Očkování proti Covid-19: Typy vakcín a čím se liší?

23. 2. 2021 · Mgr. Radka Grec · 5 minut čtení

Očkování je v současnosti tím nejlepším způsobem, jak se chránit před závažným průběhem nemoci COVID-19 i před jeho pozdními komplikacemi, jako je tzv. postcovidový syndrom. Současně se dá očekávat, že čím více osob bude naočkovaných, tím méně se bude vir v populaci šířit. Očkování probíhá s využitím schválených a registrovaných vakcín, a to ve speciálně zřízených očkovacích centrech a v ordinacích praktických lékařů.

Očkování Covid
 Jak očkování funguje?

V současné době se v České republice setkáváme se 2 typy vakcín – s mRNA vakcínami a vektorovými (adenovirovými) vakcínami. Ani jedna z těchto vakcín neobsahuje samotný virus SARS-CoV-2, nemohou proto u očkovaných vyvolat onemocnění COVID-19. Cílem všech očkovacích látek proti onemocnění COVID-19 je vytvořit přirozenou obranyschopnost proti tomuto onemocnění. Po aplikaci vakcíny dochází v těle k imunitní odpovědi, kdy se náš imunitní systém naučí rozpoznávat vir SARS-CoV-2 a bránit se proti němu. Když se poté naočkovaná osoba s tímto virem opět potká, imunitní systém ihned zareaguje – pozná vir a začne proti němu efektivně bojovat. Díky tomu nedojde k rozvoji onemocnění COVID-19. Naočkovaná osoba je tak chráněna před vážným průběhem nemoci COVID-19, přičemž nejnovější průzkumy také dokazují, že očkování brání i šíření viru v populaci. I prodělání nemoci COVID-19 Vám na určitou dobu poskytne imunitu proti opětovnému návratu této nemoci. Riskujete přitom ale nejen těžký průběh onemocnění, ale i rozvoj mnoha pozdních komplikací. Současně stále s jistotou nevíme, jaké mohou být dlouhodobé následky nemoci COVID-19. Očkování je bezpečnější cestou k imunitě proti nemoci COVID-19 a dle vědeckých studií poskytuje očkování časově delší ochranu než imunita vytvořená po prodělání onemocnění.

Typy vakcín proti onemocnění COVID-19

Jak jsme již zmínili výše, v České republice jsou k dispozici 2 typy vakcín – mRNA vakcíny a tzv. vektorové (adenovirové) vakcíny. Není důvod upřednostňovat jednu očkovací látku před druhou. Důležité je naočkovat co nejvíce lidí těmi vakcínami, které jsou k dispozici. Pouze v případě aplikace druhé dávky je vždy nutné podat stejnou očkovací látku, jaká byla použita pro první dávku.

mRNA vakcíny

Mezi vakcíny založené na technologii mRNA řadíme vakcínu od firmy Pfizer/BioNTech (očkovací látka Comirnaty) a od firmy Moderna (očkovací látka Moderna). Tyto vakcíny obsahují uměle vytvořenou molekulu mRNA, která obsahuje informaci pro tvorbu části neinfekční bílkoviny z povrchu koronaviru (tzv. spike protein). Po očkování se v těle tento protein dočasně vytvoří, buňky imunitního systému jej rozpoznají jako cizorodou látku a začnou proti němu vytvářet protilátky. Vznikne tak imunitní paměť zajišťující dlouhotrvající ochranu proti infekci. mRNA v těle po vakcinaci nezůstává, krátce po očkování se rozkládá a nemůže nijak ovlivnit lidskou DNA. Očkování vakcínami Comirnaty i Moderna probíhá ve 2 dávkách a očkovací látka se aplikuje do svalu v oblasti ramene (doporučuje se nedominantní paže – tj. pokud jste pravák, očkuje se do levé paže). Již 14 dní po první dávce nastupuje účinnost vakcíny (významné snížení nutnosti hospitalizací). Proto také došlo k prodloužení doporučeného intervalu mezi první a druhou dávkou z 21 na 42 dní. O požadované ochraně pak mluvíme 14 dní po druhé dávce. Obě tyto očkovací látky jsou k dispozici převážně v očkovacích centrech.

Vektorové vakcíny

Na tzv. vektorové technologii jsou založeny vakcíny od firmy AstraZeneca (očkovací látka Vaxzevria, tzv. „oxfordská vakcína“) a od firmy Johnson&Johnson (očkovací látka Janssen). Řadí se sem i často diskutovaná vakcína Sputnik V. Tyto očkovací látky využívají jako přenašeč jiný, oslabený a neinfekční čili neškodný vir (adenovirus). Ten je upraven tak, že v sobě nese informaci pro tvorbu části neinfekční bílkoviny z povrchu koronaviru (tzv. spike protein). Dále vše probíhá stejně, jako v případě mRNA vakcíny. Po očkování se v těle tento protein dočasně vytvoří, buňky imunitního systému jej rozpoznají jako cizorodou látku a začnou proti němu vytvářet protilátky. Vznikne tak imunitní paměť zajišťující dlouhotrvající ochranu proti infekci.

