Diabetická noha
Diabetická noha je následek chronické komplikace onemocnění cukrovkou, takzvané diabetické neuropatie. Často má spojitost s nedokrevností tepen dolních končetin. Přidá-li se k těmto problémům ještě infekce, vzniká syndrom diabetické nohy. Jak vážný je tento stav, jak se diabetická noha pozná a existuje účinná prevence? Podrobnosti si můžete přečíst v našem novém článku.
Co je diabetická noha?
Jedná se o defekty na dolních končetinách od kotníku dolů, které jsou způsobeny poruchami cév, nervů a imunity při cukrovce. Projevy obvykle provází infekce. Diabetická noha je jednou z nejčastějších příčin hospitalizace diabetiků, významně snižuje kvalitu života a může vést až k amputaci dolních končetin. Odhaduje se, že syndrom diabetické nohy má 5 % diabetiků a zvýšené riziko jejího rozvoje má 15–25 % diabetiků.
Při diabetu dochází k zánětlivým změnám v cévách a často též ke kornatění cév (ateroskleróze). Zánětlivé změny a ateroskleróza vedou k poruchám prokrvení. Nedostatečně prokrvené tkáně jsou náchylnější k poranění a hůře se hojí.
Vyšší riziko poranění a komplikovanější hojení ran při diabetu je způsobeno vedle narušené funkce nervů a cév rovněž poruchou funkce imunitního systému. Narušení imunity je při diabetu v určité míře přítomno vždy. Pak již stačí pouze drobná nehoda (nesprávně provedená pedikúra, kamínek v botě aj.) a z drobné ranky se vlivem pozdního zjištění a problematického hojení může rozvinout komplikovaný a nehojící se vřed.
Příčiny diabetické nohy
Při dlouhodobě zvýšené hladině cukru v krvi dochází k poškození funkce nervů. Tomuto stavu se říká diabetická neuropatie. Postižení se týká všech typů nervových vláken. Vede ke ztrátě pružnosti kůže (což způsobuje deformity klenby i další změny) a k vyššímu riziku vzniku prasklin. Diabetická neuropatie také způsobuje poruchy citlivosti na tlak, bolest či teplo. Vlivem porušené citlivosti nemusí diabetik o původně drobné rance dlouho vědět.
Cukrovkářská noha a její příčiny v kostce:
- Poruchy nervů (diabetická neuropatie)
- Poruchy cév (zánětlivé změny a ateroskleróza)
- Poruchy imunity
- Drobné poranění
Diabetická noha a její příznaky
K defektu dochází na ploskách nohou nebo na prstech. Stav je provázen oslabením až ztrátou citlivosti na tlak a poruchami vnímání tepla a chladu. Nohy mohou brnět nebo pálit a při chůzi bolet. Porucha funkce nervů může vést k oslabení drobných svalů nohy a též k deformitám prstů, zborcení klenby nohy a změnám tlaků při chůzi. Nohy jsou nadměrně zatíženy v některých typických místech na šlapce, na prstech či v meziprstí (viz obrázek).
Jak vypadá diabetická noha?
Na nohou vznikají kožní poruchy – hyperkeratózy (nadměrně zrohovatělá kůže), otlaky, puchýře, častější mykózy (plísně) a již zmíněné vředy. Vlivem snížené citlivosti mohou být drobné praskliny nebo odřeniny přehlédnuty a snadno napadeny infekcí. Vředy zpočátku vypadají jako drobný defekt, ale postupně se rozšiřují do hloubky a mohou vyvolávat odumírání tkáně a eventuálně proniknout až k samotné kosti.
Diabetická noha a léčba
Léčbu provádí vždy lékař, neboť vyžaduje komplexní přístup. Určí se závažnost kožních defektů a rozsah poškození nervů a cév. Léčba zahrnuje:
- Lokální léčbu rány – odstranění hyperkeratóz a odumřelé tkáně, léčba infekce, podpora hojení, krytí
- Odlehčení končetiny – zmírnění nebo odstranění tlaku pomocí speciální obuvi, ortéz aj.
- Podpora prokrvení nohou – chirurgická léčba, tablety
- Důsledná léčba cukrovky a případných dalších nemocí – vysoký tlak, vysoký cholesterol aj.
- Zanechání kouření
- Další opatření – procvičování, výživa bohatá na bílkoviny aj.
Pro dobrý výsledek hojení je důležitý výběr krytí
Krytí se volí podle velikosti rány, množství sekrece (výtoku z rány) a přítomnosti či nepřítomnosti infekce.
- Suché nebo málo secernující rány – hydrogely (zajistí přirozeně vlhké prostředí v ráně bez tvorby strupů)
- Lehce až středně secernující rány – hydrokoloidní krytí (měkký polštářek reaguje se sekretem z rány a vytváří vlhký ochranný gel)
- Silně secernující rány – vysoce absorpční krytí (tzv. algináty)
- Infikované rány – krytí s aktivním uhlím či stříbrem nebo lokálně působící dezinfekce s jód-povidonem
Základem prevence vzniku diabetické nohy je zvýšená péče o nohy
Dodržováním následujících zásad lze z velké části zabránit rozvoji syndromu diabetické nohy:
- Pravidelně si myjte nohy pomocí šetrného mycího přípravku, který pokožku na nohou nepodráždí a nevysuší. Nohy si pečlivě osušte včetně meziprstí.
- Každý den si prohlédněte nohy, zda nedošlo k jejich poranění. Pro kontrolu špatně přístupných míst, jako jsou plosky, můžete požádat blízkého člověk nebo použít zrcátko. Každé zjištěné poranění včas a důsledně řešte.
- Pečujte o pokožku nohou (s vynecháním prostoru mezi prsty) za pomoci hydratačního krému, které pokožku vyživí a zvláční. Na zrohovatělou kůži využijte krémy s obsahem urey.
- Nehty stříhejte rovně a okraje jemně dopilujte.
- Na odstraňování zrohovatělých míst nepoužívejte ostré nástroje. Vhodnou náhradou jsou keramické škrabky.
- Předcházejte poraněním na nohou – nechoďte naboso (ani doma), noste pohodlnou obuv a dávejte pozor na horké koupele.
- Předcházejte plísňovým onemocněním nohou – dbejte na pravidelnou hygienu, měňte ponožky každý den, noste vlastní přezůvky, používejte dezinfekci obuvi.
- Přítomná plísňová onemocnění včas řešte – za pomoci antimykotických krémů nebo roztoků.