Mykóza číhá na každém kroku

6. 8. 2015 | 0x
 • Vlasy, kůže, nehty
Nejteplejší měsíce roku odhalují naše chodidla v otevřené obuvi a je v našem zájmu je udržet krásná nejen na pohled. Z teplého a vlhkého prostředí koupališť, společných sprch, ale i hotelových pokojů si můžeme přinést nemilého společníka zvaného mykóza.

Mykóza, je infekční onemocnění, které patří k nejčastějším kožním nemocem. Přenáší se nejen přímým dotykem, ale i prostřednictvím styčných ploch a předmětů. Nakazit se tedy můžete v bazénu, fitness studiu či převlékací kabince. Právě veřejné prostory jsou bohužel ideálním přenašečem a neprodyšné součásti oděvu a obuvi jejich riziko výskytu ještě zvyšují.

Doc. MUDr. Magdalena Skořepová, CSc. popisuje, jak mykózu poznat:  „V meziprstí se projevuje nejprve zarudnutím, mokváním a svěděním, později suchým šupinatěním bez svědění. Na chodidlech se můžeme setkat s  formou puchýřkovitou, nebo s formou šupinatou, projevující se v různé intenzitě od jemného suchého šupinatění až po tlusté nánosy rohoviny.“

Zdravotní i společenský problém

Mnoho lidí se po zjištění diagnózy navíc obává dojít si s onemocněním k lékaři nebo do lékárny. K jeho léčbě můžete přitom využít tzv. lokální antimykotika ve formě krému, nejčastěji určená na suché formy mykóz. V počátečním stavu mokvání a při silné potivosti doporučujeme raději využít vhodné roztoky, spreje a gely. Nejdůležitějším aspektem léčby je pravidelné nanášení do úplného vymizení příznaků. Klasická léčba bývá zdlouhavá a může přesáhnout i několik týdnů, vyzbrojit byste se tedy měli i notnou dávkou trpělivosti.  Ale pozor na lenost! Při nedbalé léčbě a nedoléčení se onemocnění často vrací.

„K udržení zdravé pokožky je vždy důležité pacienta poučit o hygienickém režimu a dodržování preventivních zásad, tedy nošení vzdušné obuvi a bavlněných ponožek, dbát na důkladné vysušování meziprstí po koupeli a nevynechávat pravidelnou dezinfekci obuvi.“ doporučuje Doc. MUDr. Magdalena Skořepová, CSc.

 

Články k tématu Mykóza číhá na každém kroku

 • Koloidní stříbro je v současné době hojně diskutovaným přípravkem přírodní kosmetiky. Všichni asi víme, že stříbro (latinsky Argentum, zkratka Ag) patří mezi vzácné kovy, díky svým jedinečným vlastnostem ovšem nachází uplatnění také v elektronice nebo ve fotografickém průmyslu. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho vlastnost, pro kterou bylo používáno již ve starém Řecku nebo Římě - a to je ochrana...

 • Aby slunce bylo vždy jen přítelem

  Aby slunce bylo vždy jen přítelem

  • Vlasy, kůže, nehty

  S blížícím se létem a stále teplejším počasím začínají na naši pokožku působit sluneční paprsky stále intenzivněji. A právě po chladných a zamračených zimních měsících je naše kůže na sluneční záření nejcitlivější.

 • Magická moc olejů

  Magická moc olejů

  • Vlasy, kůže, nehty

  Proč stojí za to je vyzkoušet? A jaké výhody v péči o pokožku vám nabízejí? A jak si vybrat ten nejvhodnější olej pro svou pokožku?