Pálení žáhy v těhotenství
Pálení žáhy je jedním z typických příznaků těhotenství. Trápí mnoho nastávajících maminek, především v druhé polovině těhotenství. Dochází k němu díky snížené funkci uzávěru mezi žaludkem a jícnem, pomalejšímu vyprazdňování žaludku a také kvůli tlaku zvětšující se dělohy na žaludek. Co na pálení žáhy v těhotenství zabírá a jaká léčba je v tomto citlivém období vůbec možná, vysvětlíme v našem článku.
Pálení žáhy k těhotenství patří
Pálení žáhy se projevuje jako pálivý až bolestivý pocit za hrudní kostí. Často je popisován také návrat kyselého obsahu žaludku do krku a s tím spojený pocit kyselosti až hořkosti v ústech, či zápach z úst.
První příznaky pálení žáhy a překyselení žaludku v těhotenství se mohou objevit již během prvního trimestru a bývají spojeny s těhotenskou nevolností. S rostoucím bříškem nabírají obtíže na intenzitě díky rostoucí děloze, která tlačí na žaludek. Právě proto trápí ženy pálení žáhy na konci těhotenství nejvíce.
Pálení žáhy častěji postihuje ženy, které již byly těhotné a ty, které tímto problémem trpěly před otěhotněním. S pálením žáhy jsou také často spjaty pocity plnosti, nedostatečného trávení či nadýmání.
V případě velmi častého a neřešeného pálení žáhy může dojít až k narušení sliznice jícnu kyselým žaludečním obsahem a ke vzniků vředů na jícnu. Proto v případě každodenního či intenzivního pálení žáhy, vyhledejte vašeho lékaře.
Co na pálení žáhy v těhotenství
Bezpečnými a rychle účinnými léky na pálení žáhy v těhotenství jsou tzv. antacida. Neutralizují kyselý žaludeční obsah a tím přinášejí rychlou úlevu. Jsou dostupná ve formě pastilek na cucání, či suspenzí a díky tomuto způsobu užívání i zklidní podrážděný jícen. Čemu se raději vyhněte, je jedlá soda, tu v těhotenství raději nepoužívejte. Sice krátkodobě uleví, ale její častější podávání je naopak samo příčinou pálení žáhy a obsažený sodík může zvyšovat krevní tlak. Opatrně i s mátou, která může potíže také zhoršovat.
Co dalšího pomáhá na pálení žáhy v těhotenství je meduňka lékařská, která má zklidňující účinky na trávení i na psychiku. Vhodný je i hořčík. Toho je v těhotenství častý nedostatek a kromě jiného snižuje i míru únavy a vyčerpání.
Režimová a preventivní opatření
Hlavním opatřením, jak na pálení žáhy v těhotenství, je úprava stravování. Jezte častěji po malých porcích a nepřejídejte se. Vyhýbejte se tučným, smaženým a kořeněným jídlům, kávě a perlivým nápojům. Někdy potíže zhoršuje i čokoláda, česnek či cibule. Zkuste vypozorovat, která jídla Vám nedělají dobře a těm se vyřaďte je z jídelníčku. Jezte pomalu, při jídle nespěchejte a omezte také množství nápojů k jídlu.
Jak dále můžete předcházet pálení žáhy v těhotenství je nelehat si po jídle a nejíst na noc. Pokud si po jídle potřebujete odpočinout, lehněte si s podepřenou hlavou a horní polovinou těla, případně si lehněte na levý bok.
Protože pálení žáhy často souvisí i se zvýšeným stresem, dostatečně odpočívejte, pravidelně se hýbejte a vyvarujte se stresu.
Zdroje:
- https://centrumkinesis.cz/paleni-zahy-pyroza/
- https://www.gastroenterologie-hk.cz/wp-content/uploads/2021/03/RCHJ-pruvodce-pacienta1.pdf
- https://intermountainhealthcare.org/blogs/topics/intermountain-moms/2021/05/pregnancy-heartburn-7-ways-to-get-relief/
- https://kidshealth.org/en/parents/heartburn.html