Afty – chronické onemocnění, jímž trpí každý čtvrtý z nás

Afty nejsou život ohrožujícím onemocněním, ovšem subjektivní potíže, které s nimi souvisí, mohou být tak výrazné, že znemožňují postiženému příjem potravy, tekutin nebo mluvení. Zde jsou naše rady, jak se s afty co nejdříve vypořádat.

Afty jsou nepříjemně bolestivé vřídky na ústní sliznici. Objevují se asi u 25 % populace a v průběhu života se vracejí. Nejběžnější jsou mezi 10. až 40. rokem věku. Odborně se toto zánětlivé onemocnění ústní dutiny nazývá aftózní stomatitida. Proč někdo na afty trpí a někdo nikoliv, nelze s jistotou určit. Léčba aftů se zaměřuje především na mírnění bolesti a urychlení hojení.

Afty

Existují tři typy aftů

Afty se mohou vyskytnout kdekoliv na sliznici v ústech – na jazyku, pod jazykem, na patře, na dásních, na sliznici hltanu nebo na bukální sliznici (vnitřní strana tváře). Afty lze rozdělit na tři typy: malé, velké a herpetiformní. Nejběžnější jsou malé afty oválného tvaru s červeným okrajem. Hojí se obvykle do  jednoho až dvou týdnů, nezůstávají po nich žádné jizvy. Velké afty jsou větší než 10 mm, jsou hlubší, poškození tkáně je závažnější. Hojí se déle - 6-8 týdnů a zůstává po nich jizva. Jsou velmi bolestivé. Herpetiformní afty jsou nejméně běžné, postihují hlavně dospělé ženy a je pro ně typický výsev až 100 drobných aftů, což ukazuje na značnou bolestivost.

Proč afty vznikají?

Odborníci uvádějí, že afty jsou nejasné etiologie. To znamená, že nelze s jistotou určit, proč tyto bolestivé vřídky vznikají. Důležitou roli hraje dědičnost – pokud mají problémy s afty oba rodiče, pak lze očekávat 90 % pravděpodobnost jejich výskytu u dětí. Dále mohou afty vznikat v reakci na nepatrné poškození sliznice, jehož si ani nemusíme být vědomi – například při nešetrném čištění zubů, při konzumaci tvrdých jídel nebo příliš horkých jídel. Dále se uvádí, že vznik aftů mohou vyvolávat i potravinové alergeny (mléko, sýry, mouka, ořechy, rajčata, citrusové plody a korýši), či některé léky nebo určité složky zubních past (umělá skořicová esence, pěnidla). Afty mohou souviset také s nedostatkem železa, kyseliny listové, vitamínů B6aB12 nebozinku. Ve vztahu k příčinám aftů se hovoří také o stresu, hormonálních změnách a také o souvislosti s některými onemocněními (celiakie, Crohnova choroba, Behcetův syndrom).

Jak se afty léčí?

Léčba aftů obvykle trvá 5 až 14 dní, větší afty však mohou přetrvávat i několik týdnů. Jelikož neznáme příčinu jejich vzniku, léčíme jen projevy a soustředíme se na úlevu od bolesti, urychlení hojení a prevenci druhotné infekce. Léčbu aftů je vhodné zahájit co nejdříve – zkušení pacienti s afty jsou schopni vycítit, že se problém opět blíží.

K léčbě aftů se používají především lokální přípravky s dezinfekčními a anestetickými (znecitlivujícími) účinky. Mohou to být klasická kloktadla, spreje a pastilky k léčbě bolestí k krku, dále lze doporučit speciální gely na afty, které postižené místo překryjí, omezí bolestivost při jídle a mluvení a urychlí hojení. Příznivci přírodní léčby mohou ústa vyplachovat bylinnými odvary, na výplachy ústní dutiny je osvědčená např. šalvěj, heřmáneknebo řepík. Vyplachujte ústa několikrát denně. Z doplňků stravy lze doporučit přípravky určené k udržení normálního stavu pokožky (vitamín B, železo, kyselina listová, zinek, vitamín C). V závažných případech může lékař předepsat celkovou léčbu (imunomodulátory, kortikoidy). K dispozici je také laserová léčba.

Další tipy při aftech

  • Buďte vnímaví a vypozorujte, co u vás afty vyvolává – pak se budete moci některým spouštěčům obtíží vyhnout (např. některá jídla nebo situace).
  • Dbejte na pestrou a vyváženou stranu, zejména na dostatek vitamínů C, B6 a B12 a železa.
  • Pozor na dostatek tekutin, zvláště u malých dětí, které kvůli bolesti aftů odmítají pít.
  • Bolest aftů zmírní kousek ledu, který necháte rozpouštět v ústech, nebo zmrzlina.
  • Nejezte tvrdá jídla, ostrá nebo kyselá jídla, které mohu dráždit sliznici (např. pečivo s křupavou kůrkou).
  • Zuby si čistěte velmi šetrně, měkkým zubním kartáčkem.
  • Používejte nepěnivé zubní pasty nebo pasty pro citlivé zuby (s nízkou abrazivitou, bez obsahu pěnidla SLS – sodiumlauryl-sulfát).
  • Nosíteli zubní snímatelnou zubní náhradu, dbejte na to, aby vám dobře seděla – otlaky mohou přispět ke vzniku aftů.
  • Pokud si zlomíte zub, nechte si jej neprodleně opravit – ostrá hrana může dráždit ústní sliznici.
  • Lékařskou pomoc vyhledejte v těchto případech: afty se do 14 dnů nezhojí, jsou nezvykle velké nebo četné, bolest znemožňuje příjem potravy a tekutin, je přítomna horečka.

Zdroj:

/_m2/media/wysiwyg/10.pdf -

/_m2/media/wysiwyg/05.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/canker-sore/diagnosis-treatment/drc-20370620

https://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/herpeticka-stomatitida-je-nakazlive-onemocneni-20140703.html

https://www.drmax.cz/vyhledavani?s=afty&index_type=ADVICE