Postcovidový syndrom (3)

V souvislosti s onemocněním COVID 19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. postcovidovým syndromem (také post-COVID, long-COVID). Jedná se o soubor rozličných příznaků postihujících prakticky celé tělo.

Jaké jsou projevy postcovidového syndromu?

Stejně, jako má onemocnění COVID-19 rozmanitý průběh a projevy, tak i postcovidový syndrom má mnoho rozličných příznaků, přičemž nejčastěji jsou postiženy dolní dýchací cesty a plíce. Některé z projevů se mohou objevit i několik týdnů po zdánlivém uzdravení. V každém případě se nemusíte Vy ani Vaše okolí bát, že byste byli tzv. infekční a mohli onemocněním COVID-19 někoho nakazit.

 

Postcovidový syndrom

S některým z projevů postcovidového syndromu se setkává 10–20 procent pacientů, a to i těch s lehkým až bezpříznakovým průběhem. Častěji však trápí pacienty s těžším průběhem a průběhem vyžadujícím hospitalizaci, pacienty s obezitou, vysokým krevním tlakem a osoby nad 50 let. Obecně se dá také říct, že ten, kdo měl některé zdravotní obtíže či špatnou kondici před onemocněním COVID-19, je více ohrožen i postcovidovým syndromem.

Mezi nejčastější projevy patří:

 • Kašel, dušnost a zadýchávání
 • Zvýšená únava a slabost
 • Bolesti hlavy
 • Bolesti zad a hrudníku
 • Ztráta čichu a chuti
 • Nespavost
 • Poruchy soustředění, zapomnětlivost
 • Úzkost a deprese
 • Zažívací obtíže (průjem, zácpa, nedostatečné trávení, nechutenství)
 • Zhoršení stávajícího onemocnění (hypertenze, diabetes a další)
 • Padání vlasů a kožní změny

Mnohé příznaky spontánně vymizí během několika týdnů, zatímco jiné vyžadují mnoho měsíců trvající léčbu a rehabilitaci a mohou být i příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti. V mnoha případech je kromě péče lékaře nezbytná i péče fyzioterapeuta.

Kdy k lékaři?

Na svého praktického lékaře se obraťte v případě, kdy se po prodělaném onemocnění COVID-19 stále necítíte v pořádku či když Vás některý ze zmíněných příznaků trápí i 4 týdny po odeznění onemocnění (popř. po negativním PCR testu). Dále jej vyhledejte neprodleně v případě zhoršujících se příznaků, přetrvávající zvýšené teploty, dušnosti, bolesti hlavy či hubnutí. Péči pneumologa (plicního lékaře) pak potřebují pacienti po prodělané pneumonii (zápalu plic).

Co pro sebe můžete udělat sami?

Kromě pravidelného užívání předepsaných léků je v rámci rehabilitace nezbytná i pravidelná a přiměřená pohybová aktivita (např. procházky, jóga, jízda na kole a další). Nicméně s návratem k náročnějším pohybovým aktivitám příliš nespěchejte, zejména v případě těžšího průběhu onemocnění COVID-19.

Nezapomínejte také na pestrou a vyváženou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu. Důležitý je zejména dostatečný denní příjem vitaminu C, zinku a vitaminu D. V souvislosti s onemocněním COVID-19 se mluví i o narušeném střevním mikrobiomu, proto si pravidelně dopřávejte i kysané mléčné výrobky a další zdroje probiotik. Pro rekonvalescenci je nezbytný také dostatečný denní příjem bílkovin, například ve formě netučných mléčných výrobků, libového masa (kuřecí, králičí), vejce či luštěnin. Důležitý je také pravidelný denní režim, a především dostatek spánku. Pokud Vás trápí únava, nespěchejte s návratem „do normálu“ a omezte případné pracovní a další aktivity. Vhodný je také dostatečný denní příjem hořčíku, který přispívá k normální psychické činnosti a ke snížení míry únavy a vyčerpání.

A především myslete pozitivně, stejně jako jste překonali onemocnění COVID-19, porazíte i postcovidový syndrom.

Zdroj:

Post-COVID syndrom – definice, diagnostika a klasifikace. Stručný poziční dokument ČPFS ČLS JEP (leden 2021)

Post‑covidový syndrom – další záludnost COVID‑19. Medical Tribune 03/2021

 • Postcovidový syndrom: Jak Covid-19 ovlivňuje naše svaly a klouby?

  Bolesti kloubů a svalů patří k nejčastějším bolestem vůbec a nejméně jednou za život se s nimi setká asi každý z nás. Patří ale také mezi jedny z nejčastěji pociťovaných příznaků, které přetrvávají po prodělaném onemocnění COVID-19, tedy mezi časté příznaky tzv. postcovidového syndromu.

  Postcovidový syndrom: Jak Covid-19 ovlivňuje naše svaly a klouby?
 • Plíce a postcovidový syndrom: Jak se dostat zpět do formy?

  V souvislosti s onemocněním COVID 19 se u mnoha lidí, kteří touto nemocí prošli, setkáváme i s tzv. postcovidovým syndromem. Jedná se o soubor rozličných příznaků, přičemž nejčastěji jsou postiženy dolní dýchací cesty a plíce.

  Plíce a postcovidový syndrom: Jak se dostat zpět do formy?
 • Únava po prodělaném onemocnění Covid-19

  Únava je jedním z nejčastěji popisovaných příznaků tzv. postcovidového syndromu, tedy syndromu, s nímž se setkává mnoho pacientů pro prodělaném onemocnění COVID-19. 

  Únava po prodělaném onemocnění Covid-19