Průjem - příčiny a léčba

16. 7. 2022 · PharmDr. Hana Vondrušková · 13 minut čtení

Průjem patří mezi nejběžnější onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Ve většině případů nejsou obtíže závažné a lze je zvládnout pomocí samoléčby. Ta spočívá v doplňování tekutin, úpravě diety a užívání volně prodejných přípravků proti průjmu. Jaké má průjem příčiny, jak je definován, jaké jsou konkrétní možnosti léčby a v jakých případech je nutné vyhledat lékaře, poradíme v následujícím článku.

Mezi nejčastější příčiny průjmu patří bakteriální, virové a parazitární infekce, střevní onemocnění, potravinové intolerance či reakce na léky.
Akutní průjem je obvykle způsoben bakteriální, virovou nebo parazitární infekcí.

Co je to průjem a jaké jsou příčiny?

Průjem je obecně definován jako časté vyprazdňování řídké a neformované stolice (více než 3x denně). Průjem bývá doprovázen i dalšími příznaky, jako jsou křeče v břiše nebo zvracení. Akutní průjem má nejčastěji infekční příčinu vyvolávajícími patogeny mohou být bakterie (salmonely, kampylobaker, E. Coli), viry (adenoviry, rotaviry) nebo parazité.

Mezi další příčiny průjmu patří dobře známé dietní chyby, jako je konzumace příliš tučných, smažených, kořeněných nebo nezvyklých jídel nebo přejídání se. Průjem může mít i psychickou příčinu (nervozita, tréma nebo strach) nebo být nežádoucím vedlejším účinkem užívání některých léků, např. antibiotik, léků proti bolesti (NSAID), antidiabetik, antimykotik nebo antidepresiv. Průjem je také příznakem některých chronických onemocnění, a to jak v oblasti gastrointestinálního traktu (poruchy funkce jater nebo slinivky onemocnění tenkého střeva, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého tračníku,), tak i mimo něj, např. onemocnění štítné žlázy. U opakovaných průjmů je třeba myslet také na potravinové alergie nebo intolerance (nejčastěji laktóza nebo lepek).


Příznaky průjmu a kdy s průjmem k lékaři

Kromě zvýšeného počtu řídkých stolic může být průjem provázen i dalšími příznaky:

 • Bolesti břicha, křeče v břiše před defekací
 • Vodnatá stolice
 • Nezvykle zapáchající stolice
 • Nucení na stolici
 • Nadýmání a plynatost
 • Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem)
 • Hlen nebo krev ve stolici
 • Nevolnost, zvracení
 • Zvýšená teplota, horečka a zimnice - zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.
 • Únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů, vyčerpání

U běžného akutního průjmu je možná samoléčba, pokud se ovšem vyskytnou některé varovné příznaky, je třeba vyšetření lékařem.

Varovnými příznaky u průjmu jsou:

 • Trvání průjmu u dospělých déle než 3 dny, u dětí déle než 2 dny a u dětí mladších 1 roku vždy kontaktujte lékaře.
 • Pacient je jinak chronicky závažně nemocný.
 • Vodnatý průjem u seniorů nad 70 let trvající déle než 1 den.
 • Pokud se objeví krev nebo hlen ve stolici.
 • Horečka nad 39 ˚C kromě toho, že upozorňuje na infekční původ průjmu, může být znakem dehydratace.
 • Ztráta hmotnosti nad 5 %.
 • Bolesti břicha jsou soustavné, nejsou přítomny jen ve vlnách.
 • Průjem nebo zvracení neustávají, jsou pro nemocného silně vyčerpávající.

Chronický neboli dlouhodobý průjem může poukazovat například na zánětlivá onemocnění střev.
V případě dlouhodobého průjmu, který přetrvává déle než 14 dní, neodkládejte návštěvu lékaře.

Druhy průjmu

Podle délky trvání lze průjem rozdělit na akutní a chronický. Akutní průjem trvá do 14 dnů, obvykle však ustává do jednoho týdne.

Chronický průjem trvá déle než 14 dní. Dlouhotrvající průjem je důvodem k návštěvě lékaře, není vhodné řešit jej samoléčbou.

