Zánět spojivek u dětí – příznaky a léčba

5. 1. 2023 · PharmDr. Radka Procházková · 6 minut čtení
 • Děti

Zánětem spojivek trpí děti každého věku, od miminek přes batolata až po starší děti. Zdánlivě banální oční onemocnění může mít vážné následky, proto je důležité zánět nepodceňovat a začít ho včas léčit. Jak se zánět spojivek projevuje a jak se léčí, vám popíšeme v našem článku.

Co to je zánět spojivek?

Zánět spojivek neboli konjunktivitida je zanícení spojivky, což je tenká průsvitná blanka pokrývající zevnitř oční víčko a zvnějšku oční bulvu. Konjunktivitida se může objevit jen v jednom oku, ale může být přenesena i do druhého oka, či dokonce na jiného člověka.

Zánět spojivek mohou podnítit i faktory vnějšího prostředí.
K zánětu spojivek u dětí může přispět i vnější prostředí (UV záření, chlorovaná voda v bazénu, prach, pylové alergeny).

Jak se zánět spojivek projevuje u dětí?

Zánět spojivek může vzniknout z mnoha příčin nejčastěji za ním stojí virové, bakteriální nebo alergické faktory. Mezi hlavní projevy zánětu spojivek řadíme začervenání oka, občas spojené s otokem víček. Infekční zánět spojivek vyvolaný viry či bakteriemi doprovází bílý, žlutý nebo průhledný hlenovitý výtok, který slepuje po ránu řasy k sobě. U bakteriální konjunktivitidy se většinou bakterie rozšíří do celého těla a způsobí celkové příznaky zánětu v těle, jako je například teplota. Dále může být přítomno svědění, pálení očí a světloplachost. Naopak, alergický zánět spojivek nebo podráždění cizorodými látkami nejsou provázeny hlenovitým výtokem, typické je spíše zarudnutí spojivky, slzení a pálení očí.

Související kategorie produktů:

Se zánětem spojivek u dětí vždy k lékaři

Zánět spojivek u dětí nikdy nepodceňujte. Lékaře navštivte vždy, pokud máte i sebemenší podezření na zánět. Neléčený zánět může způsobit poškození rohovky, očních víček nebo jiné komplikace

Inkubační doba zánětu spojivek

Inkubační doba zánětu spojivek je 36 až 48 hodin, infekčnost přetrvává po celou dobu onemocnění, při dobře zvolené léčbě obvykle 2 týdny.

Opatření a prevence zánětu spojivek u dětí

Dítě s infekčním zánětem spojivek by nemělo po dobu nemoci navštěvovat školu nebo školku, neboť je toto onemocnění velmi nakažlivé. Ostatní by si měli často umývat ruce, nedotýkat se očí a používat pouze vlastní ručníky apod. Při aplikaci kapek se nedotýkejte kapátkem oka a jedny kapky nepoužívejte mezi více členy rodiny. Pokud má dítě zánět a venku svítí sluníčko, je dobré nosit ochranné sluneční brýle

Více o zánětu spojivek se dočtete v našem dalším článku.

Jak se zánět spojivek projevuje u dětí?
U bakteriální konjunktivitidy se nejčastěji objevuje slzení, hlenohnisavá sekrece a překrvení oka.

Jak se léčí zánět spojivek u dětí?

Ideální je návštěva pediatra nebo oční ambulance, kde poradí a nastaví vhodnou léčbu. Nejdůležitější je odhalení příčiny, tedy zda se jedná o bakteriální, virovou či jinou infekci. U dlouhotrvajících neustupujících nebo opakovaných zánětů je vhodné laboratorní vyšetření, které určí příčinu zánětu, a díky tomu se zvolí adekvátní léčba.

U alergických zánětů je nutné odstranit alergen, poté se používají přípravky k tlumení alergické reakce. Bakteriální zánětse léčí antibiotiky ve formě kapek a mastí, u závažných případů jsou nasazena i celková antibiotika. Při infekčním zánětu je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla, aby nedošlo k dalšímu rozšíření onemocnění.

Novorozenecký zánět spojivek

Zánět spojivek se objevuje i u novorozenců, kdy je infekce přenesena do očí miminka z porodních cest. Novorozenecká konjunktivitida může mít spoustu původců. Při porodu může dojít např. k přenosu chlamydiové infekce (původce Chlamydia trachomatis) nebo viru herpes simplex (HSV), který je původcem oparu. Chlamydiové infekce se u kojenců léčí pomocí antibiotických erytromycinových kapek. Novorozenecká konjunktivitida způsobená HSV se léčí pomocí oční masti s aciklovirem. Velmi nebezpečné jsou gonokokové infekce (kapavka), oční zánět vyvolaný gonokoky se nazývá gonoblenorea a léčí se penicilinem.

Jako preventivní opatření se do očí novorozenců ihned po porodu kape antibakteriální prostředek. Vhodné je též proplachování očí (např. sterilní fyziologický roztok). Po aplikaci kapek se oči novorozenců otírají sterilní gázou nebo buničitou vatou na jedno použití, a to vždy od zevního koutku směrem k vnitřnímu.Články k tématu Zánět spojivek u dětí – příznaky a léčba

 • Molusky – jak na ně?

  Molusky – jak na ně?

  · 3 minuty čtení
  • Děti
  Našli jste svému dítěti na těle puchýřek podobný malé bradavičce? Nezoufejte, jedná se pravděpodobně o moluska - virové onemocnění kůže, které postihuje nejčastěji děti předškolního a školního věku.
 • Mateřské mléko je výživově to nejlepší mléko, které svému miminku můžete dopřát, mění průběžně své složení přesně tak, jak miminko potřebuje. Bohužel jsou situace, kdy miminka nemohou být kojena, pak nastává chvíle vybrat kvalitní umělé mléko.
 • Hemangiom – příčiny, příznaky, léčba

  Hemangiom – příčiny, příznaky, léčba

  · 7 minut čtení
  • Kožní problémy
  • Děti
  Hemangiom je nezhoubný útvar, který vzniká nadměrným pomnožením cévních buněk. Velmi často se objevuje u malých dětí, zejména na kůži nebo vnitřním orgánu. V řadě případů se jedná o neškodnou, estetickou záležitost, která časem samovolně vymizí, někdy však vyžaduje okamžitou léčbu a odstranění.