Kašel u dětí – jak jej správně léčit
U dětí patří kašel společně s rýmou k nejčastějším projevům nachlazení a infekce dýchacích cest, zejména v předškolním věku. Je naprosto běžné, že děti při přechodu z domácího prostředí do kolektivu školky nebo školy onemocní častěji, než je běžné. Ale nezoufejte, vše se zlepší. Jak kašel u dětí léčit, aby se mohly opět co nejdříve vrátit za kamarády? Poradíme v našem článku.

Kašel jako obranný reflex
Kašel sám o sobě není onemocněním, ale příznakem a především ochranným reflexem, který pomáhá udržovat dýchací cesty dobře průchodné. Ke kašli dochází, když jsou receptory v dýchacích cestách podráženy kontaktem s určitým patogenem – mohou to být viry, bakterie, alergeny nebo částice ze znečištěného ovzduší. Kašel může také upozornit na vdechnuté cizí těleso.
Nejčastější příčinou kašle u dětí je ale jednoznačně virová infekce dýchacích cest („běžné nachlazení“), která obvykle začíná rýmou. Rýma a kašel u malých dětí se obvykle vyskytují současně, to proto, že produkovaný hlen z nosohltanu (zadní rýma) zatéká do krku, kde dráždí ke kašli.
Suchý nebo vlhký kašel?
Pro léčbu kašle u dětí je vždy důležité rozlišit, o jaký typ kašle se jedná – zda o suchý nebo vlhký kašel. Podle typu kašle je pak možné zvolit lék buď na tišení kašle, nebo lék podporující vykašlávání ulpívajícího hustého hlenu.
Léčba suchého kašle u dětí
Suchý kašel dráždí a vyčerpává. Nedochází při něm k tvorbě hlenu v dýchacích cestách. Dítě je unavené, plačtivé a zhoršuje se zejména v noci, v suchém a teplém prostředí. K potlačení dráždivého kašle se používají léky – antitusika. Jejich podávání je vhodné zejména na noc, aby se podrážděná sliznice dýchacích cest zklidnila a dítě se vyspalo. Sípání, chrapot a obtížné dýchání, které se projevují také obvykle v noci, mohou být příznakem laryngitidy (akutní zánět hrtanu), o níž podrobně píšeme v našem článku.
Léčba vlhkého kašle u dětí
Při vlhkém kašli dochází k tvorbě hlenu v dýchacích cestách. Vlhký kašel není třeba tlumit, ale naopak podpořit. K těmto účelům se používají léky označovaná jako expektorancia. Expektorancia snižují viskozitu hlenu (zkapalňují ho) a usnadňují jeho transport a vykašlávání působením na řasinkový epitel dýchacích cest. Expektorancia se doporučují používat pouze přes den, nejdéle do 17 hod. odpoledne, a to vždy s dostatečným příjmem tekutin. Nevhodná je kombinace expektorancií a antitusik najednou, z důvodu hromadění vzniklého hlenu v průduškách, což usnadňuje množení virů a bakterií.
Co na kašel u kojence?
Pokud kašlem onemocní malé miminko, je třeba, aby jej viděl lékař, který vyhodnotí stav dítěte a doporučí vhodné volně prodejné léky na kašel, v případě potřeby nasadí antibiotickou léčbu.
U kojenců je hlavním léčebným opatřením při vlhkém kašli především čištění nosu mořskou vodou a odsávání hlenu z nosu, protože u těchto dětí je nejčastější příčinou kašle rýma. Na doporučení lékaře je vhodné léčbu podpořit podáním tzv. mukoaktivních látek, které zkapalňují a ředí hlen.
V léčbě suchého kašle se používají léky, které tlumí dráždění ke kašli. Podávají se pouze v případě velmi vyčerpávajícího kašle a obvykle na noc, díky čemuž zlepší spánek dítěte. Pro kojence od 2 měsíců je možné podat přípravky ve formě kapek, pro miminka od 6 měsíců je vhodný i sirup na kašel.
Bylinné sirupy pro kojence se doporučují obvykle od 1 roku. Pro dosažení maximálního účinku těchto léčiv je nezbytný dostatečný příjem tekutin, vhodné jsou především dětské bylinné čaje. Obsahují byliny, které přispívají k ochraně horních cest dýchacích (např. šípek, lipový květ) a pomáhají ředit hleny.