Při průjmu je vhodné si všímat barvy stolice žlutý průjem (a plovoucí stolice) ukazuje na zvýšený obsah tuku, zelený průjem bývá přítomen při infekčním průjmu bakteriálního původu nebo při užívaní antibiotik. Zelené zbarvení stolice však může mít na svědomí i konzumace velkého množství listové zeleniny. Krvavý průjem ukazuje na závažné poškození sliznice tlustého střeva nebo na problém v oblasti konečníku (krvácení z hemoroidů nebo fisura, při průjmu je obecně vyšší riziko těchto obtíží). Černá barva stolice je ukazatelem, že dochází ke krvácení v tenkém střevě nebo žaludku, do černa stolici barví ale také aktivní uhlí nebo doplňky stravy obsahující železo. Bílá nebo výrazně světlá stolice bývá přítomna při poruše funkce jater (nedostatek žluči), stolice je velmi světlá také po užívání některých léků proti průjmu na bázi jílu.


Jak se léčí průjem?

Při léčbě průjmu je třeba především dbát na příjem dostatečného množství tekutin, které organismus velmi rychle ztrácí, zvláště je-li doprovázen i zvracením. Dále jsou k dispozici přípravky určené ke snížení počtu stolic a úpravu jejich konzistence. Třetím prvkem při léčbě akutního průjmového onemocnění je tzv. realimentace, tzn. volba vhodných potravin, které nemocnému dodají v průběhu onemocnění a po něm živiny a energii potřebnou pro uzdravení.

 • Dostatek tekutin    slabý čaj (pokud chcete osladit, nejlépe hroznovým cukrem), neperlivá minerální voda. Nápoje podáváme chladné, popíjíme po malých doušcích nebo po lžičkách. Při výraznějších obtížích můžeme využít tzv. rehydratační roztok., který se rozpustí v předepsaném množství převařené kojenecké vody. Rehydratační roztoky lze zakoupit v lékárně předpřipravený v prášku. Rehydratační roztok můžete připravit i doma, v tom případě bude obsahovat: 8 lžiček cukru, 1 lžičku soli, šťávu ze dvou pomerančů nebo grapefruitů (pro obsah draslíku), tyto ingredience doplníme převařenou vodou do 1 litru.
 • Volně prodejné léky ke snížení počtu stolica jejím zahuštění nebo racekadotril.
 • Aktivní uhlí je tradičním přípravkem užívaným při průjmu, při jeho užívání je však třeba zvážit to, že barví stolici, a tak může např. zamaskovat přítomnost krve.
 • Předpokládáme-li infekční příčinu průjmu, můžeme využít přípravek s desinfekčním a antimikrobiálním účinkem, který je vhodný jak pro dospělé, tak ve variantě pro děti od kojeneckého věku.
 • Karminativa ke zmírnění plynatosti a bolesti břicha můžete vyzkoušet přípravek s účinnou látkou simetikon, který usnadňuje vstřebávání plynů a jejich přirozený odchod z těla.
 • Antibiotika se při průjmech zpravidla nepředepisují. Výjimkou jsou stavy, které nereagují na běžnou léčbu.
 • Antiparazitika léky proti parazitům.
 • Infuzní léčba  - při závažných stavech, kdy nemocný není schopen přijímat tekutiny, je třeba hospitalizace, při níž je indikována infuzní terapie.

Jak zastavit průjem přírodní cestou?

Z přírodních řešení, které nabízí lékárna, lze při průjmu doporučit speciální bylinný čaj proti průjmu s vysokým obsahem tříslovin se stahujícími účinky a silic s desinfekčními a spasmolytickými účinky. Tento léčivý čaj působí proti průjmu a zmírňuje nadýmání. Obsahuje borůvkový plod, nátržníkový oddenek, krvavcový kořen, heřmánkový květ, list šalvěje lékařské, nať máty peprné a lékořicový kořen. Čaj se pije 3x denně, je určen pro dospělé a děti od 12 let. Přestože se jedná o čistě přírodní produkt, není tato čajová směs vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Jako podpůrný prostředek při průjmu lze rovněž podávat čaj připravený ze sušených borůvek.


Dietní vývar může obsahovat libové masio, rýži, mrkev či zelené natě bylinek.
Základem diety je jednoduché a lehké jídlo, zvlášť v prvních 24 hodinách trvání průjmu.

Co jíst, když máte průjem - jaké potraviny mohou pomoci

Úplné hladovění není při průjmu doporučováno, protože snižuje absorpci vody a minerálů, navíc vyčerpává organismus. Strava při průjmu však nesmí být tučná a příliš sladká. Měla by obsahovat minimum vlákniny. Vhodné je jíst po malých dávkách.

