Diabetes a pocení

6. 6. 2022 · 3 minuty čtení
 • DIA
 • Pocení

Pocení je přirozený proces, který je důležitý nejen pro regulaci tepla v těle, ale také k vylučování nepotřebných látek a udržování vlhkosti kůže. Nadměrné pocení však může každodenní život značně znepříjemnit. Termínem hyperhidróza označujeme stav, kdy se nadměrně tvoří pot, aniž by k tomu byl důvod (pohybová aktivita, vysoká okolní teplota, stres apod.). Provází řadu onemocnění, mezi něž patří i cukrovka. Co může diabetik dělat, aby nepříjemné stavy spojené s pocením eliminoval, přiblížíme v našem článku.S cukrovkou přímo souvisí problém nadměrného či nedostatečného pocení.
Cukrovka patří k chorobám, které mohou narušit normální pocení, takže se člověk potí příliš mnoho nebo naopak příliš málo.

Dlouhodobě vysoká hladina glukózy v krvi, hyperglykémie, nepříznivě ovlivňuje orgány a tkáně. Mimo jiné je postižena funkčnost nervového systému – mluvíme o tzv. diabetické neuropatii. Jedná se o nejčastější pozdní komplikaci cukrovky, která postihuje přibližně polovinu diabetiků (nehledě na konkrétní typ diabetu). Jednou z forem diabetické neuropatie je tzv. autonomní neuropatie, při níž dochází k poškození nervů ovládajících potní žlázy.

Diabetici s dlouhodobě nestabilní krevní hladinou cukru mohou souběžně pociťovat dvě zcela opačné obtíže

Hyperhidróza postihuje především horní polovinu těla (hlavu, krk a trup). Ke zvýšení intenzity pocení v oblasti obličeje a krku dochází velmi často po jídle, proto se tento stav někdy označuje také jako chuťové pocení.

Na druhou stranu dolní polovina těla trpí anhidrózou – vymizením nebo významným snížením tvorby potu. Anhidróza a s ní spojená suchost kůže se týká především chodidel. Ta jsou pak mnohem více náchylná k praskání a vzniku infekcí – hrozí tzv. syndrom diabetické nohy.


Dalším důvodem hyperhidrózy může být i příliš nízká hladina glukózy v krvi (hypoglykémie). Pokud hladina glukózy klesne pod určitou mez, tělo začne uvolňovat hormon adrenalin. Ten v organismu navozuje stav pohotovosti s cílem uvolnit zásobní cukr z jater a mimo jiné zvyšuje pocení. Hypoglykémie je závažný stav, který není radno podceňovat. 

Zvláštním příkladem hyperhidrózy způsobené nízkou hladinou glukózy v krvi je noční pocení. Týká se zvláště diabetiků užívajících inzulin nebo antidiabetické léky v tabletách odvozené od sulfonylurey (např. glimepirid nebo gliclazid). Při nočním pocení bývá nejvíce postižena oblast krku.


Možnosti léčby nadměrného pocení

Tipy na zmírnění problémů s pocením:

Ke snížení nadměrného pocení se používají farmakologické i nefarmakologické přístupy. Vedle antiperspirantů s obsahem soli hliníku a přírodních látek je to také lokální aplikace botulotoxinu (lékařské ošetření). V některých případech se podávají léky na předpis ze skupin anticholinergik, betablokátorů, případně antidepresiv. K nefarmakologickým přístupům patří iontoforéza či chirurgické odstranění potních žláz.

Tipy na zmírnění problémů s pocením:

 • Osvojte si léčebný režim, který udrží glykémii v optimálním rozmezí.
 • Udržujte si optimální váhu. Nadváha potíže zhoršuje.
 • Dbejte na osobní hygienu. Používejte antiperspiranty.
 • Noste vhodné oblečení, nejlépe z přírodních materiálů.
 • Použít můžete také speciální vložky proti pocení.
 • Při nadměrném pocení nohou pomohou spreje s účinkem proti pocení, zápachu a plísním. Lze je použít na kůži nohou nebo do obuvi. Alternativou je antimikrobiální zásyp na nohy proti pocení.
 • Vhodným pomocníkem při pocení je i dubová kůra. Lze si připravit koupel (odvar z kůry) nebo ji používat ve formě gelu.
 • Z bylinných preparátů se osvědčuje šalvěj, vyzkoušet můžete čaj či tablety.
 • Snižte spotřebu alkoholu, kofeinu, česneku, kari a kmínu. Mohou být spouštěčem pocení.
 • Snažte se omezit působení stresu v každodenním životě, dopřejte si čas na relaxaci.

Příčinou neobvyklého pocení může být kromě cukrovky i nerovnováha pohlavních hormonů, jiná onemocnění (např. štítné žlázy) nebo vedlejší účinky některých léků. Přestože míra snášenlivosti pocení může být u každého z nás různá, raději nadměrné pocení nepřehlížejte a obraťte se v případě jeho výskytu na lékaře.


Články k tématu Diabetes a pocení

 • Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  Diabetická retinopatie – příznaky a prevence

  · 2 minuty čtení
  • DIA
  Co to je? Jak ji poznat? A jak jí předcházet? Nejdůležitější pro prevenci vzniku a rozvoje diabetické retinopatie je důsledná kompenzace cukrovky s důrazem na stabilizaci hladiny cukru v krvi (glykemie). 
 • Perorální antidiabetika

  Perorální antidiabetika

  · 3 minuty čtení
  • DIA
  Perorální antidiabetika jsou léky používané k terapii diabetu (cukrovky) 2. typu, které se užívají ústy – tedy perorálně.
 • První pomoc diabetikovi

  První pomoc diabetikovi

  · 2 minuty čtení
  • DIA
  Mezi akutní komplikace u diabetu řadíme hyperglykemický a hypoglykemický šok.