Kolagen – bojovník za krásnou pleť?

13. 11. 2018 · 3 minuty čtení
Naprostá většina žen je zvyklá o pleť pravidelně pečovat pomocí denních či nočních krémů, pleťových tonik, odličovacích a dalších kosmetických přípravků. Péče zvenčí je samozřejmě důležitá, ale i přesto s přibývajícím věkem pružnost pokožky klesá a začínají se tvořit vrásky. Jejich tvorba začíná podle odborníků již po 25. roce života a velkou roli zde hraje úbytek kolagenu.

Něco málo o kolagenu

Kolagen je zřejmě nejvíce rozšířená živočišná bílkovina, tvoří asi třetinu všech bílkovin v našem těle a 75 % pokožky. Je základním stavebním prvkem všech pojivových a podpůrných tkání. Existuje celkem 28 typů kolagenů, ale fakticky je pro stav naší kůže nejdůležitější kolagen typu I, který je v lidském těle zastoupen nejvíce. Vyskytuje se v kůži, šlachách, kostech a vazivu. V přípravcích kloubní výživy bývá zase často obsažen kolagen typu II, který se v těle přirozeně vyskytuje především ve chrupavkách.

Jaká je funkce kolagenu v kůži?

Přítomnost kolagenu je v kůži nezbytná pro její pevnost, pružnost a optimální obsah vody (správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk). Pokud chybí, tak pokožka je křehká, oslabená a méně odolná vůči negativním vlivům z okolního prostředí. V buňkách je při nedostatku kolagenu také nedostatek vody. Dalším projevem nedostatku kolagenu je to, že mazové žlázy nevytvářejí velmi důležitý tukový ochranný film. To vše znamená zhoršenou kvalitu pokožky. Z estetického (a ženského) hlediska je nejpodstatnější, že nedostatek kolagenu způsobuje tvorbu vrásek.

Nativní versus hydrolyzovaný kolagen

Při výběru kolagenového přípravku často narazíte na pojmenování „nativní“ nebo „hydrolyzovaný“ kolagen. Tyto pojmy popisují formu, v jaké je kolagen v preparátu přítomen. Nativní kolagen je kolagen ve stejné formě, v jaké se nachází v našem těle - jeho molekuly tvoří trojitou šroubovici. Hydrolyzovaný kolagen je během výrobního procesu rozštěpen na jednodušší a kratší řetězce (tzv. peptidy), které jsou v těle snáze využitelné.

Působení těchto dvou typů kolagenů v organismu je podle nejnovějších poznatků zcela odlišné. Zatímco hydrolyzovaný kolagen slouží jako zdroj surovin pro tvorbu bílkovin včetně kolagenu, nativní kolagen funguje jinak – ovlivňuje biologické procesy tak, aby neomezovaly tvorbu kolagenu. Nativní kolageny se podávají v mnohem nižších dávkách (mikrogramy) než hydrolyzované (gramy).

Z čeho se získává kolagen?

Kolageny obsažené v doplňcích stravy se získávají z živočišných zdrojů – jedná se zejména o vepřové, hovězí (pak kolagen označujeme jako bovinní), rybí nebo kuřecí maso a kůže. Při kvalitním zpracování by u výsledného produktu neměl být rozdíl v tom, jaký zdroj byl pro získání kolagenu použit.

Jaké aktivní složky vhodně doplňují kolagen?

Kolagenové přípravky pro krásnou pleť bývají často obohaceny o další prospěšné složky. K posílení hydratace a udržení objemu pokožky se přidává osvědčená kyselina hyaluronová známá svou schopností vázat vodu, z vitamínů je klíčový vitamín C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu, dále biotin neboli vitamín H, z minerálů je výhodou přítomnost mědi a zinku.

Další tipy pro mladistvý vzhled pleti

Pro udržení pevné a hebké, mladistvě vypadající pleti bez vrásek je rovněž důležité dodržovat zásady zdravé životosprávy, jako je pestrá strava s vyváženým množstvím sacharidů, tuků a bílkovin, nezapomínejte na dostatek tekutin pro správnou hydrataci pokožky. Pro pokožky je velmi důležitý kvalitní a dostatečný spánek, během kterého má čas regenerovat. Stav pokožky negativně ovlivňuje kouření a alkohol. Zvenčí pečujte o pokožku výhradně pomocí kvalitních kosmetických přípravků, vybírejte je podle typu své pleti a věku, pravidelně se odličujte. Zajímavou možností v péči o pleť je tzv. „obličejová gymnastika.“