Pitný režim při diabetu

11. 1. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 4 minuty čtení
 • DIA

Správný pitný režim diabetika je nesmírně důležitý, ale vlastně se u zaléčeného diabetika nijak neliší od vhodného pitného režimu každého člověka se zdravou životosprávou. Jak by tedy měl vypadat, si můžete přečíst v novém článku Dr.Max DIA.Proč je důležitý pitný režim při diabetu

Voda v našem těle tvoří více než polovinu naší hmotnosti a slouží jako prostředí pro biochemické reakce, které neustále v našem organismu probíhají, ve všech jeho systémech – v trávicím a dýchacím ústrojí, v nervové a kardiovaskulární soustavě, ale třeba i v kůži.

Dehydratace neboli nedostatek vody v organismu způsobuje malátnost, únavu, bolest hlavy, změny nálad, nervozitu a s postupující dehydratací se spouští další nepříznivé procesy, které mohou vést až ke kolapsu. V teplých letních dnech nebo při zvýšené fyzické námaze stačí i menší nedostatek tekutin a organismus se dostává do potíží.

U diabetiků spočívá hlavní riziko v tom, že glukóza na sebe váže vodu, takže při špatně kompenzovaném diabetu dochází k vylučování glukózy močí. Pokud tedy diabetik nedoplňuje tekutiny, odvodňuje se jeho tělo ještě rychleji, než je tomu u běžné populace.

Stejně jako se musí hlídat množství cukru v potravě, hlídá se samozřejmě i u nápojů. Hladinu krevního cukru mohou rozkolísat slazené nápoje, ale také destiláty, které sice neobsahují tolik cukrů, avšak značně zatěžují jaterní buňky, které pak nesprávně hospodaří s glykogenem (zásobním cukrem).


Jak by měl vypadat pitný režim diabetika

Pokud souběžně neprobíhá léčba onemocnění srdce nebo ledvin, doporučený objem tekutin se pohybuje mezi 1,5 – 2,5 litry denně, rovnoměrně rozprostřených do celého dne. Ke kontrole velmi dobře slouží barva moči, pokud je světlá, je tělo správně zavodněno, pokud je tmavá, už dochází k mírné dehydrataci a je nezbytné doplnit tekutiny. Při pozorování je potřeba rovněž zohlednit případné další užívané léky.

Lidé ve vyšším věku také obvykle mají menší pocit žízně a měli by si dávat větší pozor na dodržování pitného režimu. U diabetiků to platí dvojnásobně.

Základem pitného režimu je voda, ať už z kohoutku, nebo balená, nejlépe neperlivá stolní voda. Pro dlouhodobé doplňování tekutin jsou vhodné také slabé čaje a slabě mineralizované (pramenité) vody s obsahem minerálů do 500 mg/l. Pozor na minerálky s vyšším obsahem sodíku, který může zvyšovat zátěž organismu u lidí s poruchami srdce nebo vysokým krevním tlakem.

Do pitného režimu diabetika nepatří slazené nápoje. Obsahují jednoduché cukry, které se vstřebávají téměř okamžitě a rychle zvýší glykémii. Pozor také na ovocné šťávy, a to včetně domácích. Ovocná šťáva přirozeně obsahuje vysoké množství cukrů, i pokud není uměle doslazena. To platí také pro ovocné džusy.

Sycené (perlivé) nápoje mohou způsobovat nadýmání a překyselení žaludku. Zvláště nevhodné jsou pro diabetiky se sklonem k překyselování žaludku (CO2 po vstřebání vede k prohloubení potíží).

TIP: Kofeinové nápoje, ale také černý a zelený čaj, které obsahují tein, látku téměř identickou s kofeinem, působí močopudně a tak urychlují odvodňování organismu. Proto by každý šálek kávy nebo černého a zeleného čaje měla doprovázet sklenice vody, která se nezapočítává do celkového denního příjmu tekutin, protože kompenzuje odvodnění kofeinovým nápojem.

A co alkohol? Jedna sklenka piva či vína je zdánlivě neškodná, ale vždy mějte na paměti, že alkohol je pro diabetiky opravdu zrádný. Tvrdý alkohol i pivo obsahují velké množství cukru, víno, zejména sušší odrůdy, jsou na tom o trošku lépe, ale skutečně jen o trošku. Navíc s každou vypitou skleničkou naskakuje hladina krevního cukru a glykémii nezachrání ani zajedení alkoholu. Nejde však jen o cukr v alkoholu, odbourávání alkoholu destabilizuje jaterní činnost a dochází k pozastavení štěpení zásobního cukru glykogenu.

Také po každé pohybové aktivitě doplňte tekutiny. Podle náročnosti aktivity nejméně 0,3 l, klidně i více. Po sportu můžete zařadit i nápoje s malým obsahem cukru, třeba ředěný džus. Nezapomeňte však vždy přidat také malou (a vyváženou) svačinu.


Vypočtěte si svou potřebu tekutin při cukrovce

Výpočet je jen velmi orientační a skutečná potřeba tekutin závisí na mnoha faktorech, například na dalších přidružených onemocněních, ale také na teplotě vnějšího prostředí, aktuální fyzické zátěži a dalších, nicméně pro rychlou kontrolu se vyplatí si vzoreček pamatovat:

Váš objem pitného režimu je minimálně 0,4 litru na 10 kg hmotnosti/den. Další, trošku přesnější výpočet je: 30 ml na každý kilogram váhy.

Z toho vyplývá, že lidé s nadváhou nebo přímo obezitou by měli adekvátně navýšit svůj denní příjem tekutin, aby zajistili svému organismu šanci na správné fungování.

Pravidlo „všeho s mírou“ platí i u pitného režimu, nárazové nebo nadměrné pití přetěžuje ledviny a neprospívá ani srdci nebo játrům. Naše tělo tak může ztrácet důležité minerály a následkem toho se mohou vyskytovat svalové křeče, nevolnost, poruchy krevního oběhu nebo otoky. Při diabetu je ale zásadní optimální množství tekutin, aby tělo mohlo správně fungovat.

Články k tématu Pitný režim při diabetu

 • Nutella z tvarohu

  Nutella z tvarohu

  · 1 minuta čtení
  • DIA
  Pravé lískooříškové čokoládové krémy jsou pro diabetika něco jako jízdenka na hyperglykemii. Když si ale dáte tu práci a trošku recept „poladíte“, klidně si jednou za čas můžete k snídani dopřát celozrnné pečivo s „nutellou“.
 • Dýňovo-ořechové kuličky

  Dýňovo-ořechové kuličky

  · 2 minuty čtení
  • DIA
  Dýně je až překvapivě univerzální zelenina. Víte, že je skvělá i pro sladké dobroty? Dnes jsme pro vás připravili dýňovo-ořechové kuličky, které si s chutí dáte třeba ke kávě.
 • Cizrnovozelné kari

  Cizrnovozelné kari

  · 1 minuta čtení
  • DIA
  Lehký a zdravý oběd, který provoní byt, hraje barvami a „šetří“ vaši cukrovku.