo důkladně očistěte pod proudem tekoucí vody, použijte dezinfekci a následně i adekvátní krytí.
 • Navštivte lékaře, pokud pocítíte velmi silnou bolest nebo naopak necitlivost místa, pokud se objeví zánět, infekce nebo horečka.

1000 ml
4.3
(6)
Čistí, hydratuje a zklidňuje velmi suchou kůži. Chrání před vysoušením.
400 ml
Mycí gel pro suchou a citlivou pokožku se sklonem k atopickému ekzému.
1 ks
5.0
(2)
Škrabka na nohy velmi šetrným způsobem pečuje o nohy, má dvě brusné plochy, drsnější na ztvrdlou a popraskanou pokožku na nohou a hladší pro zjemnění a vyhlazení.
tělový krém 450 ml
5.0
(1)
Hydratuje a ulevuje od nepříjemných projevů suché pokožky.

3. Syndrom diabetické nohy

Jedná se o těžkou komplikaci diabetu, při které došlo k vážnému postižení tkání dolních končetin, především chodidel. Mohou být postiženy i kosti. Rány jsou často zasaženy infekcí a jejich léčba je obtížná, dlouhodobá a vždy vyžaduje pravidelný dohled lékaře. Bolest nohy nemusí být vzhledem k porušení nervů přítomná. Syndrom je diagnostikován až u čtvrtiny diabetiků. Pokud nedojde k včasné léčbě, situace může skončit až amputací končetiny.

K rizikovým faktorům rozvoje diabetické patří:

 • nedostatečně léčený diabetes (dlouhodobě vysoká hladina glukózy v krvi)
 • nedostatečná hygiena nohou
 • nevhodná obuv
 • neošetřená drobná poranění (oděrky, otlaky, puchýře, popáleniny) 


4. Mykóza kůže a nehtů

Porušení imunity při diabetu a snadnější vznik trhlin v kůži znamená vyšší náchylnost k rozvoji mykotické (plísňové) infekce kůže a následně nehtů. K nejčastějším projevům kožní mykózy patří svědění, pálení, zarudnutí. Mohou být přítomny puchýřky, praskliny kůže nebo šupinky odlupující se pokožky. Postižené nehty mají žlutavé zbarvení, jsou ztluštělé a dochází u nich ke ztrátě lesku. Později může dojít k jejich deformování a drobení.

Na plíseň na kůži se používají antimykotické krémy, na plíseň na nehtech je určen antimykotický roztok. Léčbu je vhodné zahájit co nejdříve, než dojde k přenesení infekce do okolních míst nebo na jiné členy domácnosti. Nutné je pokračovat ještě minimálně 2 týdny po vymizení projevů. Palec u nohy se léčí obtížně, často vyžaduje léky na předpis. Na postiženou kůži nebo nehty je vhodné mít vyhrazený ručník, nehty je důležité pravidelně pilovat. Do bot by se alespoň dvakrát týdně měl aplikovat dezinfekční sprej.


Diabetes a mykóza kůže a nehtů
Mezi preventivní opatření mykóz patří pravidelná aplikace dezinfekčního spreje uvnitř obuvi.

Jak mykóze předcházet?

 • Ve veřejných prostorách používejte přezůvky, nechoďte naboso.
 • Pravidelně si myjte ruce a pokožku. Po návštěvě míst s vysokým rizikem infekce by se měla kůže ošetřit preventivním prostředkem s antiseptickými účinky, např. dezinfekčním mýdlem.
 • Po umytí pečlivě ručníkem vysušte oblasti mezi prsty a jinými záhyby kůže.
 • Ztvrdlou a šupinatou kůži změkčujte krémy s obsahem urey.
 • Při zvýšené potivosti nohou používejte antiperspirační zásyp.
 • Používejte svůj vlastní ručník, s nikým jej nesdílejte. To samé platí i pro ložní prádlo, přezůvky, pilník, hřeben atd.
 • Ponožky, ložní prádlo, ručníky, ale i předložku v koupelně a koberečky pravidelně perte na 60 °C.
 • Snižte příjem potravin a nápojů s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, kterými se kvasinka živí.
 • Podpořte imunitu pestrou a vyváženou stravou s dostatkem vitaminů B, C, D, zinku a dalších důležitých látek.

Péče o chodidla a celkově o kůži musí být prioritou hned od zahájení léčby cukrovky. Kůže diabetika je obvykle suchá, oslabená a představuje vstupní bránu pro bakteriální nebo mykotickou infekci. První zásadou je proto každodenní péče o nohy a dodržování hygienických opatření. Případnou infekci není radno zanedbat, naopak je důležité včas zahájit účinnou léčbu a v případě zhoršení příznaků nebo její neúčinnosti vyhledat lékaře. Kůže při cukrovce potřebuje zvýšenou péči, diabetici si musí své nohy doslova hýčkat.Články k tématu Diabetes – péče o pokožku a nohy

 • Diabetes znamená pro rodinné příslušníky pacienta řadu otázek a obav. Jak onemocnění změní dosavadní život blízkého člověka? Můžete diabetika vy sami podpořit, aby byla jeho léčba účinná a bezpečná? A jak zvládnout případnou první pomoc při akutních komplikacích?
 • Testování hladiny cukru v krvi je pravidelnou součástí léčebného režimu diabetika. Domácí glukometry však měří pouze aktuální hodnotu glykémie. Přesnějším ukazatelem správné léčby a dlouhodobé kompenzace diabetu jsou hodnoty tzv. glykovaného hemoglobinu. Proč a co vše může u diabetika odhalit?
 • Glifloziny a léčba diabetu

  Glifloziny a léčba diabetu

  · 4 minuty čtení
  • DIA
  Glifloziny patří mezi relativně novou skupinu antidiabetik, která účinkují nezávisle na inzulinu a kromě žádoucího poklesu glykemie snižují výskyt fatálních srdečně-cévních komplikací, namáhají poklesu tělesné váhy či krevního tlaku. Jak glifloziny fungují a mohou pomoct v léčbě diabetu i vám?