Onemocnění žlučníku a žlučníková dieta

12. 1. 2021 · 4 minuty čtení
 • Zácpa, průjem, zažívání

Žlučník je dutý orgán o objemu 40-50 ml uložený na pravé straně dutiny břišní, pod játry. Jeho hlavní funkcí je skladování a úprava žluči vytvořené vjátrech, která je nezbytná pro trávení tuků 

Žlučníkové kameny

Žlučník může postihnout několik obtíží, z nichž nejčastější je tvorba žlučových kamenů (cholelitiáza), kterou trpí až 20 % populace. Často probíhá bezpříznakově a kameny o sobě dávají vědět např. po nevhodném jídle, nebo při stresu,a to ve formě silné, křečovité, prudce nastupující bolesti v pravém podžebří, mluvíme o tzv. žlučníkové kolice. Taková bolest žlučníku přichází často vnoci a může být provázena i zvracením a celkovou schváceností.Pokud se kamínek ve žlučových cestách zaklíní a žluč nemůže odtékat, může vzniknout i žloutenka. Mezi rizikové faktory cholelitiázy patří obezita, konzumace tučných potravin, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, diabetes či genetika.  

Onemocnění žlučníku

Zánět žlučníku

Žlučové kameny žlučník dráždí a vedou k další komplikaci, kterou je zánět žlučníku (cholecystitida). Akutní obtíže může provázet i bakteriální infekce, a kromě bolesti je přítomna i horečka a zimnice. V tomto případě je nezbytné jakoléčbu zánětu žlučníku nasadit i antibiotika. Chronická cholecystitida má projevy mírnější, různé trávicí  obtíže, jako je pobolívání břicha, nechutenství, pocity plnosti po tučnějším jídle a nadýmání. Je častější u žena výkyvy v hladinách ženských hormonů ji mohou zhoršovat. To proto jsou bolesti žlučníku v těhotenství častější. K dalším onemocněním patří porucha pohyblivosti žlučových cest (biliární dysfunkce), při které vznikají časté zažívací obtíže a nesnášenlivost kněkterým, zvláště tučným a smaženým jídlům. 

Kdy vyhledat lékaře?

V případě jakýchkoliv příznaků onemocnění žlučníku či při neobvyklých bolestech břicha a nechutenství je nezbytné navštívit lékaře. Mnohdy je nezbytné i chirurgické řešení obtíží.  

Žlučníková dieta

Hlavním opatřením je při chronickém zánětu žlučníku dieta. Vyhýbejte se smaženému, tučnému a kořeněnému jídlu. Vhodnou přípravou jídel je vaření a dušení, vhodným masem je například kuřecí, rybí a netučné hovězí, omezte vepřové a uzeniny. I mléčné výrobky vybírejte méně tučné. Tolerance ovoce a zeleniny je různorodá, dobře stravitelné jsou obvykle banány, jablka bez slupky, mrkev, petržel. Vyhýbejte se raději bobulovitému ovoci, těžce stravitelné zelenině či luštěninám. Také dostatečně pijte, nejlépe neperlivou vodu.  

Čím zklidnit podrážděný žlučník ?

Při podráždění žlučníku můžete volit z několika volně prodejných léků, které zvyšují tvorbu a vylučování žluči a uvolní i případné křeče. Pokud obtíže provází i nadýmání, doplňte léčbu přípravkem obsahujícím simeticon, který zmírňuje nadýmání. Při rozhozeném trávení pomohou i žaludeční kapky, které zlidní zažívání. Léčbu vhodně doplní i bylinky na žlučník. Patří mezi ně například máta, měsíček, řepík, ostropestřec či smetanka lékařská. Vhodný je také artyčok, který je spolu se šťávou z černé ředkve tradiční přírodní očistou žlučníku 

Režimová a preventivní opatření 

 • Základem je vyvážená strava s nízkým množstvím tuku. Jezte raději více menších jídel, díky tomu bude žluč ze žlučníku pravidelně odtékat.  
 • Udržujte přiměřenou tělesnou hmotnost a dostatečně se hýbejte. Pokud potřebuje zhubnout, opatrně na drastické diety a rychlý úbytek váhy, v tomto případě by se mohly potíže se žlučníkemdočasně zhoršit.
 • Dodržujte dostatečný pitný režim, pozor ale na alkohol.
 • Nekuřte a vyvarujte se nadměrnému stresu. 

Články k tématu Onemocnění žlučníku a žlučníková dieta

 • Co pomůže při průjmu?

  Co pomůže při průjmu?

  · 3 minuty čtení
  • Zácpa, průjem, zažívání

  Takzvaný cestovatelský průjem patří mezi nejčastější nemoci, které nás na dovolené mohou potkat. Může totiž postihnout až polovinu lidí, kteří každý rok vyrazí na cesty.

 • Funkční dyspepsie neboli poruchy trávení

  Funkční dyspepsie neboli poruchy trávení

  · 4 minuty čtení
  • Zácpa, průjem, zažívání
  • Nadymání

  Je vám po jídle těžko? Míváte potíže s nadýmáním? Pálí vás žáha? Občas vás trápí zácpa nebo průjem? Pokud jste navštívili lékaře a ten vyloučil jakékoliv orgánové onemocnění, které by mohlo vaše obtíže způsobovat, pak vaše příznaky spadají do souboru trávicích obtíží, kterým odborníci říkají „funkční dyspepsie“.

 • Průjem

  Průjem

  · 3 minuty čtení
  • Zácpa, průjem, zažívání

  Průjem, podobně jako zácpa, nemá jasnou definici. Nejčastěji je průjem definován jako změna normálního vyprazdňování s odchodem stolice řidší až vodnaté konsistence (zvýšený obsah vody). O chronickém průjmu hovoříme tehdy, trvá-li déle než 14 dní. Akutní průjem trvá obvykle jen několik dní. Jeho příčiny jsou obvykle infekční nebo alimentární (tj. chyba stravování), eventuálně jako následek užívání...