Jak na kojeneckou koliku?

26. 8. 2015 · 2 minuty čtení
Zažívací a střevní potíže miminek bývají častým tématem diskuzí mezi maminkami a také návštěv u pediatra. Důvodem bolení bříška a pláče totiž může být vedle nadýmání a plynatosti také kojenecká kolika. Podle odborníků je jednou z jejích příčin nezralost trávicího systému. Aby tedy dítě lépe prospívalo i spalo, je dobré podpořit správný vývoj jeho trávení.

Kolika je když …

Na rozdíl od potíží s nadýmáním a plynatostí, které mohou trápit děti i dospělé, se kojenecká kolika vyskytuje v tom nejranějším věku a potýká se s ní až 30 procent miminek. Obvykle se objevuje v prvních čtyřech týdnech po narození a zpravidla ustává po třetím měsíci věku. Miminko má nafouklé bříško, kroutí se, přitahuje nožičky k tělu, zatíná pěstičky a rudne v obličeji. A mívá záchvaty pláče, který začíná a končí bez zjevné příčiny a může trvat i několik hodin.

U tříměsíční koliky platí takzvané pravidlo tří: jinak zcela zdravý kojenec pláče více než tři hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu po dobu delší než tři týdny.

Jaké jsou příčiny plynatosti a koliky?

Za jednu z klíčových příčin lze považovat nevyzrálý trávicí systém kojenců, protože střevní mikroflóra se teprve vytváří. Právě střevní mikroflóra hraje významnou roli při trávení. Za další příčinu se považuje polykání vzduchu při krmení, existují však ještě další příčiny, které se mohou na vzniku obtíží spolupodílet.

Pro spokojené bříško

Protože byl novorozenec zvyklý přijímat energii pupeční šňůrou a střevní mikroflóra se mu začala pozvolna utvářet až po porodu, je logické, že cestou k lepšímu zažívání a zároveň ke zklidnění miminka je harmonizace trávicí soustavy, včetně střevní mikroflóry. Harmonizaci můžeme podpořit například s pomocí mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis.

Lactobacillus reuteri Protectis

Probiotikum původně izolované z mateřského mléka, jehož je přirozenou součástí. Podporuje zrání střevních tkání a rozvoj zdravé mikroflóry. Přímo u kojenců s kolikou odborná studie* prokázala, že již po prvním týdnu podávání kapek s touto mléčnou bakterií se miminka zklidnila a výrazně se zkrátila doba jejich každodenního pláče.

Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu prospěšných bakterií.

*Hania Szajewska a kol.: Zvládnutí kojenecké koliky podáním Lactobacillus reuteri DSM 17938 u kojených dětí, The Journal of Pediatrics. 17.9. 2012, Randomizovaná , dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie.