Mykóza číhá na každém kroku

6. 8. 2015 · Mgr. Radka Grec · 7 minut čtení

Plísňové infekce jsou nejčastější onemocnění nehtů, které se bohužel rády vracejí a opakují. Jedná je nepříjemné infekční onemocnění vyvolané houbami, nejčastěji dermatofyty nebo kvasinkami. Jak mykózu poznat a jak se jí zbavit, vám poradíme v našem článku.


Mykóza nehtů může postihnout část nehtu, celý nehet nebo několik nehtů najednou.
Mezi běžné příznaky nehtové mykózy patří zažloutlý, zesílený nebo křehký zdeformovaný nehet.

Plíseň nehtů aneb co je to nehtová mykóza

Mykóza  je infekční onemocnění, které patří k nejčastějším kožním nemocem. Přenáší se nejen přímým dotykem, ale i prostřednictvím styčných ploch a předmětů. Nakazit se tedy můžete v bazénu, fitness studiu či převlékací kabince. Právě veřejné prostory jsou bohužel ideálním přenašečem a neprodyšné součásti oděvu a obuvi jejich riziko výskytu ještě zvyšují.

Mykóza nehtů  –  co ji způsobuje a koho postihuje?

Výskyt nehtových plísní roste s věkem, kdy ve vyšším věku postihuje přibližně každého pátého dospělého, častěji muže.

Příčinou je nejčastěji nevhodná obuv, zvýšené pocení nohou či nedostatečná hygiena. Na nehty se plíseň obvykle rozšíří z kůže, která je plísní postižena jako první. Na vznik infekce má vliv také celkový zdravotní stav a naopak, zdraví nohou ovlivní celé tělo. K nákaze jsou obecně náchylnější lidé s cukrovkou, s poruchou prokrvení dolních končetin nebo s oslabenou imunitou.


Jak vypadá plíseň nehtů na nohou

Plíseň nejčastěji postihuje nehet na palci nebo na malíčku. Infekce začíná žlutavým zbarvením volného okraje nehtu. Při jejím dalším rozšiřování se část nehtu, nebo i celý nehet ztlušťuje, hrubne, ztrácí svůj lesk a získává jinou barvu (od bílé, přes žlutou až po hnědou). Také je křehký a láme se a při pokročilé plísni nehtů se postižený nehet může i odlučovat od nehtového lůžka.

Je-li postižena jen malá část nehtu, poradíte si s plísní sami. Pokud je ale postižen, byť jen z části, nehet na palci, nebo více nehtů současně, obraťte se raději na lékaře. Řešení problému nepodceňujte a zbytečně neodkládejte, při neléčení může dojít k úplnému rozpadnutí nehtu. 

Mykóza bohužel často postihuje i okolní partie chodidel. „V meziprstí se projevuje nejprve zarudnutím, mokváním a svěděním, později suchým šupinatěním bez svědění. Na chodidlech se můžeme setkat s  formou puchýřkovitou, nebo s formou šupinatou, projevující se v různé intenzitě od jemného suchého šupinatění až po tlusté nánosy rohoviny,“  vysvětluje Doc. MUDr. Magdalena Skořepová, CSc.

Nejčastější příčiny vzniku nehtové mykózy:

 • Nošení neprodyšné obuvi
 • Chození naboso ve veřejných šatnách, bazénech a saunách
 • Neodborně provedená pedikúra

Jak se zbavit plísně na nehtech

Léčba plísně nehtů je dlouhodobá záležitost. Nejúčinnějším řešením, jak odstranit plíseň z nehtů, je pravidelná aplikace léků na plíseň nehtů a kůže, tzv. antimykotik. Pro léčbu se volí především roztoky (kapky na plíseň nehtů) nebo speciální laky na nehty.

