
Angelcare AC327 Monitor pohybu dechu a elektronická video chůvička
Elektronika
SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – Sudden Infant Death Syndrom) je stav, kdy miminko ve spánku bez zjevné příčiny přestane dýchat, a pokud se na zástavu dechu včas nepřijde, už se nenadechne nikdy. Ve spolupráci s Nadací Křižovatka jsme pro vás připravili informace, které by o SIDS a jeho prevenci měli vědět všichni nastávající a čerství rodiče.
Medicína bohužel zatím neví, jak syndrom náhlého úmrtí kojence vzniká. Existují sice jisté rizikové faktory, které zvyšují možnost jeho výskytu, přesto ale může postihnout jakékoliv dítě. Nejzákeřnější na něm je, že přichází během spánku. Dítě nekřičí a o jeho tichém zápasu o život nikdo neví. SIDS postihuje častěji chlapečky než děvčátka a nejčastěji se vyskytuje mezi 2. a 4. měsícem věku dítěte. Ročně v České republice tato tragická událost postihne několik desítek rodin.
Monitor dechu je v prevenci SIDS naprosto zásadní. Všechny ostatní metody mají svůj význam, ale životně důležité je včasné upozornění na zástavu dechu. Dítě totiž přestává dýchat ve spánku, nekřičí, nepláče a rodiče tak mají jen malou šanci zasáhnout. Alarm monitoru dechu se spustí už při 10vteřinové absenci dechu a často samotný ostrý a hlasitý zvuk alarmu dítě vzbudí (doslova k životu).
Používání monitoru dechu je velmi snadné. Snímací desku jednoduše umístíte pod matraci, na které dítě spí. Zde bude snímat vibrace dechu dítěte (je velmi citlivá, takže zaznamená dechovou aktivitu i přes matraci). K podložce je připojen ovládací panel, kde je tlačítko zapnutí/vypnutí, baterie a alarm. Ten se spustí, když po dobu přibližně 10 vteřin nezaznamená dech dítěte. Před zvednutím miminka z podložky vypněte vypínač, jinak se spustí alarm.
Přístroj přiděláte na postýlku nebo jej pomocí prodlužovací šňůry zapojíte ve vedlejší místnosti, kde spíte. Po uložení dítěte zapnete vypínač na přístroji. Každý nádech potvrdí zelená kontrolka bliknutím. V případě, že by došlo k zástavě dechu nebo by dítě dýchalo velmi nepravidelně, začne houkat varovný signál a blikat červená kontrolka. Chůvička vás dokáže upozornit na případné ohrožení života dítěte. Dá vám tak šanci poskytnout mu první pomoc a přivolat lékaře.
Princip používání všech monitorů dechu je stejný, instrukce k používání se však mohou v detailech lišit. Vždy si přečtěte návod k obsluze u svého konkrétního typu monitoru dechu. Používejte pouze monitory dechu, které nesou označení zdravotnická pomůcka.
V následujích bodech jsme pro vás shrnuli, jak můžete miminku pomoct při případné zástavě dechu:
Elektronika
monitor dechu
Elektronika
monitor dechu
Elektronika
Péče o dítě
Zdroje: