Jak chránit děti před sluníčkem?

17. 1. 2021 · 5 minut čtení
 • Babyclub
 • Opalování

První jarní sluníčko každému z nás připomíná, že je čas na opalovací přípravky. O to naléhavěji, pokud jste rodiče. Jak zajistit, aby byly děti dostatečně chráněné a zamezilo se nežádoucím účinkům slunečního záření?



Jak chránit děti před sluníčkem?
Děti 2 let by na slunci měly pobývat co nejméně, ani starší děti by na něm neměly zůstat mezi 11. a 15. h.

Co všechno ovlivňují sluneční paprsky?

Slunce není jenom nepřítel. Sluneční záření ovlivňuje naše vnitřní biorytmy a často i momentální náladu a sluneční paprsky nám umožňují tvořit si vitamin D, který hraje důležitou roli v přirozené obranyschopnosti našeho těla proti nejrůznějším infekcím. Zcela se vzdávat hřejivého doteku slunečních paprsků není nutné, snad s výjimkou miminek do 1 roku, která by se měla přímému slunci opravdu vyhnout.

V dnešní době už víme, že sluneční paprsky mají také negativní a trvalý vliv na zdraví naší pokožky. Pokožka má jen omezené regenerační schopnosti, každé spálení si dlouho pamatuje a důsledky nadměrného a nechráněného slunění se projevují za 20, možná 30 let.

Speciální ochranu pak vyžaduje pokožka dětí. Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém, proto sluneční záření prostupuje hlouběji do pokožky. Zkrátka dětská kůže nemá takové bariérové funkce jako kůže dospělého člověka. U dětí dochází při pobytu na slunci mnohem častěji k přehřátí organismu, dehydrataci, podráždění pokožky, spálení nebo sluneční vyrážce. U malých dětí je navíc spálení kůže závažným rizikovým faktorem rozvoje melanomu (zhoubného nádoru kůže) v dospělosti.


Jak děti chránit před účinky slunečního záření?

Během slunečních dní, kdy teploty dosáhnou vysokých teplot, dbejte u vašich dětí na dostatečný pitný režim a k pití je aktivně pobízejte (popř. více kojte), aby se nepřehřály. Zároveň je třeba děti chránit, a to především vhodným oděvem, pokrývkou hlavy, popř. slunečními brýlemi, ale také dětskými krémy s UV filtry.

Děti do 1 roku by se neměly vystavovat slunečnímu záření vůbec. Děti do 3 let pouze minimálně.

Pokud musíte s malým dítětem na slunce, je důležité ho chránit oděvem, pokrývkou hlavy, dostatečným pitným režimem a opalovacím přípravkem s ochranou SPF 50+.

U dětí do 3 let se obecně doporučují opalovací přípravky s minerálními (fyzikálními) filtry, které je vhodné používat na části těla, které nejsou kryty oděvem. Minerální filtry záření odrážejí a rozptylují. Nevstřebávají se do pokožky a zůstávají na jejím povrchu. Jsou doporučovány především u dětí, ale i u atopiků, imunosupresivních pacientů a osob, u kterých se po slunění vyskytuje sluneční vyrážka. Navíc minerální filtry chrání ihned po aplikaci (nemusíte čekat 20–30 minut jako u chemických filtrů, než se vstřebají do pokožky) a obvykle mívají i vyšší voděodolnost. Minerální filtry však mají též své nevýhody – hůře se roztírají, zanechávají bělavý film a mohou zanášet a ucpávat póry. 

Pro děti je možné použít i vybranou opalovací dermokosmetiku s chemickými UV filtry, které UV záření pohlcují, nejlépe však SPF 50+. Počítejte s tím, že krém se musí aplikovat až 30 minut před pobytem na sluníčku, aby se stihl vstřebat do pokožky a plnil správně svou ochrannou funkci. Přibližně po 2 hodinách, zejména při koupání, je vhodné se znovu namazat.


