Zápach úst vám moc bodů nepřidá…tak jak na něj?

Zápach z úst, odborně halitóza, je pro postižené velkým problémem, který výrazně komplikuje jejich pracovní i společenský život. Pokud jsme ale schopni určit příčinu špatného dechu, existuje velká šance, že se problému dokážeme zbavit. Sestavili jsme pro vás přehled nejtypičtějších důvodů halitózy a poradíme, co dělat, aby váš dech byl opět dokonale svěží.

Příčina číslo jedna – špatná zubní hygiena

Základním nepřítelem svěžího dechu je bakteriální plak (povlak), který se usazuje na povrchu zubů a v jejich okolí. Bakterie zubního plaku rozkládají zbytky jídla a při tom vzniká zápach, který nepříjemně vnímá okolí postiženého. Pokud není plak důkladně odstraňován, začíná vápenatět a mění se v zubní kámen. Zubní kámen dráždí dásně a rozvíjí se nejdříve zánět dásní, který může přejí v parodontózu. Jedním z hlavních projevů těchto onemocnění dásní je zápach z úst.

Pozor na jídelníček

 • Aromatické látky z některých potravin přestupují do krve, s tou se dostávají do plic a pak jsou vydechovány. Notoricky známé je typické aroma po konzumaci česneku nebo cibule, event. některých druhů koření.

Halitosis

 • K příjemném dechu nepřispěje ani pití alkoholu nebo kávy. U alkoholu hraje roli i to, že se při jeho konzumaci tvoří méně slin, což je, jak ještě uvidíme, také příčinou zápachu z úst.

 • Také po konzumaci sladkostí může dech nepříjemně zapáchat.

 • Zápach z úst mohou způsobovat i některé druhy diet s nízkým příjmem sacharidů, drastické diety či hladovění vůbec. Při hladovění totiž organismus štěpí tuky (zásobárna energie) a při tomto štěpení vznikají látky označované jako ketony, které způsobují zápach z úst (zápach acetonu).

Kouření svěžímu dechu nesvědčí

Tabákový kouř obecně zhoršuje dech, navíc kuřáci mají větší sklon k onemocnění dásní, jehož projevem bývá zápach z úst. Podobně kuřáci mohou trpět nedostatečnou tvorbou slin, která je přitěžujícím faktorem pro vznik špatného dechu.

Xerostomie aneb nedostatečná tvorba slin

Vzácnějším případem je nedostatečná tvorba slin v ústech odborně xerostomie. Sliny mimo jiné pomáhají odplavovat bakterie (tím, že zvlhčují dutinu ústní), a pokud jich není dostatečné množství, zůstávají a způsobují halitózu. Stejný proces je příčinou nepříjemného dechu po ránu, protože ve spánku se tvoří málo slin.

Víte, co jsou mandlové kameny?

Mandlové kameny není název cukrovinek, jak by se mohlo zdát, ale poměrně častá, i když ne úplně nejznámější příčina špatného dechu. Jedná se o hrudkovité útvary připomínající kamínky, které ulpívají na/v mandlích a jsou tvořeny bakteriemi, zbytky hlenu a dalšími částicemi. Při podezření na tento problém doporučujeme odborné ošetření u ORL specialisty.

Zápach úst při některých onemocněních

Zápach z úst mohou způsobit i některé nemoci, například cukrovka nebo infekční nemoci horních cest dýchacích. Výjimečně může být zapříčiněn i užíváním některých léků (některá psychofarmaka, léky na vysoký krevní tlak nebo cukrovku).

Zápach z úst může také doprovázet gastroezofageální reflux (lidově pálení žáhy), kdy se vrací část natrávené potravy zpět do jícnu i s žaludečními šťávami, což určitě také ovlivní kvalitu dechu. I hormonální změny jako těhotenství nebo menopauza mohou hrát roli při změnách poměrů v ústní dutině žen.

Doporučená opatření proti zápachu z úst

Co dělat s halitózou vcelku vyplývá z jednotlivých příčin, které jsme popsali. Pokud je můžeme odstranit či alespoň minimalizovat, jsme na dobré cestě zpátky ke svěžímu dechu.

 • Základem boje proti halitóze je v každém případě důsledná ústní hygiena. Zuby je třeba si čistit nejen dvakrát denně, ale i po každém aromatickém jídle, ideálně zubní pastou s antibakteriálními účinky. Každý den je také třeba vyčistit mezizubní prostory (kartáčky, nitě, pásky). Užitečné je i čištění povrchu jazyka speciální škrabkou.

 • Důležité je nezanedbávat pravidelné kontroly u stomatologa (2x ročně) a rovněž se doporučuje alespoň 1x do roka investovat do návštěvy dentální hygienistky, která odstraní plak z těžko dostupných míst a zubní kámen, který dráždí dásně.

 • Pravidelně obměňujte zubní kartáček– minimálně každé 3 měsíce nebo při prvních náznacích opotřebení.

 • Nositelé snímatelných zubních náhrad by měli pečlivě dbát na jejich čištění (speciální roztoky, každý den).

 • K odstranění nepříjemného dechu mohou pomoci ústní vody, ústní spreje, kvalitní žvýkačky nebo pastilky (bez cukru).

 • Nepodceňujte pitný režim, ideální je čistá voda, aby byla ústní sliznice dostatečně hydratovaná a tvořil se dostatek slin. I v tomto mohou pomoci žvýkačky nebo pastilky bez cukru. Existují též speciální přípravky pro případy xerostomie.

 • Můžete zkusit také doplnit jídelníček o probiotika, která pomohou upravit mikroflóru (složení bakteriálního osídlení) v ústech i v celém trávicím traktu.