Vakcína neobsahuje samotný virus SARS-CoV-2 a nemůže vyvolat onemocnění COVID-19. Stejně tak samotný adenovirus se v těle nemůže množit a nezpůsobuje onemocnění. Očkování vakcínou AstraZeneca probíhá ve 2 dávkách v doporučeném rozmezí 90 dnů. Již po první dávce nastupuje významný stupeň ochrany (snížení nutnosti hospitalizací), přičemž požadovaná ochrana nastupuje jeden až dva týdny po druhé dávce. Očkování vakcínou Janssen se skládá pouze z jedné dávky a požadovaná ochrana nastupuje jeden až dva týdny po očkování. Obě tyto očkovací látky se aplikují do svalu v oblasti ramene a jsou využívány k očkování v ordinacích praktických lékařů.

Pro koho jsou vakcíny určeny

Česka vakcinologická společnost doporučuje očkování proti onemocnění COVID-19 všem osobám, pro něž jsou očkovací látky schváleny Evropskou lékovou komisí a u nichž nejsou kontraindikovány (= nedoporučeny vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu). Očkovací látka Comirnaty od firmy Pfizer je určena pro všechny osoby ve věku 16 let a starší, zbylé registrované vakcíny jsou určeny pro všechny osoby ve věku 18 let a starší. Vakcinace se doporučuje i všem osobám s chronickými nemocemi (zejména hypertenze, diabetes, astma, onemocnění jater a ledvin a další), osobám s oslabenou imunitou, s onkologickými onemocněními i s tzv. autoimunitními nemocemi.

Kdy očkování konzultovat s lékařem?

  • Akutní horečnaté nebo infekční onemocnění (doporučuje se odklad očkování po odeznění obtíží nebo ukončení léčby)
  • Těhotné a kojící ženy
  • Výrazná alergická reakce po 1. dávce očkování
  • Prodělání nemoci COVID-19 (očkování se doporučuje 3-6 měsíců po ukončení izolace, nejdříve lze očkovat 7 dní po ukončení izolace v případě bezpříznakového průběhu)

Jak to bude s přeočkováním?

Potřeba přeočkování zatím nebyla stanovena. Stejně tak zatím nevíme, jak dlouho přetrvává ochrana proti nemoci COVID-19. Víme však, že po očkování je ochrana časově delší, než po prodělání samotné nemoci.

Zajímá Vás více o očkování?

Máme pro Vás další informace o tom, jak se připravit na očkování a jak řešit nejčastější reakce na očkování. Očkování je v současnosti tím nejlepším způsobem, jak se chránit před závažným průběhem nemoci COVID-19 i před jeho pozdními komplikacemi. Nechráníte však jen sami sebe, ale pomáháte také ochránit ty, kteří se kvůli svému zdravotnímu stavu, nízkému věku, nebo jiným objektivním důvodům očkovat nemohou. Také stále nezapomínejte i na další způsoby ochrany – tedy na nošení respirátoru, dezinfekci rukou i na rozestupy.

Nejnovější aktuality týkající se očkování proti onemocnění COVID-19 naleznete zde.

 Zdroje:

https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/

https://www.mediciproockovani.cz/covid-19/

https://www.sukl.cz/vakciny-proti-covid-19

https://www.vakcinace.eu/doporuceni-a-stanoviska

 

Články k tématu Očkování proti Covid-19: Typy vakcín a čím se liší?

  • Koronavirus – slovo, které hýbe celým světem. Bohužel se nejedná jen o slovo, ale o vysoce nakažlivé virové onemocnění, které je hrozbou pro naše zdraví a zdraví našich blízkých. Informací o COVID-19 je k dispozici ohromné množství, mnohdy mohou být nesprávné či zavádějící. Proto jsme shrnuli ta nejdůležitější fakta, která by měl v současné době znát opravdu každý.
  • Nouzový stav, zavřené školy, obchody, nejistota – to je realita dnešních dní. Negativní informace, pokyny, příkazy, zákazy, omezení a doporučení se na nás hrnou ze všech stran. Právě proto jsme se rozhodli potěšit vás dnes pozitivním vzkazem – chceme vám, zákazníkům lékáren Dr. Max, poděkovat.
  • V souvislosti s šířením nákazy koronaviru bychom rádi chránili vás i naše lékárníky, kteří stojí v přední linii zdravotní péče. Proto si prosím přečtěte doporučení, jak se chovat v lékárně, aby se riziko nákazy co nejvíce snížilo.
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora