Testování na koronavirus – typy testů a jak fungují

30. 4. 2021 · Mgr. Radka Grec · 6 minut čtení

Testování je jedním ze základních pilířů v boji s onemocněním COVID-19. Pomáhá totiž včas odhalit infekční osobu a předejít tak dalšímu šíření viru v populaci. Dnes jsou kromě testů na zjištění přítomnosti viru SARS-CoV-2 v těle k dispozici i tzv. protilátkové testy, kterými lze zjistit, zda máte v těle hladinu „ochranných“ protilátek, tedy zda jste již onemocnění COVID-19 prodělali.

Testování na koronavirus

Proč je v boji s nemocí COVID-19 testování tak důležité?

  • Onemocnění vyvolané virem SARS-CoV-2, COVID–19, může u až u 60 % nakažených skrytě, bez zjevných příznaků. Nemusíte tak pociťovat žádné příznaky, a přesto jste pro své okolí infekční a můžete své blízké nechtěně nakazit. Stejně tak můžete být zdrojem infekce dříve, než se u Vás první příznaky onemocnění COVID-19 rozvinou. Testy obvykle pomohou nákazu odhalit dříve, než se objeví první příznaky nemoci.
  • Ne vždy je snadné odlišit příznaky onemocnění COVID-19 od příznaků jiných infekčních nemocí (nachlazení, chřipka). Můžete si tak myslet, že se jedná o běžné nachlazení či sezónní alergii, a přitom se jedná o koronavirovou infekci. Ztráta chuti a čichu je do jisté míry specifickým příznakem, ale nemusí se vyskytovat u všech nemocných nebo od počátku onemocnění.

Jaké existují typy testů?

  • PCR-testy jsou v současné době nejcitlivější a nejspolehlivější metodou prokazující přítomnost genové informace viru (RNA viru) na sliznicích nosohltanu či v krku. Jsou používány ke stanovení diagnózy COVID-19. Odběr se provádí štětičkou z nosohltanu, nebo je možné využít i tzv. kloktacích testů. V obou případech probíhá vyhodnocení ve specializovaných laboratořích. Jejich nevýhodou je vyšší cena a delší doba vyhodnocení.
  • Antigenní testy  prokazují přítomnost tzv. antigenu, bílkoviny typické pro vir SARS-CoV-2. Existují i ve formě „rapid testů“, kdy je výsledek znám během 15-20 minut. Hodí se i k hromadnému testování a ani odběr vzorků nebývá nijak nepříjemný. Testy využívají k detekci viru bud hlen získaný výtěrem z nosu (tampon se zavede jen 1-2 cm hluboko do nosního otvoru), hlen vykašlaný z dýchacích cest nebo sliny. I proto lze tyto testy snadno provádět opakovaně, ideálně každých 5 dní, díky čemuž se zvyšuje pravděpodobnost zachycení případné infekce. Na trhu je mnoho typů antigenních testů, které lze na základě výjimky MZDR použít i k sebetestování, ať již doma, či ve firmách.
  • Testy na protilátky stanovují přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2 v krvi. Torba protilátek je reakcí imunitního systému našeho těla na infekci. Protilátky nejsou v krvi přítomny hned od počátku onemocnění, tvoří se přibližně po 10-14 dnech od prvních projevů. Testy jsou proto určeny pro osoby, které se z nemoci COVID-19 zotavují, nebo toto onemocnění již prodělali a chtějí zjistit, jaké jsou hladiny jejich „ochranných“ protilátek. Nejsou tedy určeny k časné diagnostice koronavirové infekce. Také existují ve formě tzv. „rapid testů“, které si můžete sami zakoupit. Tyto testy odhalí přítomnost 2 typů protilátek, IgG a IgM. Laboratorní testy pak zjišťují i jaké jsou hladiny těchto protilátek.

Antigenní testy – typy a použití

Antigenní testy představují jednoduchou a rychlou možnost, jak zjistit přítomnost viru SARS-CoV-2 na sliznicích, či jak odlišit koronavirovou infekci od jiných respiračních infekcí (nachlazení, chřipka). Jak z názvu vyplývá, tyto testy prokazují přítomnost tzv. antigenu, bílkoviny typické pro vir SARS-CoV-2. Antigenní testy odhalí vyšší virovou nálož než přesnější laboratorní PCR testy. To znamená, že odhalí jedince, u nichž existuje vysoké riziko, že mohou nakazit své okolí. Počínající, nebo naopak doznívající infekci nemusí vždy odhalit. I proto je třeba myslet na to, že ani negativní výsledek nevylučuje možnou infekci. Co ale zvýší pravděpodobnost zachycení případné infekce je opakované testování, 1-2x týdně. Vzorek se pro antigenní testy získává výtěrem z nosu nebo z nosohltanu, z odkašlaného hlenu či ze slin.

