Posilujte imunitu svého mazlíčka

7. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení
 • Vetclub

Imunita funguje u zvířat velmi podobně jako u lidí. Jsme odolní, pokud máme správnou životosprávu a nesužují nás nemoci. Podléháme nemocem, pokud jsme z nějakého důvodu oslabeni. Dnes toho už o fungování imunity mnoho známe a víme, jak ji podpořit.Jak funguje imunita

Dnes už víme, že nečinnost, polehávání, přemíra jídla a jeho nezdravé složení lidskému organismu neprospívají. Naopak pravidelný pohyb a střídmá racionální strava tělu prospívají. Zvířata to mají naprosto stejně.

Jak by měla vypadat správná životospráva vašeho mazlíčka?

 • Pravidelný pohyb adekvátní potřebě daného plemene na každodenní bázi
 • Kvalitní granule, případně BARF strava
 • Minimum uzenin a masitých jídel určených pro lidi
  (zejména kvůli obsahu soli, ale případně i přepáleného tuku)
 • Občasné přilepšení kouskem zeleniny
  (Pozor na některé druhy ovoce, mnoho druhů nedělá psům dobře. Zejména kvůli případnému nadýmání nebo riziku spolknutí pecky.)

A co doplňky stravy?

U zdravých, silných pejsků, kteří jsou v nejlepším věku, netrápí je žádné zdravotní potíže a užívají si dostatek pohybu i kvalitní stravy, jistě není žádný doplněk stravy zapotřebí.

Ale ne všichni psi (a kočičky) jsou právě na vrcholu svých životních sil a v ideálních podmínkách. Pak je možné imunitu podpořit dvěma způsoby:

 • Zlepšení životosprávy
 • Doplňky stravy

Bez pohybu a zdravé stravy se zdravotní stav zvířete většinou zázračně nezlepší, ale podpůrné medikamenty mohou organismu pomoci v nastartování imunity.

Oleje

Různé oleje mají obvykle velmi dobré výsledky. Například lososový olej se hojně využívá pro posílení kvality srsti, nejenom v době línání. Rybí oleje zase pro svůj bohatý obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin mají blahodárný vliv na kondici kardiovaskulárního systému zvířete a jejich dlouhodobé užívání příznivě ovlivňuje celou řadu dalších faktorů.

Vitaminy

Stejně jako u lidí, též u zvířat plní vitaminy podobnou funkci v podpoře zachování normálního zdravotního stavu a případné rekonvalescence. Vitaminy můžete pro zvířata koupit podobné jako pro lidi, vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin D (to je ten ze slunečních paprsků, kterého se nám v zimě moc nedostává), vitamin A (který získáváme z jater a polárníci se jím předávkovali po požití většího množství jater arktických zvířat), vitamin E (bohatě zastoupen v olejích, chrání před volnými radikály) nebo vitamin K (nezbytný pro správnou míru srážlivosti krve, mimo jiné).

Každý vitamin ovlivňuje jiné procesy v organismu, některými z nich je dokonce možné se předávkovat. Nikdy proto nepoužívejte u zvířat vitaminové preparáty určené pro lidi, neboť mají jinou míru doporučené denní dávky a zvířeti by mohly ublížit. Rovněž se spíše vyhýbejte multivitaminovým doplňkům stravy a raději volte doplňky stravy přímo určené pro konkrétní typ obtíží zvířete.

Minerály

U nich by byl seznam ještě delší, od vápníku přes hořčík, zinek a železo až po selen nebo jód. I minerální látky hrají v organismu zvířete nezastupitelnou roli, a pokud zvíře trpí zdravotními obtížemi, právě minerální látky mohou podpořit jeho zdravotní stav a posílit jeho imunitu.

Velmi často se prodávají kombinované doplňky stravy, které obsahují některé mastné kyseliny, vitaminy a minerály a jsou určeny přímo pro podporu konkrétní oblasti. Typicky jsou to různé kloubní preparáty, přípravky na podporu správné funkce nervového či kardiovaskulárního systému, ale i specifické směsi na podporu imunity, například v zimním období nebo v období hormonálních výkyvů, typicky pro fenky během mateřství.

Na trhu najdete i doplňky stravy, které jsou určeny pro zvířata alergiky nebo čtyřnohé onkologické pacienty.

V případě konkrétních onemocnění zvířete je však nanejvýš vhodné, aby doplňky stravy schválil ošetřující zvěrolékař vašeho mazlíčka. Rozhodně neuděláte chybu, když budete s veterinářem konzultovat i nasazení běžných podpůrných doplňků stravy, přinejmenším co se týče dávkování.

 


Kupované vitaminy = drahá moč?

Říká se to a jejich podávání zvířatům by bylo ještě před pár desítkami let považováno za vyhazování peněz a zbytečnost. Pohled společnosti na péči o zdraví zvířat se však naštěstí mění a dnes se už nikdo nedívá skrz prsty na pečlivé chovatele, kteří se snaží zlepšit zdravotní stav svého zvířete.

Celou další kapitolu pak tvoří homeopatika, která někteří chovatelé chválí a mají s nimi dobré zkušenosti, jiní vnímají jen placebo efekt a mnozí jim ani nevěří


Na závěr zmíníme také bylinky. Jejich působení a přínos jsou neoddiskutovatelné, tvoří i základ některých seriózních komerčních léčiv. Bohužel ještě není tolik probádaný jejich vliv na organismus zvířat a v mnoha případech není stanoveno bezpečné dávkování. I bylinky ovšem rozhodně mohou v některých případech přispět ke zlepšení nebo udržení normálního zdravotního stavu našich zvířat.

Jaká opatření můžete nyní udělat, aby byla blížící se zima pro Vašeho mazlíčka „na pohodu“, si můžete přečíst v novém článku zde

Články k tématu Posilujte imunitu svého mazlíčka

 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
 • Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max.