Únava v těhotenství

8. 7. 2022 · Mgr. Radka Grec · 5 minut čtení
 • Únava a vyčerpání

Jste těhotná a máte pocit, že byste mohla celé dny prospat? Cítíte slabost, máte zpomalené reakce a trápí vás nedostatek energie? Nic zvláštního. Těhotenství je pro ženský organismu velkou zátěží, takže zvýšená únavnost je běžným příznakem, který jej provází. Potíže jsou obvykle výraznější v prvním a třetím trimestru. Jak únavu během těhotenství zvládnout a je možné proti ní něco udělat? Dozvíte se v našem článku.


Únava v těhotenství
U naprosté většiny žen je únava v těhotenství zcela normální a neublíží vám ani vašemu miminku.

Příčiny únavy v těhotenství

Únava patří mezi běžné obtíže provázející těhotenství – patří dokonce mezi jeho první příznaky. Je způsobená hormonálními změnami, vysokými energetickými nároky organismu i zvýšenou potřebou vitaminů a minerálů. Příčinou únavy může být i chudokrevnost z nedostatku železa, snížená funkce štítné žlázy či těhotenská cukrovka, což jsou časté zdravotní komplikace provázející těhotenství. Dalším faktorem může být snížená kvalita spánku, která je typická zejména v pozdějších fázích těhotenství (častější močení, nepohodlí při poloze vleže, obavy z porodu apod.).

Únava v těhotenství – kdy jsou problémy typické

Mnoho žen pociťuje obrovskou únavu na začátku těhotenství. Těhotenství je provázeno náhlou ztrátou energie, slabostí a velkou potřebou spánku. Únava provází obvykle celý první trimestr a zhruba kolem 13. týdne pomalu začíná ustávat, problémy s únavou ve 2. trimestru těhotenství nebývají tak výrazné. Ke zhoršení ale často dochází ve třetím trimestru v důsledku nárůstu hmotnosti a snížené kvality spánku. Typická je i velká únava před porodem.


Kdy při únavě v těhotenství vyhledat lékaře

Přestože je únava v těhotenství běžnou obtíží, v případě, že pociťujete extrémní únavu, která neustupuje ani po odpočinku nebo spánku, přetrvává po prvním trimestru, navíc jste malátná, zimomřivá a bolí vás hlava, svaly či klouby, raději o svých obtížích informujte svého lékaře. K lékaři se vydejte také, pokud je přítomna horečka, máte zvětšené či citlivé uzliny nebo pokud únavu provázejí neurologické příznaky, jako je mravenčení končetin či nápadné potíže s pamětí. A co únava v těhotenství a práce? V případě, že jste unavená natolik, že nejste schopna plnit své pracovní povinnosti, zvažte snížení pracovního úvazku nebo dočasnou pracovní neschopnost – o této možnosti se poraďte se svým gynekologem.


Co na únavu v těhotenství

Dostatečný odpočinek  - hlavním opatřením, jak na únavu v těhotenství, je odpočinek. Nemá cenu únavu přemáhat. Tím nejdůležitějším je vaše zdraví a zdraví vašeho miminka, vše ostatní počká. Proto, pokud jste unavená, lehněte si, odpočiňte si, choďte brzo spát.

Pestrá a vyvážená strava - druhým nejdůležitějším opatřením je zdravá strava bohatá na ovoce a zeleninu. Jezte častěji v malých porcích (5-7 jídel denně), rovnoměrně tak rozložíte příjem energie.

Vhodné vitaminy a minerály – současně s dodržováním zdravého jídelníčku doplňujte důležité vitaminy a minerály, nejlépe ve formě multivitaminového přípravku pro těhotné ženy. Obsahuje komplex vitaminů a minerálů včetně železa, vitaminu C, vitaminů skupiny B, které pomáhají překonat pocit únavy a vyčerpání.

Častou příčinou únavy v těhotenství je nedostatek železa. Podle některých studií má obecně nedostatečný přísun železa až 50 % žen. Jeho hladinu v krvi kontroluje váš gynekolog během pravidelných návštěv, můžete si ale udělat i domácí test na nedostatek železa, který máme v nabídce v e-shopu. Nedostatek železa totiž způsobuje nejen poruchy krvetvorby, ale může být i příčinou neukončeného vývoje některých orgánů, nízké porodní hmotnosti a předčasného porodu. Dostatečné zásobení železem navíc pomáhá zmírňovat porodní bolesti, zlepšuje poporodní rekonvalescenci a hojení, miminko si navíc z matčiných rezerv vytváří své vlastní zásoby železa na první měsíce.

