Lupy – problém, který se dá řešit

10. 11. 2019 · 4 minuty čtení
 • Vlasy, kůže, nehty
 • Krása a péče
Lupy nejsou nakažlivé, nejsou nebezpečné, ale zato pořádně dovedou znepříjemňovat život. Každý, kdo se v životě s lupy potýkal, potvrdí, že mohou být pořádnou zátěží pro psychiku a umějí komplikovat i společenský život. Zejména u teenagerů pak není výjimkou, když se postižený stává terčem posměchu. Při správné péči jsou ale lupy dobře zvládnutelné.

Lupy jsou drobné suché šupinky, které vznikají nadměrným olupováním pokožky hlavy a které velmi rády ulpívají na ramenou. Lupy můžeme rozdělit na suché a mastné. Suché lupy jsou velmi drobné, pokožka hlavy přitom bývá suchá, svědí, je podrážděná, ale jinak nejeví známky zánětu – není zarudlá. Lupy se vyskytují výhradně ve kštici.

Lupy

Mastné lupy jsou výrazně větší a tmavší než ty suché, šupinky kůže tvoří větší vločky. Kůže na hlavě je zarudlá, svědí a nutí ke škrábání, což problémy ještě zhoršuje. Mastné lupy se zánětlivými projevy na kůži jsou příznakem onemocnění, které se nazývá seboroická dermatitida a její příčinou je přemnožení kvasinek rodu Malassezia, které přirozeně osidlují pokožku hlavy. Kůže se při tomto onemocnění může olupovat i na jiných místech těla s výskytem velkého počtu mazových žláz (T-zóna na obličeji, hrudník). Problémy s lupy mají i sezónní výskyt – v zimních měsících se stav obvykle zhoršuje, v létě zlepšuje.

Při vzniku lupů tedy hraje důležitou roli typ kůže – z výše uvedeného vyplývá, že jak suchá, tak mastná pokožka jsou rizikovými faktory pro tvorbu lupů. Lupy se častěji vyskytují u mužů a dále se na jejich vzniku mohou podílet některá onemocnění (Parkinsonova choroba, HIV, poruchy imunity) a stres. Výskyt lupů může souviset i s používáním nevhodných kosmetických přípravků, které vysušují a dráždí pokožku hlavy.

Co dělat proti lupům?

Správná péče o vlasy je klíčem k úspěchu v boji s lupy. Zde jsou naše tipy:

 • Dostatečně často vlasy umývejte. Při nedostatečné hygieně se na pokožce hlavy hromadí kožní maz a odumřelé buňky, z nichž vznikají lupy. Lidé s mastnými vlasy by je měli umývat každý den.
 • K umývání vlasů používejtespeciální dermokosmetické šampony proti lupům, které obsahují aktivní složky proti lupům a zároveň pečují o pokožku hlavy.
 • Při používání dermokosmetických šamponů postupujte vždy podle návodu – některé se po nanesení nechávají několik minut působit, jiné se umývají ihned. Ne všechny jsou určeny pro každodenní mytí.
 • Eliminujte stres. Stres je přitěžující okolností všech zdravotních problémů, proto se jej snažte omezit i při kožních problémech. Relaxujte, dělejte, co máte rádi.
 • Pomáhá sluníčko. Při pobytu venku ovšem nezapomínejte na aplikaci ochranných opalovacích krémů a celkově na pravidla bezpečného pobytu na slunci.
 • Pokud máte sklony k lupům, nenoste příliš těsné čepice a jiné pokrývky hlavy.
 • Malý trik na závěr. Dokud lupy nedostanete pod kontrolu, noste světlé oblečení, na němž ulpívající lupy nebudou tak vidět.

Vlasy lze podpořit i zevnitř

Proti lupům může pomoci i úprava jídelníčku. Odborníci uvádějí, že k ústupu lupů přispívá např. i omezení konzumace sacharidů. Chcete-li jídelníček obohatit o složky, které obecně prospívají kůži, vlasům a nehtům, vybírejte přípravky s obsahem vitamínu A, B2, biotinu, C, mědi, zinku, selenu a aminokyselin, které jsou základními stavebními prvky keratinu, jímž jsou tvořeny vlasy.

Jak se liší dermokosmetické šampony proti lupům?

Šampony proti lupům se liší složením, koncentrací aktivních složek i způsobem použití. Vybírejte je především podle toho, zda je přípravek určen na suché nebo na mastné lupy.  Základem „antidandruff“ šamponů pro mastné lupy jsou složky, které omezují množení kvasinek (ketonazol, pirocton olamin, zinc pyrithion, climbazol, selenium disulfid), dále se používají složky s keratolytickými účinky, tedy takové, které pomáhají změkčovat a odstraňovat zrohovatělou vrstvu pokožky (kyselina salycilová, síra, urea). Dále se uplatňují rostlinné výtažky pro redukci mazu, panthenol pro zklidňující účinky, tea tree olej pro dezinfekční účinky a další. Jak už bylo řečeno, ideální je občas šampony proti lupům prostřídat a v cílené péči vytrvat, aby se problém opakovaně nevracel.

Zdroje:

https://www.solen.cz/artkey/lek2015050007_Farmaceuticka_pece_o_problematickou_vlasovou_pokozku_pri_onemocneni_lupy_seborhoickou_dermatitidou.php

http://www.zdravyvlas.cz/Choroby-vlasu/Lupy-a-seboroicka-dermatitida

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850

 

 

Články k tématu Lupy – problém, který se dá řešit

 • Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  Koloidní stříbro: Účinky stříbra využívali již naši předkové

  · 5 minut čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  • Kožní problémy

  Koloidní stříbro je ceněnou součástí přírodní kosmetiky. V současnosti vzbuzuje opět zájem jeho schopnost ochránit pokožku proti nežádoucím mikroorganismům. Uplatnění nachází zejména v produktech na mastnou aknózní pleť či k ošetření a hojení ran.

 • Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  · 2 minuty čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče
  • Menopauza

  Menopauza je životní období, kdy probíhá v těle mnoho změn. Můžete zaznamenat nepravidelnou menstruaci (tzv. perimenopauzu), špatný spánek, nadměrné pocení, návaly horka nebo řídnutí kostí. Ale její vliv je nejvíce vidět na pokožce, která ztrácí kolagen čím dál rychleji… Jak ji pomoci?

 • Jak se zorientovat v testech kosmetických přípravků?

  Jak se zorientovat v testech kosmetických přípravků?

  · 3 minuty čtení
  • Vlasy, kůže, nehty
  • Krása a péče

  Můžeme věřit v účinnost působení kosmetických přípravků? Jak probíhá jejich testování a o čem vlastně vypovídají výsledky...