Onemocnění žlučníku a žlučníková dieta

12. 1. 2021 · Mgr. Radka Grec · 4 minuty čtení

Žlučník je dutý orgán o objemu 40-50 ml uložený na pravé straně dutiny břišní, konkrétně pod játry. Jeho hlavní funkcí je skladování a úprava žluči vytvořené v játrech, která je nezbytná pro trávení tuků.  

Žlučníkové kameny

Žlučník může postihnout několik obtíží, z nichž nejčastější je tvorba žlučových kamenů (cholelitiáza), kterou trpí až 20 % populace. Často probíhá bezpříznakově a kameny o sobě dávají vědět např. po nevhodném jídle, nebo při stresu,a to ve formě silné, křečovité, prudce nastupující bolesti v pravém podžebří, mluvíme o tzv. žlučníkové kolice. Taková bolest žlučníku přichází často vnoci a může být provázena i zvracením a celkovou schváceností.

Pokud se kamínek ve žlučových cestách zaklíní a žluč nemůže odtékat, může vzniknout i žloutenka. Mezi rizikové faktory cholelitiázy patří obezita, konzumace tučných potravin, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, diabetes či genetika.  

Zánět žlučníku

Žlučové kameny žlučník dráždí a vedou kdalší komplikaci, kterou je zánět žlučníku (cholecystitida). Akutní obtíže může provázet i bakteriální infekce, a kromě bolesti je přítomna i horečka a zimnice. V tomto případě je nezbytné jakoléčbu zánětu žlučníku nasadit i antibiotika. Chronická cholecystitida má projevy mírnější, různé trávicí obtíže,jako je pobolívání břicha, nechutenství, pocity plnosti po tučnějším jídle a nadýmání. Je častější u žena výkyvy vhladinách ženských hormonů ji mohou zhoršovat. To proto jsou bolesti žlučníku v těhotenství častější. K dalším onemocněním patří porucha pohyblivosti žlučových cest (biliární dysfunkce), při které vznikají časté zažívací obtíže anesnášenlivost kněkterým, zvláště tučným a smaženým jídlům. 

Kdy vyhledat lékaře?

V případě jakýchkoliv příznaků onemocnění žlučníku či při neobvyklých bolestech břicha a nechutenství je nezbytné navštívit lékaře. Mnohdy je nezbytné i chirurgické řešení obtíží.  

Žlučníková dieta

Hlavním opatřením je při chronickém zánětu žlučníku dieta. Vyhýbejte se smaženému, tučnému a kořeněnému jídlu. Vhodnou přípravou jídel je vaření a dušení, vhodným masem je například kuřecí, rybí a netučné hovězí, omezte vepřové a uzeniny. I mléčné výrobky vybírejte méně tučné. Tolerance ovoce a zeleniny je různorodá, dobře stravitelné jsou obvykle banány, jablka bez slupky, mrkev, petržel. Vyhýbejte se raději bobulovitému ovoci, těžce stravitelné zelenině či luštěninám. Také dostatečně pijte, nejlépe neperlivou vodu.  

Čím zklidnit podrážděný žlučník ?

Při podráždění žlučníku můžete volit zněkolika volně prodejných léků, které zvyšují tvorbu a vylučování žluči a uvolní i případné křeče. Pokud obtíže provází i nadýmání, doplňte léčbu přípravkem obsahujícím simeticon, který zmírňuje nadýmání. Při rozhozeném trávení pomohou i žaludeční kapky, které zlidní zažívání. Léčbu vhodně doplní i bylinky na žlučník. Patří mezi ně například máta, měsíček, řepík, ostropestřec či smetanka lékařská. Vhodný je také artyčok, který je spolu se šťávou zčerné ředkve tradiční přírodní očistou žlučníku 

Režimová a preventivní opatření 

  • Základem je vyvážená strava s nízkým množstvím tuku. Jezte raději více menších jídel, díky tomu bude žluč ze žlučníku pravidelně odtékat.  
  • Udržujte přiměřenou tělesnou hmotnost a dostatečně se hýbejte. Pokud potřebuje zhubnout, opatrně na drastické diety a rychlý úbytek váhy, vtomto případě by se mohly potíže se žlučníkemdočasně zhoršit.
  • Dodržujte dostatečný pitný režim, pozor ale na alkohol.
  • Nekuřte a vyvarujte se nadměrnému stresu. 

Články k tématu Onemocnění žlučníku a žlučníková dieta

  • Co pomůže při průjmu?

    Co pomůže při průjmu?

    · 4 minuty čtení
    Takzvaný cestovatelský průjem patří mezi nejčastější nemoci, které nás na dovolené mohou potkat. Může totiž postihnout až polovinu lidí, kteří každý rok vyrazí na cesty.
  • Funkční dyspepsie neboli poruchy trávení

    Funkční dyspepsie neboli poruchy trávení

    · 5 minut čtení
    Je vám po jídle těžko? Míváte potíže s nadýmáním? Pálí vás žáha? Občas vás trápí zácpa nebo průjem? Pokud jste navštívili lékaře a ten vyloučil jakékoliv orgánové onemocnění, které by mohlo vaše obtíže způsobovat, pak vaše příznaky spadají do souboru trávicích obtíží, kterým odborníci říkají „funkční dyspepsie“.
  • Průjem - příčiny a léčba

    Průjem - příčiny a léčba

    · 13 minut čtení
    Průjem patří mezi nejběžnější onemocnění dětí i dospělých. Naštěstí ho lze často zvládnout pomocí samoléčby. Ta spočívá v doplňování tekutin, úpravě diety a užívání volně prodejných přípravků proti průjmu. Jaké jsou konkrétní možnosti léčby průjmu a kdy je nutné vyhledat lékaře?
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora