Postcovidový syndrom: Příznaky a léčba

  (15)

V souvislosti s onemocněním COVID 19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. postcovidovým syndromem (také post-COVID, long-COVID). Jedná se o soubor rozličných příznaků postihujících prakticky celé tělo. 

Mezi nejčastější příznaky postcovidového syndromu patří:

 

 • Postcovidový syndrom u dětí: Jaké jsou příznaky a kdy zpozornět?

  Stejně jako u dospělých se i u dětí, které prošly onemocněním COVID-19, můžeme setkat s tzv. post-covidovým syndromem (také post-COVID, long-COVID). Jedná se o soubor rozličných příznaků a specificky u dětí i některých vzácných, ale velmi závažných stavů.
  Postcovidový syndrom u dětí: Jaké jsou příznaky a kdy zpozornět?
 • Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

  Únava je jedním z nejčastěji popisovaných příznaků tzv. postcovidového syndromu, tedy syndromu, s nímž se setkává mnoho pacientů pro prodělaném onemocnění COVID-19. 
  Únava po prodělaném onemocnění Covid-19
 • Covid 19 – Kdy a jak se vrátit zpět ke sportu?

  Působení koronaviru SARS-COV-2 na lidský organismus bývá velmi rozmanité. Ze všeho nejvíc zasahuje nemoc Covid-19 dýchací cesty a může vyvolávat i vážné dechové obtíže. Mnoho pacientů pociťuje ale i další příznaky, jako například průjem, zvracení, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, únavu a dochází i k některým vážným komplikacím, jako je poškození cévní výstelky či vznik krevních sraženin.
  Covid 19 – Kdy a jak se vrátit zpět ke sportu?
 • Deprese a nespavost: Jak ovlivňuje postcovidový syndrom psychiku?

  Působení koronaviru SARS-COV-2 na lidský organismus bývá velmi rozmanité. Kromě typických příznaků, jako je kašel, dušnost, únava, horečka či bolesti hlavy a svalů se u některých pacientů mohou rozvíjet i nepříznivé účinky na psychiku, jako nespavost, úzkosti či deprese. Ty patří také mezi časté přetrvávající následky prodělaného onemocnění, tj. mezi příznaky tzv. postcovidového syndromu.
  Deprese a nespavost: Jak ovlivňuje postcovidový syndrom psychiku?
 • Postcovidový syndrom: Trávicí obtíže a jak je řešit?

  Typickými příznaky onemocnění COVID-19 je zejména horečka, kašel, dušnost, únava, bolesti svalů a kloubů či poměrně typická je i ztráta čichu a chuti. Mezi méně časté příznaky se řadí i různé trávicí obtíže, s nimiž se může potkat až 50 % nemocných. Nejčastěji se jedná o průjem, sníženou chuť k jídlu, nevolnost a zvracení, bolesti břicha či pocity nedostatečného trávení.
  Postcovidový syndrom: Trávicí obtíže a jak je řešit?
 • Postcovidový syndrom: Poruchy paměti a soustředění, zapomnětlivost

  V souvislosti s prodělaným onemocněním COVID-19 se u mnoha lidí objevují pozdní a mnohdy i dlouhotrvající následky (tzv. postcovidový syndrom), jakými jsou poruchy soustředění a zapomnětlivost. Vážnější a déletrvající jsou tyto následky zejména u lidí se závažným průběhem nemoci COVID-19, mohou se však objevovat i u zcela bezpříznakových pacientů.
  Postcovidový syndrom: Poruchy paměti a soustředění, zapomnětlivost
 • Testování na koronavirus – typy testů a jak fungují

  Testování je jedním ze základních pilířů v boji s onemocněním COVID-19. Pomáhá totiž včas odhalit infekční osobu a předejít tak dalšímu šíření viru v populaci. Dnes jsou kromě testů na zjištění přítomnosti viru SARS-CoV-2 v těle k dispozici i tzv. protilátkové testy, kterými lze zjistit, zda máte v těle hladinu „ochranných“ protilátek, tedy zda jste již onemocnění COVID-19 prodělali.
  Testování na koronavirus – typy testů a jak fungují
 • Očkování proti nemoci Covid-19: Jak se připravit a co očekávat?

  Máte před sebou očkování proti koronaviru? Už znáte termín očkování a říkáte si, co Vás asi čeká, jak se co nejlépe připravit a co mít v domácí lékárničce pro případ možné reakce na očkování? Připravili jsme pro Vás pár tipů pro co nejhladší průběh očkování.
  Očkování proti nemoci Covid-19: Jak se připravit a co očekávat?