Zdravé a upravené nehty jsou naší vizitkou

16. 7. 2015 · 4 minuty čtení
 • Vlasy, kůže, nehty
 • Krása a péče
MUDr. Alena Štukavcová, kožní amb. Uherskohradišťská nemocnice, a.s.

Pěkné a upravené nehty jsou estetickou vizitkou člověka. Zdravé nehty jsou zpravidla pevné, hladké, bez rýh a vyvýšenin. Nehty při změně tvaru, povrchu, tloušťky, pevnosti či barvy mohou signalizovat zdravotní problémy. V některých případech si potíže způsobíme i my sami nepozorností a nedostatečnou péčí.

I takový obyčejný nehet má několik částí, z nichž každá má svou nezastupitelnou funkci: nehtová ploténka složená z keratinu je ta zrohovatělá část nehtu, která je nejvíc na očích a pro okrasu se lakuje, zdobí a leští se; nehtové lůžko je část prstu, na níž nehet spočívá, vyživuje rostoucí nehet pomocí soustavy drobných cév; ze zdravé nehtové matrix dorůstají nové nehtové buňky; kůže nehtu pak chrání matrix před znečištěním a vniknutím mikrobů, proto by se neměla odstříhávat, každé poranění může způsobit infekci.

Jsou-li všechny části nehtu zdravé, dorůstá nehet zhruba o tři milimetry za měsíc, v létě o něco rychleji než v zimě a nehty na rukou rychleji než na nohou. Celý nehet tak odroste na rukou po 4-7 měsících, na nohou po 9-12 měsících.

Různé deformace, poruchy a nepravidelnosti nehtu jsou většinou důsledkem nemoci, poranění nebo dědičnosti. Mnohé ženy s lámavými, štěpícími se nehty bez lesku překrývají tyto nedostatky akrylovými či gelovými nehty, které tento problém ještě zhoršují a následně oslabené nehty jsou náchylné k plísňové infekci.

Na stavu nehtů se také odráží složení stravy, a proto je důležitý pravidelný přísun aminokyselin (methionin, cystin), minerálů (vápník, hořčík, zinek, křemík, železo, měď, selen) a vitamínů (skupina B, E) formou pestré, a zdravě vyvážené stravy. Při absenci některých výše uvedených složek je možno je doplnit i v tabletové formě. V dnešní době je k dispozici rozmanité spektrum doplňků cílených na vlasy a nehty. Péči zevnitř je nutné podpořit i pravidelným promazáváním nehtů a okolní kůže hydratačními výživovými krémy nebo oleji. V domácnosti při kontaktu se saponáty a při práci na zahradě je vhodné používat ochranné rukavice. Zabráníme tak vysušení, podráždění a eventuálnímu průniku infekce.

Velkým a dlouhodobým trápením je napadení nehtů plísní. Už na první pohled je postižený nehet odlišný oproti ostatním nehtům.  Nehtová plíseň jménem onychomykóza postihuje hlavně nehty nohou a představuje  téměř polovinu všech poruch a nemocí nehtů. Mykóza postupně rozkládá a ničí základní stavební prvek nehtů – keratin. Vinou toho se plíseň nehtů projevuje odlišným zbarvením nehtu (žluté, bělavé a někdy i černé zabarvení), ztluštěním nehtu, jeho olupováním a deformací. V případě plísně nehtů platí pravidlo – čím dříve se s léčbou začne, tím je účinnější. Pokud nemoc zasáhne většinu dosud zdravých nehtů, je už velmi obtížně léčitelná a doba léčby se adekvátně prodlužuje. Vedle samotného vyvolávajícího činitele (dermatofyty a méně kvasinky) je pro vznik onemocnění důležitý stav kůže, např. lupénka nebo chronický ekzém. Přispívajícím faktorem je také porucha cévního zásobení. U více než 40% pacientů je přidružená cukrovka, ateroskleróza nebo neléčené křečové žíly. Mezi možné příčiny vzniku plísně nehtů se řadí:

nošení těsné či neprodyšné obuvi; neléčená kožní mykóza mezi prsty na nohou a na chodidlech; nošení cizích bot či přezůvek (např. na návštěvě); chůze naboso ve veřejných šatnách, ve fitness či u veřejných bazénů; poškozená tkáň v okolí nehtu v důsledku zarůstání nehtu či záděry; neodborná pedikúra; nevysušení meziprstí nohou po sprše či koupeli.

Léčba onychomykózy je problematická a vždycky dlouhodobá s častými recidivami. Těm však můžeme zabránit při dodržování preventivních opatřeních správné péči.

Místní (lokální) léčba se doporučuje, pokud plíseň napadla nehet jen do jedné čtvrtiny až třetiny plochy. Na trhu je široké spektrum antimykotických roztoků, krémů či laků. V případě většího postižení nehtů (více než 25 % plochy u 3 nehtů a více) léčba není snadná a trvá měsíce, někdy i roky. V těchto případech je vhodné vyhledat dermatologa (kožního lékaře), který nastaví správnou a účinnou kombinaci léčby. Ta obvykle spočívá v podávání antimykotik ve formě tablet, doplněných místním ošetřováním. Včasnou a správnou léčbou zabráníme dalšímu šíření mykózy a postižení ostatních zdravých nehtů, případně i okolní kůže.

Hýčkejme a starejme se pravidelně o své ruce a nohy a ony se nám za to odmění hezkým vzhledem a dobrou funkčností. Vždyť ruce a nohy potřebujeme neustále.

MUDr. Alena Štukavcová, kožní amb. Uherskohradišťská nemocnice, a.s.


 

Články k tématu Zdravé a upravené nehty jsou naší vizitkou

 • Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  · 5 minut čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  • Kožní problémy

  Koloidní stříbro je ceněnou součástí přírodní kosmetiky. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho schopnost ochránit pokožku proti nežádoucím mikroorganismům. Uplatnění nachází zejména v produktech na mastnou aknózní pleť či k ošetření a hojení ran.

 • Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  · 2 minuty čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  • Menopauza
  Menopauza je životní období, kdy probíhá v těle mnoho změn. Můžete zaznamenat nepravidelnou menstruaci (tzv. perimenopauzu), špatný spánek, nadměrné pocení, návaly horka nebo řídnutí kostí. Ale její vliv je nejvíce vidět na pokožce, která ztrácí kolagen čím dál rychleji… Jak ji pomoci?
 • Jak se zorientovat v testech kosmetických přípravků?

  Jak se zorientovat v testech kosmetických přípravků?

  · 3 minuty čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  Můžeme věřit v účinnost působení kosmetických přípravků? Jak probíhá jejich testování a o čem vlastně vypovídají výsledky...