Jak se vypořádat s opary?

Opar se objeví vždy v tu nejméně vhodnou chvíli...čeká vás důležitá schůzka, pracovní pohovor nebo společenská událost a už je tu známé brnění rtů, které předznamenává vznik bolestivých puchýřků. Neléčený opar se může hojit dva až čtyři týdny, naštěstí máme k dispozici léky a další přípravky, které dobu hojení dovedou významně zkrátit.

Opar a virus Herpes simplex

Opar je způsoben infekcí virem s názvem Herpes simplex, zkráceně HSV. Existují dva typy tohoto viru – HSV1 a HSV2. Zatímco typ HSV1 se přenáší slinami a způsobuje dobře známý opar na rtech a jejich okolí, typ HSV2 se přenáší sexuálně a je zodpovědný za genitální opar. Na rozdíl od oparu na rtech, genitální opar je nutné vždy řešit s lékařem. U oparu na rtech si obvykle vystačíte se samoléčbou.

Opar

Podle Světové zdravotnické organizace celosvětově virem HSV1 infikovány dvě třetiny lidí pod padesát let.  Naštěstí se infekce neprojeví u každého a virus ve většině případů zůstává v latentní podobě celý život ukryt v nervové tkáni, aniž by se jeho nositelé o jeho přítomnosti dozvěděli.

V jakých situacích se opar může projevit?

Ti, které opar opakovaně trápí, mají obvykle vypozorováno, v jakých situacích se nepříjemné puchýřky na rtech objeví. Nejčastěji to bývá při oslabení imunity a v souvislosti s jinou infekcí (chřipka, nachlazení), spouštěčem bývají také klimatické jevy – sluneční záření, silný vítr či mráz (proto se třeba v angličtině říká oparu „cold sore“) a v neposlední řadě pak bývá často na vině stres – však naši předkové neříkali nadarmo „lekl se, až mu vyrazil opar“.

Opar má několik fází – od brnění po strupy

Opar má několik fází. Prvními příznaky oparu je nenápadné brnění rtů. Pak následuje výsev drobných a bolestivých puchýřků. Ty po nějaké době praskají a vznikají mokvající vřídky (v této fázi je opar nejnakažlivější), které se postupně mění v krusty (strupy). Krusty mohou při mluvení, smíchu či jídle opakovaně praskat, a tím se hojení oparu prodlužuje. Čím dříve zahájíme léčbu, tím větší šance je na rychlejší zhojení – ideálně bychom měli aplikovat přípravek proti oparům ihned ve fázi brnění.

Co na opar nabízí lidová medicína

V každé kultuře (a možná i v každé rodině) se najde nějaký ten tradiční recept proti oparu – od potírání francovkou či citronovou šťávou, přes rebarboru a tymián, lékořici až po aplikaci zubní pasty a přikládání čajových sáčků. Zatímco některé (třeba potírání alkoholem, který vysušuje a dezinfikuje) mohou mít jisté opodstatnění, obecně bychom raději vám raději doporučili modernější metody a spolehlivější metody.

Moderní samoléčba oparu

Základem účinné samoléčby oparu jsou volně prodejné krémy s antivirovou složkou. Tyto krémy řadíme mezi léčivé přípravky a jejich účinné látky (aciclovir, penciclovir,…) působí přímo proti replikaci (množení) viru Herpes simplex. Tyto krémy se používají od prvních příznaků a nanášejí se obvykle několikrát za den. Nejsilnějším kalibrem mezi těmito léky je kombinace acicloviru s hydrokortizonem, což je kortikoid, který má výrazné protizánětlivé účinky, a proto významně urychluje hojení.

Náplasti a další pomocníci proti oparům

Kromě antivirových krémů si již pevné místo v léčbě oparu získaly speciálně vyvinuté náplasti na opary (např. Compeed náplast na opary). Náplast snižuje riziko přenosu a šíření viru, chrání opar před vnějšími vlivy, a tím zabraňuje vzniku druhotné infekce. Zajímavou variantou je například náplast s hypoalergenní přilnavou vrstvou, která je napuštěna čajovníkovým olejem (Tea Tree Oil) s antiseptickými vlastnosti. Kvalitní náplast na opary by měla být nenápadná – dobrou zprávou pro dámy je, že většinu z nich lze bez obtíží překrývat rtěnkou.

Pokud vám z nějakého důvodu náplasti nevyhovují, alternativu nabízí tekuté krytí oparu, které vytváří diskrétní a ochranný film. Pomáhá tvořit vhodné prostředí pro hojení, mírní bolest a chrání postižené místo.

Z dalších přípravků jmenujme například speciální gel na opary z kategorie zdravotnických prostředků s hojivými složkami panthenolem, alantoinem a výtažky z echinacey a mimosy. K ošetření rtů postižených oparem můžete vyzkoušet také krém s konopným olejem.

Další tipy a opatření při (a proti) oparu

Jak už jsme si říkali, opar je nejnakažlivější ve fázi, kdy prasknou puchýřky a vytéká z nich tekutina, nicméně některá opatření je třeba dodržovat až do úplného zhojení oparu – jinak totiž hrozí přenos infekce na další části těla nebo na ostatní.

  • Zákaz líbání! Máte-li opar, zapomeňte na líbání. Odepřete si i pusinkování s dětmi, abyste je před infekcí ochránili.
  • Nedělte se! Používejte pouze vlastní ručníky, příbory, skleničky a ostatní předměty denní potřeby.
  • Antivirový krém je jen váš. Nepůjčujte otevřené tuby s krémem proti oparům jiným osobám.
  • Puchýřku oparu nikdy nepropichujte – hrozí zavlečení druhotné infekce a prodloužení doby hojení.
  • Nedotýkat se! Oparu se pokud možno nedotýkejte prsty – krémy proti oparům mají obvykle aplikátor, náplasti je lépe umisťovat pomocí pinzety (bývá i součástí balení).
  • Nedotýkejte se očí, mohlo by dojít k přenosu oparu.
  • Máte-li opar, neprovozujte orální sex. Přestože genitální herpes je obvykle způsoben HSV2, při orálním sexu je možný přenos infekce HSV1, která způsobuje opar na rtech, i do intimních partií.
  • Dbejte na zvýšenou hygienu – často si umývejte ruce.

Prevence oparu

Předcházet vzniku oparu u těch, u nichž se pravidelně projevuje, není jednoduché. Jako u všech infekčních onemocnění lze však poradit celkové posílení imunitního systému (zdravá vyvážená strava, pohyb, dostatek spánku). Je-li to možné, pak je samozřejmě dobré eliminovat individuální spouštěče, které vznik oparu vyvolávají a které doporučujeme vypozorovat. Pozitivní vliv může mít i zvýšená péče o jemnou pokožku rtů, např. používání zvlhčujících krému či balzámů na rty s UV protekcí.

Zdroj:

https://www.who.int/news-room/detail/28-10-2015-globally-an-estimated-two-thirds-of-the-population-under-50-are-infected-with-herpes-simplex-virus-type-1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/diagnosis-treatment/drc-20371023

/_m2/media/wysiwyg/07.pdf