Léky na kašel pro děti – obecná pravidla
Při nákupu volně prodejného léku na kašel pro dětského pacienta kromě zohlednění typu kašle vždy zkontrolujte věkové omezení přípravku a dávkujte přesně podle uvedeného schématu – často se dávkuje podle hmotnosti dítěte. Pro mladší děti jsou výhodné tekuté formy přípravků proti kašli (kapky, sirupy), větší děti již mohou užívat i tablety. Výhodnější je podávat přípravky proti kašli po jídle, abyste snížili riziko podráždění žaludku.

Jak podpořit léčbu kašle u dětí?
Kromě podávání léků můžete léčbu kašle u dětí podpořit některými opatřeními:
- Větrejte a zvlhčujte vzduch, zejména při spánku (vlhký ručník v blízkosti hlavy, čističky a zvlhčovače vzduchu).
- Suchý kašel rovněž zmírňuje Priessnitzův zábal na krk.
- Udržujte průchodnost nosu, zejména u malých dětí a především na noc (smrkat nebo odsávat), aplikace roztoku mořské vody nos hydratuje a zároveň čistí a aplikací nosních kapek nebo spreje se snižuje překrvení nosní sliznice a tvorba hlenu a tím se zmírní podráždění. Krátkodobě lze podávat také nosní kapky proti rýmě.
- Abyste usnadnili dítěti dýchání při rýmě a nachlazení, polohujte ho na noc tak, aby mělo zvýšenou polohu hlavy.
- Důležitý je dostatečný příjem tekutin (bylinkové nebo ovocné čaje).
- Dbejte na dostatečný přísun vitamínů, ideálně ve stravě, podpoří lepší obranyschopnost organismu.
- Bylinné sirupy nebo pastilky zklidní kašlem podrážděnou sliznici.
Kdy s kašlem u dítěte navštívit lékaře?
Pokud se jedná o nekomplikované virové onemocnění dýchacích cest, není třeba, zejména u větších dětí, okamžitě spěchat k lékaři. Při správně zvolené léčbě většinou kašel sám po pár dnech odezní společně s ostatními symptomy nachlazení, jako je rýma, zvýšená teplota nebo bolest v krku.
Lékařskou pomoc však vyhledejte, pokud:
- je dítě novorozenec nebo kojenec.
- kašel přetrvává déle než 7 dní od začátku léčby.
- je kašel v záchvatech a velmi vyčerpávající.
- dítě má jakékoliv dechové obtíže – sípot, chrčení, dušnost apod.
- dítě při kašli zvrací nebo vykašlává krev.
- je přítomna vysoká horečka.
- cokoliv na stavu dítěte vás výrazně znepokojuje.
Podpořte imunitní systém
Nejlepší prevencí proti kašli u dětí je posilování imunitního systému – dopřejte dětem dostatečný spánek, každodenní pobyt na čerstvém vzduchu a pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitaminy. Pro podporu normální funkce imunitního systému je zejména v zimních měsících, kdy není dostatek slunečního svitu, nezbytný dostatečný denní příjem vitaminu D, který je mimo jiné potřebný i pro normální růst a vývin kostí. Pro nejmenší děti je dostupný ve formě kapek (může předepsat i pediatr), pro děti od 1 roku je součástí kombinovaných vitaminových přípravků ve formě sirupu, pro děti od 3 let i ve formě želatinových bonbónů či cucavých tablet.
Zdroje:
- https://www.solen.cz/artkey/ped-201506-0009_Kasel_u_deti_a_moznosti_jeho_lecby.php
- https://www.solen.cz/artkey/lek-201704-0003_Soucasne_moznosti_lecby_kasle_u_deti.php
- https://www.solen.cz/artkey/med-201701-0004_Nektere_aspekty_diagnostiky_a_terapie_kasle_zejmena_v_tehotenstvi_a_u_deti.php
- https://www.healthline.com/health/kids-dry-cough#relief-tips
- http://www.benesova-pediatr.cz/co-delat-kdyz/co-delat-kdyz--ma-dite-kasel/
Články k tématu Kašel u dětí – jak jej správně léčit
Molusky – jak na ně?
· 3 minuty čteníNašli jste svému dítěti na těle puchýřek podobný malé bradavičce? Nezoufejte, jedná se pravděpodobně o moluska - virové onemocnění kůže, které postihuje nejčastěji děti předškolního a školního věku.Astma bronchiale – průduškové astma
· 4 minuty čteníAstma je závažné chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Průdušky astmatika nadměrně reagují na některé podněty vnějšího prostředí (alergeny, prach a další), stáhnou se a výsledkem je obtížné dýchání, kašel a pískot.CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc
· 2 minuty čteníJde o závažné chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. V důsledku zánětu se zužují průdušky, tvoří se více hlenu, a nemocnému se tak obtížně dýchá.