Ochrana před sluncem pro vaše děti by měla obsahovat ideálně faktor 50+.
Pro citlivou dětskou pokožku jsou vhodné opalovací přípravky s minerálními filtry.

Další tipy pro maminky a malé děti:

Po pobytu na slunci je důležité ošetřit pokožku přípravkem po opalování, a to i v případě, že nejeví známky začervenání ani poškození. Pakliže jste pobyt na slunci přeci jenom přehnali, doporučujeme ošetření speciálními přípravky, které přispívají k celkovému zklidnění pokožky.

Těhotenství a opalování

V těhotenství je pokožka citlivější a náchylnější ke spálení. Dochází k četným hormonálním změnám, které jsou zodpovědné mj. za změny stavu pleti. Pleť je náchylnější k hyperpigmentaci (často se objevují velké žluté nebo žlutohnědé skvrny – především v obličeji), akné, atopii i zčervenání. Sluneční záření může tyto změny ještě umocňovat, proto se doporučuje používat během těhotenství přípravky s SPF 50+, aby se těmto potížím předešlo. I přes použití opalovacího přípravku a dodržování zásad pobytu na slunci by se každá těhotná žena měla vystavovat slunečním paprskům jen s opatrností a dbát na dostatečnou hydrataci, protože v těhotenství může dojít k přehřátí daleko snadněji. Také je žádoucí věnovat zvýšenou pozornost partiím, kde se kůže více napíná, i tehdy je totiž náchylnější ke spálení, nikdy tedy nezapomeňte důkladně namazat těhotenské bříško, ale také dekolt.


50 ml
Krém poskytuje citlivé dětské pokožce velmi vysokou ochranu před sluncem.
50 ml
Intenzivně hydratuje a poskytuje vysokou UV ochranu.
125 ml
5.0
(1)
Přírodní krém pro miminka od narození s vysokou ochranou před sluncem.
300 ml
Chrání citlivou dětskou pokožku.

Obecné zásady pobytu na slunci

Používejte opalovací přípravky a před sluncem se chraňte každý den. Pokožku chraňte i ve stínu, a to i když je pod mrakem. Pobývejte na přímém slunečním záření maximálně 4 hodiny (děti vůbec). Vyhýbejte se slunění v době mezi 11. a 15.hodinou, kdy je sluneční záření nejintenzivnější. Oči chraňte slunečními brýlemi s UV filtrem a používejte pokrývku hlavy a volný oděv. Dodržujte dostatečný pitný režim. Pokud se vám stane, že se spálíte, nevystavujte spálenou pokožku několik dní slunci. Více informací k bezpečnému slunění jsme pro vás připravili v naší Letní škole opalování.  Děti do 1 roku slunci nevystavujte vůbec, děti do 3 let minimálně. Více o bezpečném letním cestování s dětmi najdete v našem článku na Dr.Max BABY.



Články k tématu Jak chránit děti před sluníčkem?

 • Letní nebezpečí pro malé děti

  Letní nebezpečí pro malé děti

  · 6 minut čtení
  • Babyclub
  • Opalování
  U dětí dochází k úpalu nebo úžehu i po obyčejném pobytu na slunci, který dospělý člověk zvládne bez následků. Jak včas rozeznat a řešit letní nebezpečí u dětí, co platí na úpal, úžeh či spálení od sluníčka, vám poradíme v našem článku.
 • Přehledné informace k očkování dětí

  Přehledné informace k očkování dětí

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub
  Která očkování jsou u dětí povinná a která si můžete zvolit? Kdy očkování začíná, co je potřeba vědět předem a na co se připravit po očkování? Přehledné informace o očkování dětí včetně očkovací tabulky vám přinášíme v našem článku.
 • Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub
  Bolavá prsa a horečky. Zánět mléčných žláz je onemocnění, které může při neléčení znemožnit další kojení dítěte a v extrémních případech končí na operačním sále. Proč a jak zánět v prsu vzniká , jak se mu dá předcházet, jak jej rozpoznat a jak ho řešit, píše Dr.Max BABY.