Mykóza číhá na každém kroku
Plísňové infekce jsou nejčastější onemocnění nehtů, které se bohužel rády vracejí a opakují. Jedná je nepříjemné infekční onemocnění vyvolané houbami, nejčastěji dermatofyty nebo kvasinkami. Jak mykózu poznat a jak se jí zbavit, vám poradíme v našem článku.
Plíseň nehtů aneb co je to nehtová mykóza
Mykóza je infekční onemocnění, které patří k nejčastějším kožním nemocem. Přenáší se nejen přímým dotykem, ale i prostřednictvím styčných ploch a předmětů. Nakazit se tedy můžete v bazénu, fitness studiu či převlékací kabince. Právě veřejné prostory jsou bohužel ideálním přenašečem a neprodyšné součásti oděvu a obuvi jejich riziko výskytu ještě zvyšují.
Mykóza nehtů – co ji způsobuje a koho postihuje?
Výskyt nehtových plísní roste s věkem, kdy ve vyšším věku postihuje přibližně každého pátého dospělého, častěji muže.
Příčinou je nejčastěji nevhodná obuv, zvýšené pocení nohou či nedostatečná hygiena. Na nehty se plíseň obvykle rozšíří z kůže, která je plísní postižena jako první. Na vznik infekce má vliv také celkový zdravotní stav a naopak, zdraví nohou ovlivní celé tělo. K nákaze jsou obecně náchylnější lidé s cukrovkou, s poruchou prokrvení dolních končetin nebo s oslabenou imunitou.
Jak vypadá plíseň nehtů na nohou
Plíseň nejčastěji postihuje nehet na palci nebo na malíčku. Infekce začíná žlutavým zbarvením volného okraje nehtu. Při jejím dalším rozšiřování se část nehtu, nebo i celý nehet ztlušťuje, hrubne, ztrácí svůj lesk a získává jinou barvu (od bílé, přes žlutou až po hnědou). Také je křehký a láme se a při pokročilé plísni nehtů se postižený nehet může i odlučovat od nehtového lůžka.
Je-li postižena jen malá část nehtu, poradíte si s plísní sami. Pokud je ale postižen, byť jen z části, nehet na palci, nebo více nehtů současně, obraťte se raději na lékaře. Řešení problému nepodceňujte a zbytečně neodkládejte, při neléčení může dojít k úplnému rozpadnutí nehtu.
Mykóza bohužel často postihuje i okolní partie chodidel. „V meziprstí se projevuje nejprve zarudnutím, mokváním a svěděním, později suchým šupinatěním bez svědění. Na chodidlech se můžeme setkat s formou puchýřkovitou, nebo s formou šupinatou, projevující se v různé intenzitě od jemného suchého šupinatění až po tlusté nánosy rohoviny,“ vysvětluje Doc. MUDr. Magdalena Skořepová, CSc.
Nejčastější příčiny vzniku nehtové mykózy:
- Nošení neprodyšné obuvi
- Chození naboso ve veřejných šatnách, bazénech a saunách
- Neodborně provedená pedikúra
Jak se zbavit plísně na nehtech
Léčba plísně nehtů je dlouhodobá záležitost. Nejúčinnějším řešením, jak odstranit plíseň z nehtů, je pravidelná aplikace léků na plíseň nehtů a kůže, tzv. antimykotik. Pro léčbu se volí především roztoky (kapky na plíseň nehtů) nebo speciální laky na nehty.
Přípravky na plísně nehtů se aplikují většinou 1-2x denně po dobu minimálně 3 – 6 měsíců, vždy dokud plísní napadený nehet zcela neodroste. Před nanesením se postižené místo pečlivě umyje a osuší, k mytí je vhodné použít antiseptické (dezinfekční) mýdlo. Nehty je vhodné ostříhat na krátko a povrch nehtu zdrsnit jednorázovým papírovým pilníkem, aby se účinné látky dostaly k ložisku infekce. V případě použití skleněného pilníku jej nezapomeňte vydezinfikovat, ať si plíseň nepřenesete i na jiné, zdravé, nehty.
Režimová a preventivní opatření
Abyste se plísně zbavili a nevracela se vám, je třeba správně ošetřit i ponožky a obuv, nejlépe speciálním sprejem do bot, který zničí všechny spory plísní. Na nohy používejte vyhrazený ručník, který vždy vyperte na 60 °C, či jednorázové papírové utěrky. Na 60 °C vyperte i všechny ponožky, ručníky a předložku do koupelny (tu dále po dobu léčby nepoužívejte).
V případě výrazně ztluštělých nehtů je vhodné nanášet na nehty i krém na nohy s ureou, která nehty změkčuje a podporuje průnik antimykotik k místu infekce. O nehty pečujte také pravidelnou pedikúrou, například pomocí skleněného pilníku na nehty.
Co dalšího pomáhá na plíseň nehtů je tzv. chytrá houba. Ta se živí ostatními houbami, které napadá a často tak stačí i jediná aplikace. Vhodné je také doplnění vitaminů a stopových prvků, které podporují obranyschopnost, jako je vitamin C a zinek.
Můžete vyzkoušet také bezbolestné ošetření nehtové mykózy pomocí laseru. Ošetření je velmi rychlé a efektivní, i zde je však potřeba počítat, že proceduru je nutné několikrát zopakovat.
Pro předcházení vzniku plísňových infekcí je nezbytné důsledné dodržování hygieny nohou. Zvláště v letních měsících omezte nošení obuvi, ve které se nohy potí a zároveň chůzi naboso ve veřejných prostorech, protože mykóza číhá na každém kroku. Při zvýšeném pocení nohou noste bavlněné ponožky a vybírejte prodyšnou obuv. Nohy můžete ošetřit i sprejem proti pocení.