Pozor na kofein -  kofein obsažený např. v kávě, černém nebo zeleném čaji brání vstřebávání železa, pokud tedy v těhotenství trpíte nedostatkem železa, je lépe se těmto nápojům vyhnout, i když se při zvýšené únavě nabízejí jako jednoduché řešení.

V případě, že vám lékař železo předepíše, je vhodné jej doplnit užíváním vitaminu C. (V těhotenství by denní dávka vitaminu C neměla překročit 500 mg). Vitamin C přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, a navíc podporuje vstřebávání podávaného železo.

Dalším minerálem, který se doporučuje doplňovat, je hořčík. Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a k normální psychické činnosti. Protože snižuje nervosvalovou dráždivost, je vhodný také při křečích a ztuhnutí svalů. Jen se nedoporučuje jej užívat od 36. týdne těhotenství, aby neoslabil sílu děložních svalů během porodu.


Jste-li v těhoteství unavená, zaměřte se na dostatečný přísun železa a vitaminu C.
Potraviny plné živin vám pomohou udržet stabilní hladinu energie po celý den.

Další tipy proti únavě v těhotenství

Proti únavě v těhotenství vyzkoušejte tato doporučení:

 • Odpočiňte si, kdykoliv je to možné.
 • Choďte brzy spát.
 • Jezte spíše lehká, snadno stravitelná jídla.
 • Konzumujte potraviny bohaté na železo – např. tmavě zelenou listovou zeleninu, maso, celozrnné pečivo a cereálie, luštěniny, ořechy nebo švestkovou šťávu.
 • Jezte potraviny bohaté na vitamin C, které usnadňují vstřebávání železa z potravy,  např. kiwi, jahody, červenou papriku, brokolici, petržel, citrusy.
 • Pijte dostatek tekutin (2–2,5 l denně) –  rovněž dehydratace je častou příčinou únavy.
 • Jezte častěji v malých porcích (5–7 jídel denně), rovnoměrně tak rozložíte energii.
 • Věnujte se mírnému pohybu – ideální jsou procházky, které vás neunaví, ale naopak zlepší náladu a „rozproudí krev“.
 • Choďte na čerstvý vzduch a pravidelně větrejte.

Požádejte o pomoc své blízké

Únava a těhotenství bohužel patří k sobě. Zpomalte, odpočívejte a šetřete energií. Během porodu a šestinedělí ji budete potřebovat. Pokud se během těhotenství cítíte unavená, nebojte se požádat o pomoc své blízké, kteří vám jistě rádi pomohou.Články k tématu Únava v těhotenství

 • Inkontinence v těhotenství

  Inkontinence v těhotenství

  · 4 minuty čtení
  • Močové cesty
  Inkontinence moči je nepříjemný stav, při němž dochází k nekontrolovatelnému úniku moči. Přestože se o inkontinenci moc nemluví, týká se až 20 % populace a až 50 % těhotných žen! Co při úniku moči v těhotenství dělat a jak po porodu dostat pánevní dno zpět do formy?
 • Rýma v těhotenství

  Rýma v těhotenství

  · 5 minut čtení
  • Rýma
  Rýmou občas onemocní snad každý – nevyhýbá se ani těhotným. Kromě běžné infekční rýmy z nachlazení mohou těhotné trpět i tzv. těhotenskou rýmou, kterou provází pocit ucpaného nosu. Jak rýmu v těhotenství léčit, jak jí předcházet a kdy se vydat k lékaři?
 • Nespavost v těhotenství

  Nespavost v těhotenství

  · 6 minut čtení
  Nespavost a další poruchy spánku provází během těhotenství až 88 % žen. Důvodem bývají hormonální změny, nárůst tělesné hmotnosti, nerovnováha minerálů v těle, ale třeba i nervozita z porodu. Přečtěte si, co můžete pro klidný spánek v těhotenství udělat.