Pálení žáhy v těhotenství

22. 6. 2022 · Mgr. Radka Grec · 3 minuty čtení

Pálení žáhy je jedním z typických příznaků těhotenství. Trápí mnoho nastávajících maminek, především v druhé polovině těhotenství. Dochází k němu díky snížené funkci uzávěru mezi žaludkem a jícnem, pomalejšímu vyprazdňování žaludku a také kvůli tlaku zvětšující se dělohy na žaludek. Co na pálení žáhy v těhotenství zabírá a jaká léčba je v tomto citlivém období vůbec možná, vysvětlíme v našem článku.


Pálení žáhy a překyselení žaludku v těhotenství.
Pálení žáhy zažívá řada těhotných žen, na vině jsou hormony i rostoucí děloha utlačující žaludek.

Pálení žáhy k těhotenství patří

Pálení žáhy se projevuje jako pálivý až bolestivý pocit za hrudní kostí. Často je popisován také návrat kyselého obsahu žaludku do krku a s tím spojený pocit kyselosti až hořkosti v ústech, či zápach z úst. 

První příznaky pálení žáhy a překyselení žaludku v těhotenství se mohou objevit již během prvního trimestru a bývají spojeny s těhotenskou nevolností. S rostoucím bříškem nabírají obtíže na intenzitě díky rostoucí děloze, která tlačí na žaludek. Právě proto trápí ženy pálení žáhy na konci těhotenství nejvíce.

Pálení žáhy častěji postihuje ženy, které již byly těhotné a ty, které tímto problémem trpěly před otěhotněním. S pálením žáhy jsou také často spjaty pocity plnosti, nedostatečného trávení či nadýmání.

V případě velmi častého a neřešeného pálení žáhy může dojít až k narušení sliznice jícnu kyselým žaludečním obsahem a ke vzniků vředů na jícnu. Proto v případě každodenního či intenzivního pálení žáhy, vyhledejte vašeho lékaře.


Co na pálení žáhy v těhotenství

Bezpečnými a rychle účinnými léky na pálení žáhy v těhotenství jsou tzv. antacida. Neutralizují kyselý žaludeční obsah a tím přinášejí rychlou úlevu. Jsou dostupná ve formě pastilek na cucání, či suspenzí a díky tomuto způsobu užívání i zklidní podrážděný jícen. Čemu se raději vyhněte, je jedlá soda, tu v těhotenství raději nepoužívejte. Sice krátkodobě uleví, ale její častější podávání je naopak samo příčinou pálení žáhy a obsažený sodík může zvyšovat krevní tlak. Opatrně i s mátou, která může potíže také zhoršovat.

Co dalšího pomáhá na pálení žáhy v těhotenství je meduňka lékařská, která má zklidňující účinky na trávení i na psychiku. Vhodný je i hořčík. Toho je v těhotenství častý nedostatek a kromě jiného snižuje i míru únavy a vyčerpání. 


Režimová a preventivní opatření

Hlavním opatřením, jak na pálení žáhy v těhotenství, je úprava stravování. Jezte častěji po malých porcích a nepřejídejte se. Vyhýbejte se tučným, smaženým a kořeněným jídlům, kávě a perlivým nápojům. Někdy potíže zhoršuje i čokoláda, česnek či cibule. Zkuste vypozorovat, která jídla Vám nedělají dobře a těm se vyřaďte je z jídelníčku. Jezte pomalu, při jídle nespěchejte a omezte také množství nápojů k jídlu.

Jak dále můžete předcházet pálení žáhy v těhotenství je nelehat si po jídle a nejíst na noc. Pokud si po jídle potřebujete odpočinout, lehněte si s podepřenou hlavou a horní polovinou těla, případně si lehněte na levý bok.

Protože pálení žáhy často souvisí i se zvýšeným stresem, dostatečně odpočívejte, pravidelně se hýbejte a vyvarujte se stresu.Kategorie

Články k tématu Pálení žáhy v těhotenství

 • Toxoplazmóza - projevy a léčba

  Toxoplazmóza - projevy a léčba

  · 8 minut čtení
  Toxoplazmóza je infekce, kterou můžete získat konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa nebo dotykem kočičích výkalů. U většiny nemocných proběhne nepozorovaně a bez příznaků, závažné následky však může mít především pro těhotné ženy, u nichž může dojít k poškození plodu.
 • Inkontinence v těhotenství

  Inkontinence v těhotenství

  · 4 minuty čtení
  Inkontinence moči je nepříjemný stav, při němž dochází k nekontrolovatelnému úniku moči. Přestože se o inkontinenci moc nemluví, týká se až 20 % populace a až 50 % těhotných žen! Co při úniku moči v těhotenství dělat a jak po porodu dostat pánevní dno zpět do formy?
 • Únava v těhotenství

  Únava v těhotenství

  · 8 minut čtení
  Jste těhotná a máte pocit, že byste mohla celé dny prospat? Těhotenství je pro ženský organismu velkou zátěží, takže zvýšená únavnost je běžným příznakem, který jej provází. Jak únavu během těhotenství zvládnout a je možné proti ní něco udělat?
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora