
Dr.Max Hot&Cold Therapy
termopolštářek 1 ks
Zdravotnické prostředky
- Expres po Praze
Dostat úžeh není v horkých a slunečných letních dnech vůbec těžké. Úpal nás však může potkat nejen v létě, ale také při dlouhé cestě v přeplněných dopravních prostředcích nebo při pobytu v prostorách, kde je velké horko.
Jak se úpal a úžeh od sebe liší? Není to totéž, ale přesto mají jedno společné – vznikají působením vysokých teplot. Úžeh vzniká působením přímého slunce, úpal působením horka (nevětrané přehřáté místnosti, dopravní prostředky, sauna, tělocvična…)
Úpalem a úžehem jsou nejvíce ohroženy malé děti, lidé nad 65 let a obézní lidé. Přehřátí organismu se ovšem týká i zcela zdravých lidí - hrozí např. při intenzivních sportovních aktivitách v parném počasí i tělocvičně, zejména nedbáme-li na dostatečný pitný režim. Pravděpodobnost přehřátí organismu způsobují také některé léky (léky zužující cévy – vazokonstriktory, léky ke kontrole krevního tlaku, diuretika, antidepresiva, antipsychotika) nebo konzumace alkoholu.
Úžeh (lat. insolatio, helioplexis), je přehřátí organismu, které vzniká při pobytu na přímém slunci. Projevuje se většinou až několik hodin po pobytu na slunci, například v noci. Úžeh je často je doprovázen spáleninami kůže od slunce.
Úpal (lat. siriasis) je přehřátí organismu, k němuž může dojí i bez přítomnosti slunečního záření. Pokud je tělo dlouhodobě vystaveno vyšším teplotám, například v autě nebo v nevětrané místnosti, může dojít k přehřátí a ztrátě tekutin. Pokud se tělo již nezvládá ochlazovat, teplo šíří všemi orgány a způsobuje příznaky úpalu.
Příznaky úžehu a úpalu jsou velmi podobné, při úžehu se mohou projevit až se zpožděním, např. v noci po oslunění. Zda se jedná o úžeh či úpal pak vyvozujeme podle okolností, které problémy s přehřátím organismu vyvolaly.
Stav při přehřátí organismu se může rychle zhoršovat až do bezvědomí s křečemi a rozvojem šoku. V tom případě je samozřejmě nutné volat záchrannou službu.
Příčiny a projevy úpalu a úžehu jsou u dětí stejné jako u dospělých – bohužel děti jsou k přehřátí organismu náchylnější, zejména ty nejmenší. Dodržujte proto pečlivě zásady bezpečného pobytu na slunci a na riziko přehřátí nezapomínejte ani v jiných situacích, zejména při cestách v dopravních prostředcích. Pro malé děti může mít přehřátí organismu fatální následky. Nikdy nenechávejte dítě samotné v zaparkovaném autě, i když si chcete jen na chvilku odběhnout. Dbejte také na vhodné oblečení, děti neoblékejte nadbytečně.
Při úpalu a úžehu můžete využít několik typů přípravků, které pomohou nepříjemný stav zvládnout:
termopolštářek 1 ks
Zdravotnické prostředky
200 ml
Kosmetika
pěna 150 ml
Kosmetika
150 ml
Kosmetika
Přehřátí organismu rozhodně nepodceňujte – může vést k poškození vitálních orgánů a úmrtí. Abyste se úpalu a úžehu vyhnuli, dodržujte proto následující opatření:
Dbejte na dostatek tekutin – minimálně je třeba vypít 8 sklenic vody denně.
V letních měsících omezte pohyb na přímém slunci, zejména mezi 10-15 hodinou, kdy je záření nejintenzivnější.
Chraňte pokožku pomocí opalovacích přípravků s dostatečným UV faktorem, tj. SPF 30.
Noste vhodné oblečení – volné, z přírodních materiálů, ideálně světlých barev.
Nezapomínejte na pokrývku hlavy a sluneční brýle.
Při delších cestách v autě si dělejte pravidelné přestávky na provětrání, ideálně u klimatizované čerpací stanice. Kojence během přestávky na chvíli „vysvoboďte“ z autosedačky.
Pořiďte si domů větrák nebo klimatizaci.
V parných letních dnech pomůže k ochlazení a osvěžení vlažná sprcha nebo koupel.
Pokud je velké horko, neprovozujte fyzicky náročné aktivity.
Pokud cestujete do zemí s horkým klimatem, dopřejte si pár dnů na aklimatizaci, než se pustíte do náročnějších aktivit.
V horku nepijte alkohol a slazené nápoje.
Zdroje:
https://www.ftn.cz/upal-a-uzeh-816/
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/heat-stroke-symptoms-and-treatment#2
https://www.solen.cz/pdfs/ped/2020/02/04.pdf
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-exhaustion/symptoms-causes/syc-20373250
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-stroke/symptoms-causes/syc-20353581
Léto se blíží a s ním i čas pobytu na slunci a opalování. Jaké jsou rozdíly v účinnosti mezi klasickými a přírodními opalovacími krémy, co je to minerální filtr a pro koho jsou přírodní opalovací krémy určeny, vám zodpoví dermatoložka MUDr. Petra Fojtková.
Sluneční paprsky jsou pro lidské zdraví důležité. Slunce má však i svou odvrácenou stranu, bez náležité ochrany pronikají paprsky hluboko do pokožky a mohou způsobit její poškození. Pokud dojde ke spálení pokožky, je nutné ji co nejdříve ošetřit.