Osvědčené jsou tyto potraviny: rýže, mrkev, brambory, libové kuřecí či telecí maso (vývary, polévky, kaše), banány (bohaté na draslík), papájastrouhaná jablka nebo jablkové pyré, suchary, starší bílé pečivo.

Nevhodné jsou alkohol, káva, cola nebo umělá sladidla. Pozor také na babské rady např. čokoláda (včetně hořké) nebo čerstvé borůvky, které se někdy doporučují proti průjmu, mohou naopak potíže zhoršit.

Mléčné výrobky podáváme až po zmírnění příznaků a nejprve v malém množství. 1-2 týdny po nemoci nepodáváme smažené pokrmy, uzeniny, kořeněná jídla, luštěniny, živočišné tuky, majonézu, zelí, kapustu, kedlubny, květák, čokoládu, kynuté výrobky.


Průjem u dětí

Průjem u dětí je rovněž definován jako zvýšená četnost stolic řídké až vodnaté konzistence. Může být provázen horečkou, ale rovněž může být bez teplot. Obecně platí, že čím mladší dítě, tím je průjem nebezpečnější, protože ti nejmenší jsou velmi rychle ohroženi dehydratací. Nejrizikovější je proto průjem u miminek, tedy novorozenců, kojenců a batolat. Základem léčby průjmu u dětí je prevence dehydratace. Při dehydrataci dítě málo močí, má oschlé oči, při pláči neslzí, pláč je chraptivý, sliznice v ústech lepkavé. Kožní řasa na podbřišku se po stisknutí mezi prsty jen pomalu vrací do původního stavu, je patrný úbytek hmotnosti (9% úbytek hmotnosti je již život ohrožující!).

U miminek s průjmem je tedy vždy zásadní použití rehydratačního roztokuKojení při průjmu nepřerušujte, nabízejte miminku prs častěji, navíc přidejte rehydratační roztok v množství 10 ml roztoku na 1 kg váhy dítěte po každé vodnaté stolici. 

Pro děti od 3 let s akutním průjmem je vhodným volně prodejným přípravek s diosmektitem, který zkracuje dobu trvání průjmu a zlepšuje konzistenci stolic, dále jsou to probiotické přípravky ve formě roztoku nebo tobolek u kojenců vysypte obsah tobolky do kojenecké lahve, u menších dětí, které ještě nezvádnou tobolku spolknout, např. do neslazeného jablečného pyré). Aktivní uhlí (dříve se používalo označení živočišné uhlí) ani léky ke zpomalení střevní pasáže nejsou u dětí doporučovány. Po odeznění průjmu je vhodné přidat dětem jednu porci jídla denně k realimentaci a úspěšnému doléčení.


Průjem v těhotenství a před porodem

Těhotné ženy zpravidla mívají spíše problémy se zácpou (až  50 % těhotných si stěžuje na zpomalení střevní pasáže), může je ale samozřejmě potkat i epizoda průjmu. Kromě infekčního průjmu nebo průjmu po dietní chybě bývá častější stolice běžná v závěru těhotenství a těsně před porodem, kdy se děloha již občas cvičně stahuje, což stimuluje i střeva. Průjem u nastávajících maminek může také souviset s užíváním magnézia, které gynekologové v některých případech doporučují jako prevenci předčasných děložních stahů.

A jaké léky lze na průjem v těhotenství užívat? Zdaleka ne všechny volně prodejné léky na průjem je možné užívat i  v těhotenství. Užívat lze aktivní uhlí a některá probiotika. Jiné léky proti průjmu se v těhotenství užívat nesmějí (ani diosmektit). Před užitím jakýchkoliv volně prodejných léků vždy pečlivě čtěte příbalový leták a v případě nejistoty se poraďte s lékařem. Pokud průjem trvá déle než 2 dny nebo je velmi silný, poraďte se s lékařem.


Cestovatelský průjem a obtíže s ním spojené trvají většinou 4-6 dní, dokáží tak často narušit průběh celé dovolené.
Při pobytech v rizikových oblastech světa je doporučeno dodržování pravidel bezpečného stravování.

Cestovatelský průjem

Průjem je typickým zdravotním problémem cestovatelů.  Postihuje asi 50 % osob cestujících do exotických destinací. Nejčastějším původcem jsou bakterie E. coli, viry a prvoci. Cestovatelský průjem je zvlášť běžný v horkém a/nebo vlhkém klimatu, kde se bakterie snadněji množí. Většina Asie, Středního východu, Afriky, Mexika a Střední a Jižní Ameriky má alespoň po určitou dobu tento typ klimatu, zde by se tedy turisté měli mít nejvíce na pozoru. Na vzniku se ale také podílí další faktory související s cestováním, jako jsou stres, únava, časové posuny, nezvyklé jídlo apod.

