Přehledné informace k očkování dětí

22. 1. 2021 · 4 minuty čtení
 • Babyclub

Která očkování jsou u dětí povinná a která si můžete zvolit? Kdy očkování začíná, co je potřeba vědět předem a na co se připravit po očkování? V našem článku jsme pro vás k tomuto tématu zpracovali odpovědi i základní informace.Očkování dětí
V Česku je pro děti povinné očkování proti devíti nemocem, např. záškrtu, spalničkám či dětské obrně.

Co je očkování?

Očkování je lékařský zákrok, při kterém se do organismu vpraví buď již přímo připravené protilátky, nebo malé množství mikroorganismu (oslabeného, mrtvého či jeho část), který je původcem dané nemoci. Tělo se tak díky tomu naučí při setkání s patogenem správně reagovat.
Očkování sice nevede ke 100% imunitě před nemocemi, ale zajistí, že organismus sám dokáže spustit obrannou reakci a onemocnění tak buď vůbec nepropukne, nebo má lehčí průběh.
Fatální následky jsou významně nižší v porovnání s případy, kdy očkování neproběhlo a došlo ke kontaktu s onemocněním. Vysoká proočkovanost, díky které se výskyt celé řady onemocnění v naší lokalitě snížil na minimum, je důležitá nejen pro vlastní ochranu, ale také pro ochranu populace, která nemohla být ze zdravotních důvodů očkována, nebo patří mezi výjimky, u kterých se nevytvořilo dostatek protilátek. Očkovaní tak zároveň chrání své blízké okolí.
Současné diskuze a pochyby kolem očkování v celé řadě případů staví na studii gastroenterologa Andrewa Wakefielda v časopise The Lancet, která uvedla souvislost mezi očkováním a rozvojem poruch autistického spektra. Studie byla opakovaně vyvrácena a později se ukázalo, že data nebyla pravdivá. Mluví se o ní, jako o „nejškodlivějším podvodu v medicíně za posledních 100 let“.


Povinná a volitelná očkování

V České republice se postupně očkuje proti devíti nemocem. Dohromady takové očkování chrání člověka před většinou smrtelných chorob (nebo chorob s vážnými zdravotními následky), které se vyskytují v Evropě.
Na rodičích je pak možnost zvážení celého spektra dalších očkování, která již povinná nejsou. Nepovinně je možné nechat děti očkovat např. před rotaviry. Rotaviry způsobují především intenzivní průjmy a u malého dítěte mohou rychle vést k dehydrataci a následně nutnosti hospitalizace. Děti jsou nejvíce ohroženy ve věku 6-24 měsíců. Doporučuje se především v případech, kdy má dítě již staršího sourozence, který chodí do školky. Volitelné je také očkování proti pneumokokům, které mohou způsobit zánět plic a mozkových blan. Po seniorech jsou ohroženou skupinou právě děti ve věku 6 měsíců až 4 let.

Nepovinně lze kolem 9.-14. roku věku dítěte očkovat i proti nejčastějším papylomavirům, které mimo jiné mohou způsobovat rakovinu děložního čípku. Nepovinná očkování si hradí pacienti, ale jsou situace, kdy jsou vybrané vakcíny hrazeny, nebo pojišťovna část přispívá (pneumokoky či očkování proti HPV, ale záleží na věku dívky ev. chlapce a dané pojišťovně). 

Při cestování do exotických zemí se potom doporučují další očkování, například proti žluté zimnici, choleře, žloutence typu A, břišnímu tyfu, vzteklině, japonské encefalitidě a dalším. Vždy je vhodné se řídit doporučeními pro danou lokalitu – některá očkování, která u nás nejsou povinná, jsou při vstupu do dané země požadována (např. očkování proti žluté zimnici je nezbytné při cestování do celé řady afrických zemí).


Po očkování je důležitý klidový režim dítěte.
Po očkování je doporučován 2-3 dny klidový režim bez fyzické námahy a návštěv frekventovaných míst.

Co potřebujete vědět?

Je nezbytné, aby bylo dítě v okamžiku očkování zdravé. Díky tomu může imunitní systém správně zareagovat. Stejně tak je vhodné, aby mělo dítě po očkování klidový režim (sníženou fyzickou a psychickou zátěž). Ideální je dále po dobu 2–3 dnů nenavštěvovat s dítětem místa, kde by se mohlo nakazit některým infekčním onemocněním.

Aplikace očkovací látky může vyvolat reakci v místě vpichu (zarudnutí, otok, bolest) a zřídka i celkovou reakci (teplotu, únavu nebo naopak neklid, bolest svalů, kloubů, hlavy, trávicí potíže). Mírně zvýšenou teplotu se obvykle nedoporučuje snižovat, je znakem aktivace imunitního systému. Při teplotě nad 38 °C lze podat běžná antipyretika (paracetamol, ibuprofen).

Pokud by byly potíže výrazné (horečka přes 39 °C, neztišitelný pláč trvající několik hodin, zarudnutí či otok dosahující 10 cm), je třeba vyhledat lékaře.

Obecně platí, že v případě jakékoliv podezřelá reakce na očkování, je lepší neváhat a poradit se svým pediatrem.


Dětský očkovací kalendář hrazeného očkování v ČR platný od 1.1. 2022


Články k tématu Přehledné informace k očkování dětí

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.

 • Jak na: Cestování s malými dětmi

  Jak na: Cestování s malými dětmi

  · 3 minuty čtení
  • Babyclub

  Zapářka v dětské autosedačce, nachlazení z klimatizace, opruzeniny a neutichající pláč během cesty. Nic z toho rozhodně nechcete. Jak tomu předejít? Jak se připravit před cestou a jaká opatření přijmout během cesty?  

 • 5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  · 5 minut čtení
  • Babyclub

  S jakými nemocemi se miminko může během prvního roku života nejčastěji setkat? Jak jej před nimi chránit? Které nemoci lze vyléčit v domácím prostředí, a kdy je naopak vhodné navštívit lékaře?