Růstový spurt – kdy se objevuje?

2. 11. 2023 · 3 minuty čtení

Myslíte si, že vaše dítě znáte, přesně víte, co potřebuje a jaký má režim. Najednou ale nastane změna, miminko by přes den neustále jedlo, v noci se budí hlady a u krmení bývá nespokojené. Nezlobte se na něj, může se jednat o růstový spurt.

PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
Růstový spurt – kdy se objevuje?

Co to je růstový spurt?

Jedná se o období, při kterém dochází k náhlému zrychlení růstu dítěte, především u kojence. Jedná se o zcela přirozenou součást fyziologického vývoje dítěte, během které miminko za velmi krátkou dobu vyroste a přibere rychleji než v předchozím období. Tento zrychlený růst vyžaduje dočasné zvýšení příjmu potravy. Obvyklá dávka mléka nebo jiné stravy najednou nestačí, miminko má hlad a kojení se může dožadovat i každou hodinu. Růstový spurt je charakteristický zrychleným metabolismem, takže miminko spotřebuje hodně energie. V tomto období je děťátko plačtivější, mrzuté a neklidné. I když toho máte sama dost a nevíte, kam dřív skočit, snažte se mít trpělivost a zachovat klid. Miminko kojte podle jeho potřeb a co nejvíce se s ním mazlete, pocítí vaši lásku a bude klidnější.

Související kategorie produktů:

Kdy se objevuje růstový spurt?

Každé dítě je jiné a s tím souvisí i rychlost jeho vývoje. K růstovému spurtu u miminek obvykle dochází 3. až 6. den po narození, ve 3. a 6. týdnu a ve 3. a 6. měsíci života. Růstový spurt ale prvním rokem života nekončí. Rychlé změny probíhají také v batolecím věku i během dospívání.

Délka růstového spurtu

Individuální je také délka, po kterou spurt trvá. U kojenců se běžně jedná o 2 až 4 dny, někdy se toto období může protáhnout i na celý týden.

Hlavní příznaky růstového spurtu

Na růstový spurt upozorní některé typické změny v chování miminka:

 • Dítě potřebuje časté krmení a má neustále hlad.
 • Mění se zaběhnutý a obvyklý režim kojení nebo přikrmování. Běžné množství mléka nebo jiné stravy nestačí.
 • Dítě chce kojit i v noci. Miminko, které dříve spalo celou noc, se najednou dožaduje kojení, i několikrát během noci.
 • Dítě se budí hladem. Miminko se může budit na kojení i po 30 nebo 45 minutách spánku.
 • Dítě je při krmení nespokojené. Přísun mléka z prsu není pro malého jedlíka dost rychlý, a tak může být mrzutý a prsu se pouštět.
 • Dítě je plačtivé. Pláč je způsoben převážně neustálým hladem a změnou spánkového režimu.
 • Změna spánkových návyků. Některá miminka spí mnohem méně a trápí je nespavost, jiné děti mají naopak lepší a delší spánek než obvykle.

Kdy navštívit lékaře?

Jestliže miminko pláče několik dní a nelze ho utišit, je vhodné se obrátit na pediatra, který provede patřičná vyšetření, kontrolní vážení a zkontroluje růst dítěte.

Ne každý pláč a zvýšená potřeba kojení ale znamená růstový spurt. Někdy se mohou objevit zdravotní komplikace, které dětský věk často doprovázejí. Důležité je děťátko pozorovat a objevit případné doprovodné příznaky (teplota, vyrážka, bílý povlak na jazyku…), které mohou napovědět, o jaký problém se jedná. V těchto případech je návštěva lékaře neodkladná. V období růstového spurtu je důležité řídit se potřebami dítěte a poskytnout mu dostatečné množství péče. Nezapomínejte ale i na sebe. Jen tak se neříká spokojená matka, spokojené dítě.

 


Články k tématu Růstový spurt – kdy se objevuje?

 • Zažívací a střevní potíže dětí bývají častým tématem diskuzí mezi maminkami a také návštěv u pediatra. Důvodem bolení bříška a pláče u miminek může být kojenecká kolika, u větších dětí způsobuje problémy nevhodný jídelníček. Jak nadýmání u dětí řešit?
 • Mateřské mléko je výživově to nejlepší mléko, které svému miminku můžete dopřát, mění průběžně své složení přesně tak, jak miminko potřebuje. Bohužel jsou situace, kdy miminka nemohou být kojena, pak nastává chvíle vybrat kvalitní umělé mléko.
 • Potničky – příznaky, prevence a léčba

  Potničky – příznaky, prevence a léčba

  · 6 minut čtení
  Potničky jsou označením pro vyrážku z tepla. Jedná se o zdravotní problém, který není nijak životu nebezpečný, ale dokáže pěkně potrápit. Potničky se objevují převážně u dětí, výjimečně i u dospělých. Jak potničky vypadají, s čím se dají splést, jak se léčí a jak zabránit jejich výskytu?
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium a nastoupila do lékárny. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně ve Vysokém Mýtě, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS, věnuji se i problematice veterinární farmacie. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z všeobecného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, na procházkách s mojí jorkšírkou Enny, plaváním a běháním.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium a nastoupila do lékárny. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v...
Číst více od autora