Testy pro výtěr z nosu či nosohltanu

Tyto testy obsahují speciální odběrovou štětičku, tampón či tyčinku. Odběrovou štětičku se doporučuje zavést přibližně 1-2 cm hluboko a 5krát s ní jemně pootočit. Aby se zajistilo dostatečné množství vzorku, měly by se jednou štětičkou vytřít obě nosní dírky. Nejedná se o nic složitého ani bolestivého, proto se tyto testy hodí i pro děti.

 

 



 

Testy z odkašlaného hlenu

V případě tzv. testů z hlenu neboli ze sputa se obvykle doporučuje vypláchnout ústa vodou, zhluboka se nadechnout a poté vykašlat hlen, a to co nejhlouběji z dýchacích cest. K tomuto účelu obsahují tyto testy speciální papírovou či plastovou nádobku. Pro některé osoby to nemusí být vždy snadné, proto se tyto testy hodí zejména při akutních projevech, jako je rýma či produktivní kašel.

Testy ze slin

Existují 2 možné způsoby odběru vzorku, na jejichž podkladě rozlišujeme tzv. plivací a lízátkové testy. V případě plivacích testů je třeba vyplivnout do přiložené nádobky 0,5 – 1 ml slin. Nejméně 30 minut před odběrem se nedoporučuje jíst, pít, kouřit, ani žvýkat žvýkačku.

Lízátkový test patří mezi nejsnazší testy a hodí se tak pro děti. Obsahuje speciální houbičku, která se vloží do úst a natahuje do sebe sliny. Pro rychlejší odběr je možné otírat vnitřek úst a jazyk, dokud není houbička nasycená, což se projeví změnou barvy indikátoru. Před tímto testem se nedoporučuje 2 hodiny jíst ani pít, ideální je proto provádět testování hned ráno, po probuzení.

Postup odběru vzorku i testování se může u jednotlivých výrobců lišit, proto si před testováním vždy pečlivě prostudujte přiložený návod. V každém případě máte výsledek rychle, do 15-20 minut. V případě pozitivního výsledku co nejdříve kontaktuje Vašeho praktického lékaře. Případnou diagnózu COVID-19 potvrdí až pozitivní PCR test. Nezapomínejte, že negativní výsledek testu neznamená, že se v nejbližších dnech nemůžete nakazit. Nadále se proto chraňte, používejte respirátor, pečlivě si myjte či dezinfikujte ruce a dodržujte rozestupy.

Zdroje:

http://www.szu.cz/tema/prevence/vyvoj-a-moznosti-detekce-infekce-koronavirem-sars-cov-2

https://covid.gov.cz/situace/antigenni-testovani

 

 

Články k tématu Testování na koronavirus – typy testů a jak fungují

  • Koronavirus – slovo, které hýbe celým světem. Bohužel se nejedná jen o slovo, ale o vysoce nakažlivé virové onemocnění, které je hrozbou pro naše zdraví a zdraví našich blízkých. Informací o COVID-19 je k dispozici ohromné množství, mnohdy mohou být nesprávné či zavádějící. Proto jsme shrnuli ta nejdůležitější fakta, která by měl v současné době znát opravdu každý.
  • Nouzový stav, zavřené školy, obchody, nejistota – to je realita dnešních dní. Negativní informace, pokyny, příkazy, zákazy, omezení a doporučení se na nás hrnou ze všech stran. Právě proto jsme se rozhodli potěšit vás dnes pozitivním vzkazem – chceme vám, zákazníkům lékáren Dr. Max, poděkovat.
  • V souvislosti s šířením nákazy koronaviru bychom rádi chránili vás i naše lékárníky, kteří stojí v přední linii zdravotní péče. Proto si prosím přečtěte doporučení, jak se chovat v lékárně, aby se riziko nákazy co nejvíce snížilo.
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora