Mykóza číhá na každém kroku

  • Vlasy, kůže, nehty
Nejteplejší měsíce roku odhalují naše chodidla v otevřené obuvi a je v našem zájmu je udržet krásná nejen na pohled. Z teplého a vlhkého prostředí koupališť, společných sprch, ale i hotelových pokojů si můžeme přinést nemilého společníka zvaného mykóza.

Mykóza, je infekční onemocnění, které patří k nejčastějším kožním nemocem. Přenáší se nejen přímým dotykem, ale i prostřednictvím styčných ploch a předmětů. Nakazit se tedy můžete v bazénu, fitness studiu či převlékací kabince. Právě veřejné prostory jsou bohužel ideálním přenašečem a neprodyšné součásti oděvu a obuvi jejich riziko výskytu ještě zvyšují.

Doc. MUDr. Magdalena Skořepová, CSc. popisuje, jak mykózu poznat:  „V meziprstí se projevuje nejprve zarudnutím, mokváním a svěděním, později suchým šupinatěním bez svědění. Na chodidlech se můžeme setkat s  formou puchýřkovitou, nebo s formou šupinatou, projevující se v různé intenzitě od jemného suchého šupinatění až po tlusté nánosy rohoviny.“

Zdravotní i společenský problém

Mnoho lidí se po zjištění diagnózy navíc obává dojít si s onemocněním k lékaři nebo do lékárny. K jeho léčbě můžete přitom využít tzv. lokální antimykotika ve formě krému, nejčastěji určená na suché formy mykóz. V počátečním stavu mokvání a při silné potivosti doporučujeme raději využít vhodné roztoky, spreje a gely. Nejdůležitějším aspektem léčby je pravidelné nanášení do úplného vymizení příznaků. Klasická léčba bývá zdlouhavá a může přesáhnout i několik týdnů, vyzbrojit byste se tedy měli i notnou dávkou trpělivosti.  Ale pozor na lenost! Při nedbalé léčbě a nedoléčení se onemocnění často vrací.

„K udržení zdravé pokožky je vždy důležité pacienta poučit o hygienickém režimu a dodržování preventivních zásad, tedy nošení vzdušné obuvi a bavlněných ponožek, dbát na důkladné vysušování meziprstí po koupeli a nevynechávat pravidelnou dezinfekci obuvi.“ doporučuje Doc. MUDr. Magdalena Skořepová, CSc.

 

Články k tématu Mykóza číhá na každém kroku

  • Koloidní stříbro je v současné době hojně diskutovaným přípravkem přírodní kosmetiky. Všichni asi víme, že stříbro (latinsky Argentum, zkratka Ag) patří mezi vzácné kovy, díky svým jedinečným vlastnostem ovšem nachází uplatnění také v elektronice nebo ve fotografickém průmyslu. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho vlastnost, pro kterou bylo používáno již ve starém Řecku nebo Římě - a to je ochrana...

  • Aby slunce bylo vždy jen přítelem

    Aby slunce bylo vždy jen přítelem

    • Vlasy, kůže, nehty

    S blížícím se létem a stále teplejším počasím začínají na naši pokožku působit sluneční paprsky stále intenzivněji. A právě po chladných a zamračených zimních měsících je naše kůže na sluneční záření nejcitlivější.

  • Stačily čtyři dny a lékaři zachytili na sto případů rakoviny kůže. Nejagresivnějším kožním nádorem – melanomem – každoročně onemocní čím dál více lidí. Letos přibude podle onkologů zhruba 2200 pacientů. A přibližně 20 procent z nich na následky melanomu zemře. Jedinou prevencí je vedle včasného vyšetření podezřelých pigmentových znamének ochrana kůže před slunečním zářením. Jak svou pokožku účinně...