Jak snížit riziko průjmu na cestách

Prevence průjmu na cestách spočívá v dodržování známých o: obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit. Odborníci dále cestovatelům doporučují, aby se vyvarovali koupání v kontaminované vodě, nepolykali žádnou vodu ze sprchy a čistili si zuby balenou vodou. Preventivně je vhodné vyhýbat se nápojům s kostkami ledu, (mohou být vyrobeny z kohoutkové vody) a čerstvým produktům, pokud je nemůžete sami oloupat.


Prevence průjmu

Pro prevenci průjmů pečlivě dodržujte základní hygienická pravidla (osobní hygiena, příprava pokrmů, izolace nemocného). Zároveň je vhodné omezit konzumaci rizikových a těžce stravitelných potravin. K dispozici je i očkování proti cestovatelskému průjmu a rotavirům.

 • Základem prevence průjmových onemocnění infekčního původu je hygiena rukou - důkladně si umývejte ruce před jídlem a po toaletě, pravidla mytí rukou naučte co nejdříve i děti.
 • Jezte zdravé a lehce stravitelné potraviny.
 • Vyhněte se tučným, mastným a příliš kořeněným jídlům.
 • Nepřejídejte se, jezte a pijte střídmě.
 • Dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu pokrmů (zejména masa a vajec, které jsou rizikové z hlediska salmonelózy).
 • Maso a vejce skladujte při teplotách do 5 ˚C.
 • Pokud je v domácnosti nemocný s infekčním průjmem, izolujte ho, nesdílejte s ním předměty denní potřeby (nádobí, ručníky, hračky apod.).
 • Na cestách do míst s nižšími hygienickými standardy dodržujte pravidla šesti O: obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit.
 • Proti cestovnímu průjmu (původce enterotoxigenní E.coli) se lze nechat očkovat v centrech cestovní medicíny. Vakcína je formě nápoje a chrání na 3-6 měsíců. Působí rovněž proti choleře.
 • Kojence je možné nechat očkovat proti rotavirům, které jsou nejčastějším původcem průjmů u dětí do dvou let. Očkují se děti od 6 do 24 týdnů věku.


 • Veterina
 • Probiotika
 • průjem

Články k tématu Průjem - příčiny a léčba

 • Co pomůže při průjmu?

  Co pomůže při průjmu?

  · 4 minuty čtení
  Takzvaný cestovatelský průjem patří mezi nejčastější nemoci, které nás na dovolené mohou potkat. Může totiž postihnout až polovinu lidí, kteří každý rok vyrazí na cesty.
 • Funkční dyspepsie neboli poruchy trávení

  Funkční dyspepsie neboli poruchy trávení

  · 5 minut čtení
  Je vám po jídle těžko? Míváte potíže s nadýmáním? Pálí vás žáha? Občas vás trápí zácpa nebo průjem? Pokud jste navštívili lékaře a ten vyloučil jakékoliv orgánové onemocnění, které by mohlo vaše obtíže způsobovat, pak vaše příznaky spadají do souboru trávicích obtíží, kterým odborníci říkají „funkční dyspepsie“.
 • Žlučník je dutý orgán o objemu 40-50 ml uložený na pravé straně dutiny břišní, pod játry. Jeho hlavní funkcí je skladování a úprava žluči vytvořené v játrech, která je nezbytná pro trávení tuků. 
O autorovi
PharmDr. Hana Vondrušková
PharmDr. Hana Vondrušková
Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále a po složení rigorózní zkoušky v roce 2018 jsem získala akademický titul PharmDr. Poradenství v lékárně považuji za nedílnou součást zdravotní péče. Často se v lékárnách setkávám se situacemi, kdy pacient se svými zdravotními obtížemi nechce/nemůže navštívit lékaře. A v tuto chvíli zastoupí odborné poradenství lékárníci. Můžeme tak pomoci zachytit nejen rané počátky onemocnění, ale též poradit s efektivní samoléčbou tak, aby v lehčích případech ani žádná lékařská pomoc nebyla nutná.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Hana Vondrušková
PharmDr. Hana Vondrušková
Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále...
Číst více od autora