Přípravky na plísně nehtů se aplikují většinou 1-2x denně po dobu minimálně 3 – 6 měsíců, vždy dokud plísní napadený nehet zcela neodroste. Před nanesením se postižené místo pečlivě umyje a osuší, k mytí je vhodné použít antiseptické (dezinfekční) mýdlo. Nehty je vhodné ostříhat na krátko a povrch nehtu zdrsnit jednorázovým papírovým pilníkem, aby se účinné látky dostaly k ložisku infekce. V případě použití skleněného pilníku jej nezapomeňte vydezinfikovat, ať si plíseň nepřenesete i na jiné, zdravé, nehty.


Nehtová mykóza je plísňové onemocnění vyžaduje důslednou léčbu i pravidelnou prevenci.
Antibakteriální sprej do bot, krém na nohy s ureou či roztok s tzv. chytrou houbou mohou pomoci v léčbě i prevenci nehtové mykózy.

Režimová a preventivní opatření

Abyste se plísně zbavili a nevracela se vám, je třeba správně ošetřit i ponožky a obuv, nejlépe speciálním sprejem do bot, který zničí všechny spory plísní. Na nohy používejte vyhrazený ručník, který vždy vyperte na 60 °C, či jednorázové papírové utěrky. Na 60 °C vyperte i všechny ponožky, ručníky a předložku do koupelny (tu dále po dobu léčby nepoužívejte).

V případě výrazně ztluštělých nehtů je vhodné nanášet na nehty i krém na nohy s ureou, která nehty změkčuje a podporuje průnik antimykotik k místu infekce. O nehty pečujte také pravidelnou pedikúrou, například pomocí skleněného pilníku na nehty.

Co dalšího pomáhá na plíseň nehtů je tzv. chytrá houba. Ta se živí ostatními houbami, které napadá a často tak stačí i jediná aplikace. Vhodné je také doplnění vitaminů a stopových prvků, které podporují obranyschopnost, jako je vitamin C a zinek.

Můžete vyzkoušet také bezbolestné ošetření nehtové mykózy pomocí laseru. Ošetření je velmi rychlé a efektivní, i zde je však potřeba počítat, že proceduru je nutné několikrát zopakovat.


Pro předcházení vzniku plísňových infekcí je nezbytné důsledné dodržování hygieny nohou. Zvláště v letních měsících omezte nošení obuvi, ve které se nohy potí a zároveň chůzi naboso ve veřejných prostorech, protože mykóza číhá na každém kroku. Při zvýšeném pocení nohou noste bavlněné ponožky a vybírejte prodyšnou obuv. Nohy můžete ošetřit i sprejem proti pocení.Články k tématu Mykóza číhá na každém kroku

 • Koloidní stříbro

  Koloidní stříbro

  · 7 minut čtení
  Koloidní stříbro je ceněnou součástí přírodní kosmetiky. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho schopnost ochránit pokožku proti nežádoucím mikroorganismům. Uplatnění nachází zejména v produktech na mastnou aknózní pleť či k ošetření a hojení ran.
 • Pocení (ne)musí patřit k životu

  Pocení (ne)musí patřit k životu

  · 4 minuty čtení
  Pocení je přirozený a pro organismus velmi důležitý proces. Hraje klíčovou roli např. při termoregulaci a vylučování toxických látek z těla. Asi každý někdy zažil nepříjemný pocit spojený se zvýšeným pocením, ať už při stresu nebo třeba při sportu. Nadměrné pocení se odborně nazývá hyperhidróza. Jak si s tímto problémem poradit, se můžete dočíst v našem článku.
 • Čtyři osoby z pěti se v pubertě setkají s akné. Přibližně 20 % případů přetrvává i v dospělosti. To z akné dělá jednu z nejčastějších kožních nemocí. Ovlivňuje nejen pleť, ale i sebevědomí a psychiku. Jaké jsou nejčastější projevy akné a co jej způsobuje? Jaké jsou možnosti léčby, jak pečovat o aknózní pleť a na které další zásady je dobré myslet, poradíme v našem článku.
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora